Pasja jest przewodnikiem do największych tajemnic...Poczuj ze mną jej smak...


31 grudnia 2012

Szczęśliwego Nowego Roku 2013 !!!




Przyjmijcie Najserdeczniejsze życzenia na Nowy 2013 Rok!!! 

Niech się spełnią Wasze marzenia i postanowienia...
 Niech się mnoży szczęście i dobre słowo...
 
Wszystkiego dobrego :)

Eliza 




Chleb pszenny na drożdżach bez wyrabiania




Bardzo prosty w wykonaniu chleb. Praktycznie nie wymaga zagniatania i wyrabiania ciasta. Jedyne czego potrzebujemy, to czasu do jego wyrastania i garnka żeliwnego lub naczynia żaroodpornego do jego upieczenia. I tyle... już można cieszyć się smakiem domowego pieczywa. Przepis znaleziony na  Mniammniam.pl Polecam bardzo :)

Składniki:
3 szkl. mąki pszennej (typ 480)
15g świeżych drożdży lub czubata łyżeczka suszonych
1 płaska łyżeczka soli
ok 190 ml letniej wody

ponadto:
2-3 łyżki otrębów pszennych

Do miski wlać wodę i rozkruszyć drożdże. Dodać pozostałe składniki i lekko wymieszać ok pół minuty. Ciasto przykryć ściereczka i odstawić na ok 12 godz (całą noc)
Następnego dnia ciasto wyłożyć na oprószona mąką stolnicę, lekko rozpłaszczyć i złożyć sklejając końce do środka. Uformować coś na kształt kuli, oprószyć mąką i wstawić do wysypanego mąką kosza do wyrastania. Wierzch posypać otrębami i odstawić na  na ok. 1 godzinę do wyrośnięcia.
Piekarnik rozgrzać do 240 stopni razem z garnkiem żeliwnym lub naczyniem żaroodpornym. Po ok 10 minutach od momentu osiągnięcia temperatury wyjmujemy garnek ostrożnie (!) błyskawicznie przekładamy do niego chleb, przykrywamy pokrywka i wstawiamy do piekarnika na 30 minut. Po tym czasie zdejmujemy pokrywkę, zmniejszamy temp. do 200 stopni i pieczemy jeszcze 20 minut. Chleb jest upieczony gdy postukamy od środka wydaje głuchy dźwięk.
Smacznego :)


 
 
 

30 grudnia 2012

Drink Błękitna laguna




Błyskawiczny w przygotowaniu, a do jego zrobienia nie potrzebujemy wielu wyszukanych składników. Sylwester już wkrótce więc przepis może się przydać :) Polecam :)


Składniki:
50 ml wódki
20 ml syropu Blue Curacao
7 Up lub sprite
kostki lodu


Do wysokiej szklanki na dno wrzucić kostki lodu, wlać syrop Blue Curacao. Następnie delikatnie wlewamy wódkę i uzupełniamy sprit-em lub 7Up-em. Można tez wszystkie składniki od razu wymieszać i wlać do szklanki z lodem. Udekorować dowolnie :)


 
 
 

29 grudnia 2012

Shake mleczny z czekoladowo-kokosowo-orzechową nutką




A dzisiaj szybciutko.... propozycja  sylwestrowa dla dzieci lub np. przyszłych mam :) Kto powiedział że mleko ma być tylko na śniadanie ;) ?  Polecam baaardzo :)

Składniki:
20 ml syropu orzechowego
10 ml syropu czekoladowego
10 ml syropku kokosowego
120 ml mleka 3,2%
2-3 kostki lodu

Wszystkie składniki umieścić w shakerze i wstrząsać do momentu uzyskania gęstej konsystencji. 
Smacznego :)

 
 

28 grudnia 2012

Limonkowo-miętowe zielone szaleństwo




Pozostajemy w klimacie przygotowań sylwestrowych.... Jeśli jesteście smakoszami drinków ten powinien Wam posmakować.... Słodziutki, przełamany limonką.... o pięknym zielonym kolorze.... Błyskawiczny w przygotowaniu. Polecam :)


