Pasja jest przewodnikiem do największych tajemnic...Poczuj ze mną jej smak...


31 marca 2014

Makaron szpinakowy z suszonymi pomidorami, fetą i kabanosem


Makaron który powstał zupełnie przypadkowo z produktów które miałam po prostu pod ręką w lodówce... Banalnie prosty, a przy tym pyszny. Bardzo, bardzo Wam polecam :)


Składniki na 4 porcje:
makaron szpinakowy (klik)
ok 16-20 szt. pomidorów suszonych (klik)
3-4 łyżki oliwy czosnkowej lub zalewa z pomidorów suszonych (klik)
ser feta
4 laski kabanosa drobiowego podsuszanego lub boczek wysmażony na chrupko


Makaron ugotować al dente. Pomidory przekroić na 2-3 części. Kabanosy pokroić w małe kawałeczki-plasterki. Makaron wymieszać z oliwą, pomidorami i kabanosem. Całość posypać pokruszoną fetą.
Smacznego :)


 



30 marca 2014

Makaron domowy z semoliną

 
Kolejna propozycja na pyszny domowy makaron tym razem z semoliną. Makaron zniknął tak szybko, że nie zdążyłam zrobić zdjęć gotowego ;) Zachęcam Was szczerze do robienia domowych makaronów - nie jest to trudne. Jeśli mamy maszynkę idzie jeszcze szybciej ;) Przepis znaleziony na stronie Kopalnia Smaków - Polecam Wam baaardzo :)


Składniki:
400g mąki semolina
200g mąki pszennej tortowej typ 450
1/2 łyżeczki soli
3 jajka
4 łyżki oliwy z oliwek
ok. 1/2 filiżanki letniej wody 

Wszystkie składniki bardzo dokładnie wyrobić ręcznie lub mikserem z hakiem. Ciasto odłożyć na 15 minut by odpoczęło. Po tym czasie rozwałkować cieniutko i kroić makaron. Jeśli chcemy nitki wówczas kroimy ciasto w pasy (o takiej szerokości w jakiej ma być długość nitki) posypane mąką układamy jeden na drugim i drobno cienko kroimy w paseczki-nitki. Jeśli chcemy tagliatelle wówczas rozwałkowane ciasto podsypujemy mąką i składamy zawijając je kilka razy. Kroimy kawałki o pożądanej szerokości i szybko je rozwijamy Układając na tacy lub najlepiej rozwieszając (np na wieszakach ubraniowych ;) 
Gotowy makaron gotujemy w osolonej wodzie al dente. Smacznego :)




 


Mąkę Semola znajdziecie w sklepie smakipoludnia24.pl



http://smakipoludnia24.pl/index.php




29 marca 2014

Makowiec na kruchym cienkim cieście



Lubimy makowce. Nie często je robię ale jeśli już się pojawi na naszym stole to musi być prawdziwie "makowy" ;) Nie jakiś udawany, gdzie trzeba liczyć ziarenka maku by się go dopatrzyć.... Maku ma być dużo, nawet bardzo dużo, Ciasta już niekoniecznie ;) Ten makowiec wypatrzyłam już daaawno na blogu Śladami Słodkiej Babeczki - dzisiaj z minimalnymi zmianami go w końcu zrobiłam :) Baaardzo, bardzo Wam polecam :)

Składniki na ciasto:
3 szkl mąki pszennej (ok. 460g)
2 łyżeczki proszku do pieczenia
200g margaryny
5 żółtek
1/2 szkl. cukru pudru
odrobina lodowatej wody (opcjonalnie)


Wszystkie składniki bardzo dokładnie posiekać. Jeśli ciasto tego wymaga (np. jajka były ciut mniejsze to można dodać odrobinkę lodowatej wody tak by konsystencja była właściwa). Ciasto powinno być plastyczne i łatwo się wałkować.
Podzielić je na dwie części tak by jedna była troszkę większa od drugiej.
Blaszkę (23x33) wyłożyć papierem do pieczenia. Większą część ciasta rozwałkować na dno i boki blaszki. Blaszkę oraz drugą część ciasta wstawić do lodówki na ok 30 minut.