Składniki:
50 ml wódki
10 ml syropu miętowego
3-4 cząstki limonki
kruszony lód
ok. 100 ml zielonego frugo


Do szklanki wsypać pokruszony lód, dodać limonki, wlać syrop miętowy i wódkę. Całość zalać zielonym frugo. Dekorować dowolnie :)
Miłej zabawy :)


 
 

Delikatny chleb na zakwasie pieczony w żeliwnym garnku





Ten chleb pojawił się już na blogu  tutaj (klik). Uznałam jednak, że warto dodać wpis z instrukcją jak upiec go w garnku żeliwnym lub naczyniu żaroodpornym. Dzięku temu zyskujemy cudownie gruba i chrupiaca skórkę. Polecam baaardzo :)


Składniki:
230g aktywnego zakwasu żytniego
70g letniej wody
150g letniego mleka (jeśli ciasto wyjdzie zbyt suche można dodać trochę więcej)
25g oleju
140g mąki żytniej
400g maki pszennej
2 płaskie łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka suchych drożdży lub 10g świeżych (opcjonalnie jeśli chcemy by ciasto szybciej rosło)


Drożdże rozetrzeć z cukrem i odrobiną mleka (jeśli korzystamy z drożdży). Odstawiamy je na ok 15 minut. Po tym czasie wszystkie składniki łączymy i wyrabiamy gładkie ciasto. Odstawiamy do naoliwionej miski i przykrywamy ściereczką. Ciasto powinno podwoić swoja objętość. Po tym czasie wyjmujemy na stolnicę i krótko wyrabiamy. Przekładamy do obsypanego mąką kosza do wyrastania i ponownie odstawiamy do wyrośnięcia. Piec nagrzewamy do 240 stopni wraz z garnkiem żeliwnym lub naczyniem żaroodpornym.Gdy się nagrzeje wyjmujemy ostrożnie garnek, obsypujemy dno mąką a chleb błyskawicznie przekładamy z kosza. Garnek przykrywamy i wstawiamy do piekarnika na 30 minut. Po tym czasie zdejmujemy pokrywkę, zmniejszamy temp. do 200 stopni i pieczemy kolejne 15-20 minut. Chleb jest upieczony gdy postukany od spodu wydaje głuchy dźwięk.
Smacznego :)

 

27 grudnia 2012

Tęczowy drink



Myślicie już powoli o Sylwestrze? Dla tych co zamiast tradycyjnego balu wybrali imprezy w zaciszu domowym proponuję kilka przepisów na drinki... Mam nadzieję że się Wam spodobają ;)
 Szybkie w wykonaniu , nieskomplikowane, Ładnie się prezentujące... Jeśli lubicie drinki - polecam :)
Przez kilka najbliższych dni pojawi się tu parę ciekawych propozycji :) Polecam :)


Składniki:
100 ml soku pomarańczowego
10-15 ml syropu z grenadiny (ja korzystam z takich klik)
50 ml wódki
ok 50-70 ml zielonego frugo


Do wysokiej szklanki wlać sok pomarańczowy wymieszany z wódką. Następnie baaardzo delikatnie wlewamy syrop z grenadiny. Chwilę należy odczekać, aż ładnie przejdą kolory. Następnie bardzo delikatnie lejąc po ściance szklanki wlewamy zielone frugo. Dekorujemy dowolnie.
Miłej zabawy :)

 
 

25 grudnia 2012

Mini serniki piernikowe na makowym spodzie




Serniczek? Pierniczek? Makowczyk? A może wszystko na raz :) Myślałam że już nie zdążę ich upiec na Święta ale jednak.... są :) a w zasadzie były ;) Maleńkie mini serniczki o korzennym aromacie na makowym spodzie bogatym w cały ogrom bakalii :) Robi się je błyskawicznie. Powstały w oparciu o wcześniej już publikowane mini serniczki z lukrem cytrynowym. Jeśli smaki korzenne to wasze smaki - polecam baaardzo :)