Składniki na masę makową:
1kg maku
5 jajek
400g cukru
150g miękkiego masła
kilka kropel olejku migdałowego lub specjalnego do makowców
ok 80-100g siekanych migdałów i orzechów
ok. 2 łyżki skórki pomarańczowej kandyzowanej
100g rodzynek
3 łyżki miodu
szczypta soli


Masę makową możemy przygotować sobie dzień wcześniej wówczas zrobienie makowca pójdzie nam dużo sprawniej.
Mak sparzyć dokładnie, odcedzić i wystudzić. Zimny zmielić w maszynce trzy razy. (Można zaoszczędzić czas i kupić mak już zmielony).
Żółtka utrzeć z cukrem na białą puszystą masę. Następnie partiami dodawać masło nie przerywająć miksowania. Dodać mak, bakalie, skórkę pomarańczową, aromat i miód. Dokładnie wymieszać.
Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Wmieszać delikatnie do maku.
Masę makową przełożyć do blaszki wcześniej wylepionej ciastem. Wyrównać. Drugą część ciasta rozwałkować na prostokąt o takiej wielkości jak wierzch ciasta. Delikatnie przełożyć ciasto na wierzch docisnąć i ponakłuwać widelcem. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 60 minut w temp. 180 stopni. Upieczony makowiec wyjąć i wystudzić.

Składniki na polewę:
4 łyżki wrzątku
4 łyżki cukru
130g masła lub margaryny
4 łyżki kakao

ponadto:
migdały w płatkach do dekoracji


Cukier rozpuścić we wrzątku. Chwilę podgrzewać, dodać margarynę. Gdy się rozpuści zdjąć z ognia, dodać przesiane kakao, a rózgą dokładnie wymieszać całość na gładko. Lekko przestudzić i polać wierzch makowca. wygładzić i posypać siekanymi migdałami lub migdałami w płatkach. Dokładnie wystudzić

Składniki na lukier:
1/2 szkl cukru pudru (może być ciut mniej)
odrobina gorącej wody
odrobina białka


Wszystkie składniki bardzo dokładnie utrzeć do białości. Lukrem zrobić ozdobne esy-floresy na wierzchu polewy. Poczekać aż lukier stężeje. Kroić w kwadraty.
Smacznego :)






28 marca 2014

Zapiekanka makaronowa z serem, ziemniakami, boczkiem i śmietaną



Dzisiejsza propozycja jest idealna dla niezdecydowanych ;) Ja właśnie tak miałam.... zrobię ruskie... nie może carbonarę.... albo nie jednak ruskie... eeeeee carbonarę.... I tak pożeniłam te dwa przepisy... Coś polskiego, coś włoskiego...coś pysznego :)
Pomysł idealnie wpasował się w temat konkursu "Fusion w kolorach #omnomnom" Należało wymyślić przepis na makaron w tymże właśnie klimacie... I oto jest moja propozycja :)Fantastyczna zapiekanka, idealne połączenie smaków - bardzo, baaaaardzo Wam polecam :)

Składniki:
200g makaronu typu rurki  (użyłam Om nom nom)
2 średnie ugotowane ziemniaki
250g białego sera twarogowego
100g boczku
1 duża cebula
330 ml śmietany kremówki 30%
3 żółtka
40g parmezanu
sól, pieprz
zioła prowansalskie
100g żółtego sera



Makaron ugotować al dente w osolonej wodzie.
Ziemniaki i biały ser przecisnąć  przez praskę. Boczek pokroić w kostkę i wysmażyć razem z cebulą. Dodać do ziemniaków i sera i dokładnie wyrobić. Doprawić solą i pieprzem.
Żółtka roztrzepać bardzo dokładnie ze śmietaną i parmezanem.  Wlać je do masy serowo-ziemniaczanej. Dokładnie wymieszać i ewentualnie raz jeszcze doprawić. Dodać ugotowany makaron i wymieszać. Wszystko przełożyć do natłuszczonego oliwą naczynia żaroodpornego. Wierzch posypać tartym żółtym serem, oprószyć ziołami prowansalskimi i przykryć pokrywką lub szczelnie folią aluminiową. Wstawić do średnio nagrzanego piekarnika i zapiekać od momentu osiągnięcia temp. 200 stopni 30 minut (na ostanie 15 minut zdjąć pokrywkę). Podawać od razu.
Smacznego :)


 

Babka cytrynowa na białkach



Jeśli w  Waszej lodówce zalegają białka pozostałe po innych wypiekach -  nie czekajcie dłużej - Koniecznie musicie zrobić tę babkę!  Jest pyyyszna, delikatna, puszysta w sam raz cytrynowa. Dla nas - idealna. Przepis Asi znaleziony na stronie Słodkie fantazje - polecam Wam baaaardzo!


Składniki:
7-8 białek (ok 265g)
200g cukru
16g cukru waniliowego
szczypta soli
400g mąki tortowej
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
250g stopionego masła
180ml letniego mleka
skórka otarta z 1 cytryny
sok z 1 cytryny



Piekarnik nagrzać do temp. 180 stopni

Białka ubić ze szczyptą soli na sztywna pianę. Pod koniec ubijania dodawać stopniowo cukier nie przerywając miksowania . Białka powinny być bardzo sztywne i lśniące.
W drugiej misce wymieszać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia.
Do ubitej piany dodać mleko, masło, skórkę i sok oraz mąkę. Całość bardzo dokładnie ale delikatnie wymieszać drewnianą łopatką. Formę na babkę (24cm z kominem) natłuścić i oprószyć kaszą manną. Ciasto wlać do formy i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec ok 45 minut w temp. 180 stopni
Upieczoną babkę wyjąć i odczekać ok. 15 minut. Po tym czasie wyjąc ją z formy i studzić na kratce.


Składniki na cytrynowy lukier:
ok. 150g cukru pudru
2 łyżki soku z cytryny
odrobinka gorącej wody
 
ponadto:
kandyzowana skórka cytrynowa do dekoracji lub otarta skórka z cytryny

 
 
Wszystkie składniki lukru bardzo dokładnie utrzeć łyżką. Lukrem polać wystudzoną babkę. Dowolnie udekorować. Smacznego :)



 

27 marca 2014

Batony owsiane z orzechami, migdałami i suszonymi owocami



Batony owsiane to idealna przekąska na II śniadanie lub podwieczorek. Doskonale smakują ze szklanką mleka. Pyszne, zdrowe i pożywne. Podobny przepis pojawił się już na blogu (klik)
Dzisiejsza propozycja wzbogacona jest o pyszne suszone owoce oraz migdały. Baaardzo Wam polecam :)


Składniki:
1 puszka mleka skondensowanego słodzonego (ok. 510g)
250g płatków owsianych górskich
75g wiórek kokosowych
120g suszonych moreli (pokrojone w kostkę)
garść rodzynek
7 suszonych śliwek (pokrojone w kostkę)
130g orzeszków ziemnych niesolonych
20g płatków migdałowych
70g nasion słonecznika
30g pestek dyni
30g ziaren sezamu



Mleko podgrzać w rondelku. Wszystkie suche składniki bardzo dokładnie wymieszać drewnianą łyżką. Zalać ciepłym mlekiem i dokładnie wymieszać. Masę przełożyć do wyłożonej papierem do pieczenia blaszki (23x33). Wyrównać dokładnie ale nie dociskać by nie były twarde. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec. 60 min w temp. 130 stopni (na ostatnie 5 minut włączyć opiekanie celem lekkiego zarumienienia). Upieczone ciasto wyjąć i odczekać ok. 15-20 minut. Po tym czasie pokroić ostrym nożem i odstawić do całkowitego wystudzenia. Ciasteczka zaraz po wyjęciu z piekarnika będą bardzo miękkie. W miarę stygnięcia będą odpowiednio twardniały.
Smacznego :)








Do przygotowania batonów użyłam owoców suszonych firmy Helio.
Owoce te są  w 100% naturalne dzięki naturalnemu procesowi suszenia. Nie zawierają typowych dla suszonych owoców konserwantów E200 oraz E220.
Suszone owoce pomagają w utrzymywaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Są także polecane w dietach redukujących wagę z uwagi na wysoką zawartość błonnika. Są bogate w witaminy, wartości odżywcze, mikro i makroelementy.