 Składniki na ok.12-15 szt:

masa makowa:
1,5 szkl masy makowej domowej lub gotowej
1/2 szkl drobno posiekanych migdałów
1/2 szkl. drobno posiekanych orzechów włoskich
1/2 szkl wiórków kokosowych
50g drobno posiekanej gorzkiej czekolady
1 jajko



Wszystkie składniki bardzo dokładnie wymieszać. Formę na muffinki wyłożyć papilotkami (takimi troszkę wyższymi. Jeśli są niższe wyjdzie nam po prostu więcej serniczków). Masę makową ponakładać do papilotek do połowy wysokości lub ciut więcej.
Wygładzić łyżeczka i docisnąć lekko. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 30 minut w temp. 175 stopni.

masa serowa:
500g sera białego trzykrotnie zmielonego (lub gotowego wiaderkowego na serniki*)
1/2 puszki (ok. 266g) mleka słodzonego skondensowanego
1 płaska łyżka mąki ziemniaczanej
1 białko
2-3 łyżeczki przyprawy do piernika
1 łyżka cukru waniliowego

*jeśli dajemy ser twarogowy mielony warto dodać ok. 70 ml śmietany kremówki. Wówczas serniczki będą delikatniejsze i bardziej kremowe



Wszystkie składniki na masę serową bardzo dokładnie wymieszać na gładko. Wyłożyć ser na podpieczone spody makowe i wstawić ponownie do piekarnika na 15 minut do tej samej temperatury.

polewa czekoladowa:
50g mlecznej czekolady
kilka łyżek śmietany kremówki 36%
orzechy włoskie do dekoracji


Upieczone wyjąć z piekarnika i pozostawić w formie muffinkowej przez 15 minut. Po tym czasie wyjąć na kratkę i ostudzić. 
Kremówkę podgrzewać w kąpieli wodnej razem z połamaną czekoladą. Rozpuścić dokładnie na gładko. Polać ostudzone serniczki. Udekorować orzechami włoskimi. Smacznego :)



 
 
 

24 grudnia 2012

Życzenia na Święta Bożego Narodzenia






Kochani pragnę Wam złożyć najserdeczniejsze życzenia:
 zdrowych, pogodnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. 
Aby wszystkie dni w roku były tak piękne i szczęśliwe, jak ten wyjątkowy wigilijny wieczór oraz aby Wasze twarze i twarze Waszych najbliższych zawsze rozpromieniał uśmiech.
Wszystkiego dobrego :) 

Eliza
 





Sałatka ryżowa kolorowa




I jeszcze jedna z puli moich ulubionych sałatek. Robię ją często i na wiele sposobów. W zależności od dodanych wędlin smakuje za każdym razem inaczej ;) Sałatka jest bardzo sycąca i pyszna. Może przed Świętami się Wam przyda?  Polecam Wam baaardzo :)


Składniki:
 3/4 garnuszka ryżu
1 puszka kukurydzy
kilka kawałków (ok. 1/2 małego słoiczka) papryki konserwowej
ok 200g szynki konserwowej, salami  lub wędzony kurczak
ok.150-200g żółtego sera
3 kiszone ogórki 
1 czerwona cebula
majonez
śmietana
sól, pieprz


Ryż ugotować. Wystudzić. Szynkę pokroić w kostkę, podobnie jak ser żółty, ogórki i paprykę konserwową. Cebulkę drobno posiekać. Dodać kukurydzę, ryż. Wszystkie składniki wymieszać. Dodać 2-3 łyżki majonezu i troszkę śmietany tak aby sałatka ładnie się związała. Doprawić sola i pieprzem
Smacznego :)


 
 
 

23 grudnia 2012

Kostka cappuccino




Obłędnie pyszne ciasto. Mięciuteńkie blaty przełożone kremem z dodatkiem cappuccino, a całość uwieńczona bitą śmietaną.... Prawdziwie pyszna kawa w kawałku ciasta... Przepis znaleziony na blogu Moje wypieki. Polecam Wam baaardzo :)


Składniki na ciasto:
5 jajek
125g gorzkiej czekolady roztopionej w kąpieli wodnej
125g masła
1,5 łyżki kawy rozpuszczalnej (miałkiej)
150g cukru
125g mąki pszennej tortowej
1 łyżeczka proszku do pieczenia


Masło utrzeć do białości. Stopniowo dodawać roztopioną i przestudzoną czekoladę i dalej miksować. Kawę rozpuścić w 1 łyżce gorącej wody i dodać do masy miksując. Dodać cukier oraz kolejno żółtka. Mąkę przesiać i wymieszać z proszkiem do pieczenia, dodać do masy i dokładnie zmiksować.
Białka ubić ze szczyptą soli na sztywna pianę i delikatnie wmieszać do masy.
Ciasto przelać do wyłożonej papierem do pieczenia blaszki (23x23 lub 21x27). Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok. 25-30 minut w temp. 170 stopni (do tzw. suchego patyczka). Upieczone ciasto wystudzić i przeciąż wzdłuż na dwa blaty.


Składniki na masę cappuccino:
250g serka mascarpone
250g śmietany kremówki 36%
3 płaskie łyżeczki żelatyny
60g kawy cappuccino (w proszku)
ok. 3 łyżki cukru pudru (w zależności od słodyczy cappuccino)


Serek mascarpone zmiksować krótko z cappuccino. Żelatynę rozpuścić dokładnie w 1/4 szkl. gorącej wody i przestudzić. Śmietanę ubić na sztywno, powoli dając cukier puder. Następnie dodajemy nie przerywając miksowania żelatynę. Na koniec masę dodajemy do serka mascarpone i miksujemy raz jeszcze.


Składniki na masę śmietanową:
250g śmietany kremówki 36%
1 łyżka cukru pudru
ok 2 łyżki cappuccino (w proszku) do posypania

Śmietanę ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodawać cukier puder.

W blaszce której piekliśmy ciasto układamy pierwszy blat. Wykładamy masę cappuccino i przykrywamy drugim blatem. Wierzch smarujemy śmietana kremówką i oprószamy cappuccino. Przechowywać w lodówce. Przed podaniem pokroić w kostkę.
Smacznego :)





 
 
 

22 grudnia 2012

Makowiec z jabłkami




Jeśli nie zrobiliście jeszcze makowca na Święta - jeszcze zdążycie :) Dzisiaj chcę Wam zaprezentować przepis na makowca idealnie wilgotnego o cudownej konsystencji. Dzieje się tak za przyczyną dodatku tartych jabłek. Ciekawostką jest fakt, że w makowcu nie ma ani odrobinki ciasta - nawet na jego spodzie. Przepis lata temu znaleziony tutaj (klik). Polecam baaaardzo :)


Składniki:
300g maku
100g orzechów włoskich
50g rodzynek
 5 jajek
6 łyżek kaszy manny
3/4 szkl cukru
250g margaryny
5 dużych jabłek
1 łyżeczka sody
kilka kropli olejku migdałowego lub arakowego

Składniki na lukier:
1/2 szkl cukru pudru
sok z 1/2 cytryny
odrobinka mleka

do posypania:
skórka otarta z cytryny
skórka otarta z pomarańczy lub mandarynki
kandyzowane skórka cytrynowa
orzechy włoskie
płatki migdałów
 

Mak zalać wrzątkiem, przykryć i zostawić najlepiej na noc lub przynajmniej do wystudzenia. Na drugi dzień mak odsączyć na sitku. Orzechy posiekać i razem z rodzynkami zalać je wrzątkiem i zostawić na 15 minut. Po tym czasie odcedzić.
Mak zmielić dwukrotnie w maszynce o drobnych oczkach. Margarynę utrzeć na puch z żółtkami i cukrem. Dodać kaszę manną, sodę i aromat. Jabłka obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Wymieszać wszystko bardzo dokładnie drewnianą łyżką.
Białka ubić ze szczyptą soli na szywną pianę. Wmieszać je na koniec do masy makowej.
Blaszkę (20x26) wyłożyć papierem do pieczenia i wlać do niej ciasto - wyrównać. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok. 55 minut w temp. 175-180 stopni. Upieczony makowiec studzić początkowo w blaszce a następnie wyjąć i schłodzić w lodówce.