Śliwki kalifornijskie:
- pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu jelit
- zawierają potas wspomagający prawidłowe ciśnienie krwi
- zawierają miedź wspomagającą układ nerwowy, odpornościowy, włosy oraz skórę
zawierają wit. B2, B6 oraz A odpowiedzialne między innymi za prawidłowe widzenie

Morele suszone:
- zawierają wapń odpowiedzialny za prawidłowy metabolizm energetyczny, wspomagający funkcjonowanie mięśni, pomagający utrzymać w zdrowiu kości i zęby
- zawierają żelazo wspomagające produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny oraz pracę układu odpornościowego
- zawierają niacynę wspomagającą między innymi układ nerwowy oraz pomagającą zachować zdrową skórę
zawierają witaminy: A, B2, B6, C i E.

Rodzynki sułtańskie:
- zawierają fosfor wspomagający utrzymanie zdrowych kości i zębów
- zawierają mangan wspomagający prawidłowy metabolizm energetyczny
- zawierają potas wspomagający układ nerwowy, utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi i funkcjonowanie mięśni
- zawierają witaminę B6 wspomagającą między innymi regulację aktywności hormonalnej



26 marca 2014

Makaron domowy klasyczny i szpinakowy




Nikogo chyba nie trzeba przekonywać że domowe jest lepsze :) Prawdziwy domowy  makaron przygotowany z dobrej mąki, oliwy i prawdziwych jajek zawsze będzie lepiej smakował niż ten kupny robiony na bazie jaj w proszku lub czasem nawet bez nich....
Robienie makaronu idzie oczywiście dużo sprawniej jeśli mamy maszynkę do jego wyrabiania. Wówczas jest równiutki i zgrabny. Brak maszynki nie wyklucza jednak jego przygotowania w domu.... Czy nasze babcie miały takie cuda? - nie, a makaron do niedzielnego rosołu musiał być :) Pamiętam jak mama suszyła go na tackach porozkładanych na górze szafek kuchennych .
Dzisiaj i ja chcę Was namówić na pyszny domowy makaron - w dwóch wersjach: klasyczny oraz szpinakowy. Przepis znaleziony w książce "Tak lubię gotować".  Bardzo, bardzo Wam polecam :)


Składniki na makaron klasyczny:
200g mąki
2 jajka (2x60g)
1 łyżka oliwy z oliwek

wykonanie thermomix:
Wszystkie składniki umieścić w misie. Wyrobić dokładnie cisto 2min/ob. interwał. Gotowe ciasto wyjąć na oprószoną mąką stolnicę, przykryć ściereczką i odstawić na 15 minut. Po tym czasie ciasto bardzo dokładnie rozwałkować i pociąć w dowolne kształty (ciasto obsypujemy mąką i składamy kilka razy na zasadzie zawijania. Tniemy na dowolną szerokość, rozwijamy i rozwieszamy by się nie posklejał (np. na wieszakach ubraniowych ;) Jeśli mamy maszynkę do makaronu sprawa jest dużo łatwiejsza i makaron robi się szybciej.
Makaron gotujemy 3-4 minuty w lekko osolonej wodzie. Jeśli nie planujemy gotować od razu całości wówczas niewykorzystaną część suszymy.

wykonanie tradycyjne:
Wszystkie składniki bardzo dokładnie wyrobić ręcznie lub za pomocą mocnego miksera (końcówki z hakiem). Gotowe ciasto wyjąć na oprószoną mąką stolnicę, przykryć ściereczką i odstawić na 15 minut. Po tym czasie ciasto bardzo dokładnie rozwałkować i pociąć w dowolne kształty (ciasto obsypujemy mąką i składamy kilka razy na zasadzie zawijania. Tniemy na dowolną szerokość, rozwijamy i rozwieszamy by się nie posklejał (np. na wieszakach ubraniowych ;) Jeśli mamy maszynkę do makaronu sprawa jest dużo łatwiejsza i makaron robi się szybciej.
Makaron gotujemy 3-4 minuty w lekko osolonej wodzie. Jeśli nie planujemy gotować od razu całości wówczas niewykorzystaną część suszymy.