Cukier puder rozetrzeć z sokiem z cytryny. Jeśli jest zbyt gęsty można dodać odrobinkę mleka. Lukrem polać makowiec. Posypać wierzch siekanymi orzechami, płatkami migdałów, kandyzowaną skórką cytrynową  i otarymi skórkami z cytryny i mandarynki.
Smacznego :)

 
 
 
 
 

21 grudnia 2012

Tort piña colada dla dzieci




Księżniczkowy tort na 6 urodziny mojej córci powstał na bazie jednego z moich ulubionych tortów (klik). Ten jednak jest zrobiony z myślą o dzieciach i wykluczyłam z niego alkohol zastępując go syropem kokosowym. Dodatkowo blaty przełożyłam dżemem ananasowym. Wyszło pysznie więc polecam Wam baaardzo :)


Składniki na biszkopt:
7 jajek
szczypta soli
1 szkl. (203g) cukru
1 szkl. (127g) mąki pszennej
1/3 szkl (45g) mąki ziemniaczanej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia (niekoniecznie) 


Białka oddzielić od żółtek i ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli. Pod koniec ubijania stopniowo dodawać cukier, a następnie kolejno żółtka i obydwie przesiane i wymieszane mąki. Dno tortownicy (26 cm) wyłożyć papierem do pieczenia i wylać ciasto. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec w temp. 175-180 stopni przez ok. 30-40 minut (do momentu suchego patyczka).
Gorący biszkopt wyjąć z piekarnika i z wysokości ok. 60 cm opuścić je w formie na podłogę. Wyłączyć piekarnik, wstawić tam ponownie biszkopt i pozostawić do wystudzenia przy otwartych drzwiczkach piekarnika. Wyjmować z formy po całkowitym wystudzeniu. Przekroić na 3 blaty. 


Składniki na masę:
1 litr śmietany kremówki 36%
ok 1/2 szkl. cukru pudru* (jeśli syrop jest słodzony to mniej)
2 łyżeczki żelatyny
sok z 1/2 cytryny
100ml syropu kokosowego

ponadto:
1 słoiczek dżemu ananasowego
500 ml śmietany kremówki 36%  ubitej z 1-2 łyżkami cukru pudru do dekoracji

*jeśli nasz syrop kokosowy jest słodzony, a zazwyczaj tak jest należy zmniejszyć ilość cukru pudru, to należy zrobić do smaku ;)


Śmietanę ubić na sztywno. Pod koniec ubijania stopniowo dodawać cukier oraz sok z cytryny i likier. Żelatynę rozpuścić w niewielkiej ilości gorącej wody, wymieszać dokładnie i dodać do śmietany. Dokładnie zmiksować nie dopuszczając do powstania grudek.

Blaty tortowe naponczować 1 szklanką leciuteńko osłodzonej wody z dodatkiem syropu kokosowego.
Pierwszy krążek posmarować cieńko dżemem ananasowym. Na to wyłożyć połowę bitej śmietany, przykryć drugim naponczowanym blatem i jego również posmarować dżemem. Przykrywamy to reszta śmietany i ostatnim krążkiem. Całość wyrównujemy i wstawiamy do lodówki celem schłodzenia.
Gdy tort jest już sztywniejszy dekorujemy wedle uznania. Ja  zrobiłam to używając opłatka z nadrukiem oraz tylek nr 124 na boki i brzeg oraz nr 2c na górę. Jeśli chcemy barwić śmietanę należy robić to powoli i stopniowo. Masa ciemnieje i nabiera pełnego koloru po ok. 20 minutach. Moja jak widać wyszła za ciemna choć w misce przed nakładaniem był piękny jasny lila ;) Nie warto się spieszyć ;) Tak czy inaczej torcik był przepyszny i zniknął szybciutko ;)

Smacznego :)
 
 
 

Sałatka serowa z kukurydzą




Może przed Świętami przyda się Wam jakiś przepis na sałatkę :) Ta serowa należy do moich ulubionych i robię ją od lat. Przepis dostałam od mojej cioci i jeszcze jako dziecko dumnie ją samodzielnie robiłam :) Polecam Wam baaardzo :)


Składniki:
ok 250-300g sera żółtego
kilka kiszonych ogórków 
1 puszka kukurydzy konserwowej
2 jajka na twardo
1 średnia cebulka
1-2 ugotowane ziemniaki
majonez
śmietana
sól, pieprz


Ser żółty, ogórki, jajka i ziemniaki pokroić w kostkę. Cebulkę również drobniutko posiekać. Dodać kukurydzę i wszystkie składniki wymieszać. Dodać ok.2 łyżki majonezu i trochę śmietany tak by wszystkie składniki sałatki ładnie się połączyły. Doprawić solą i pieprzem. Sałatka najlepiej smakuje gdy chwilkę postoi więc warto wyjąć ją z lodówki na min 30 minut przed podaniem. Ser ładnie wówczas mięknie i dużo lepiej smakuje.
Smacznego :)
 

 
 
 
 

20 grudnia 2012

Cantucci




Cantucci, cantuccini, biscotti  to jedna i ta sama nazwa dla włoskich ciasteczek pochodzących z Toskanii. Zawierają dużo migdałów, a dzięki podwójnemu procesowi pieczenia są super chrupiące. Z reguły o aromacie pomarańczowym lub waniliowym - u mnie rumowym. Włosi najczęściej jedzą je maczając w słodkim winie deserowym Vin Santo lub kawie. Nosiłam się z zamiarem upieczenia tych ciasteczek bardzo długo.... o wiele za długo... Dzisiaj jednak pragnę Was namówić byście nie zwlekali z ich zrobieniem.... Są na prawdę przepyszne. Przepis znaleziony w książce "Thermomix- Tak lubię gotować" jednak z moimi sporymi zmianami. Polecam baaaaardzo.


Składniki:
350g mąki pszennej
3/4 szkl trzcinowego cukru
1 szczypta soli
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 duże jajka lub 3 mniejsze
1 żółtko
mała szczypta anyżu
20 ml rumu
200g całych migdałów ze skórką



wykonanie thermomix:
do naczynia miksującego wsypać mąkę, sól, anyż, proszek do pieczenia, jajka i żółtko - wyrobić 1 min/obr.5
Dodać rum i wymieszać 20s/obr.4 Dodać migdały i wymieszać 20s/obr3
Ciasto wyjąć i podzielić na dwie części. Uformować dwie bagietki o długości ok 30 cm i ułożyć je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 30 minut w temp. 180 stopni. Po tym czasie wyjąc i pokroić na ukośne kromeczki o szerokości ok 1 cm (ciasto będzie miękkie). Ułożyć je na płasko na blaszce i wstawić do tej samej temperatury na kolejne 10-15 minut.
Wystudzić. Przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku


wykonanie tradycyjne:
Wszystkie składniki bardzo dokładnie wyrobić najlepiej przy pomocy malaksera. Na koniec dodać migdały i wyrobić raz jeszcze. 
Ciasto podzielić na dwie części. Uformować dwie bagietki o długości ok 30 cm i ułożyć je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 30 minut w temp. 180 stopni. Po tym czasie wyjąc i pokroić na ukośne kromeczki o szerokości ok 1 cm (ciasto będzie miękkie). Ułożyć je na płasko na blaszce i wstawić do tej samej temperatury na kolejne 10-15 minut.
Wystudzić. Przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku
 Smacznego :)