Składniki na makaron zielony (szpinakowy)
300g mąki
70g szpinaku (świeże liście umyte i osuszone)
2 jajka (2x60g)
1 łyżka oliwy z oliwek

wykonanie thermomix:
Mąkę i szpinak umieścić w misie. Zmiksować dokładnie 20 sek/obr.9
Dodać jajka i oliwę. Wyrobić gładkie ciasto 2 min/obr.interwał
Gotowe ciasto wyjąć na oprószoną mąką stolnicę, przykryć ściereczką i odstawić na 15 minut. Po tym czasie ciasto bardzo dokładnie rozwałkować i pociąć w dowolne kształty (ciasto obsypujemy mąką i składamy kilka razy na zasadzie zawijania. Tniemy na dowolną szerokość, rozwijamy i rozwieszamy by się nie posklejał (np. na wieszakach ubraniowych ;) Jeśli mamy maszynkę do makaronu sprawa jest dużo łatwiejsza i makaron robi się szybciej.
Makaron gotujemy 3-4 minuty w lekko osolonej wodzie. Jeśli nie planujemy gotować od razu całości wówczas niewykorzystaną część suszymy.


wykonanie tradycyjne:
Szpinak zmiksować bardzo dokładnie z mąką malakserem. Dodać pozostałe składniki i wyrobić gładkie ciasto.
Gotowe ciasto wyjąć na oprószoną mąką stolnicę, przykryć ściereczką i odstawić na 15 minut. Po tym czasie ciasto bardzo dokładnie rozwałkować i pociąć w dowolne kształty (ciasto obsypujemy mąką i składamy kilka razy na zasadzie zawijania. Tniemy na dowolną szerokość, rozwijamy i rozwieszamy by się nie posklejał (np. na wieszakach ubraniowych ;) Jeśli mamy maszynkę do makaronu sprawa jest dużo łatwiejsza i makaron robi się szybciej.
Makaron gotujemy 3-4 minuty w lekko osolonej wodzie. Jeśli nie planujemy gotować od razu całości wówczas niewykorzystaną część suszymy.
Smacznego :)







25 marca 2014

Mini serniczki z owoców leśnych z bitą śmietana i borówkami




Dzisiejsza propozycja powstała zupełnie przypadkowo w wyniku sprzątania lodówki  i częściowo  zamrażarki.  Myślę że marzec to najwyższa pora na uciekanie z nagromadzonymi zapasami pomrożonych owoców, które wyjątkowo w tym roku mocno mi zalegają...
Sernik możecie upiec  w maleńkich kokilkach, formie na muffinki lub tradycyjnie w tortownicy (22-24cm). Warto wówczas jednak wzbogacić go o spód np czekoladowy (220g ciasteczek digestive w czekoladzie+70g masła zmiksować i wylepić tym spód tortownicy)  oraz dodać 1 łyżkę budyniu lub mąki ziemniaczanej celem usztywnienia ;) Jakkolwiek się zdecydujecie go zrobić polecam Wam baaaardzo :)

Składniki na 14 szt:

2 jajka

360g jogurtu truskawkowego

650g sera białego

16g cukru waniliowego

150g jeżyn

5-6 łyżek cukru



ponadto do podania:

bita śmietana

borówki

liście mięty do dekoracji


Ser biały zmiksować bardzo dokładnie lub zmielić w maszynce 3x. Dodać pozostałe składniki i bardzo dokładnie zmiksować raz jeszcze.
Formę na muffinki wyłożyć  usztywnianymi woskowanymi papilotkami (można też upiec je bez papilotek. Wówczas należy formę dokładnie natłuścić i obsypać kaszą manną). Wlać masę serową. Piekarnik nagrzać do temp. 150 stopni. Na najniższej półce umieścić metalowy garnuszek z wodą.
Serniczki ułożyć na środkowej półce i piec ok 25-30 minut w temp. 150 stopni. Po tym czasie wystudzić najlepiej przez noc.
Gotowe serniczki wyłożyć na talerzyki. Udekorować  bitą śmietaną i borówkami oraz listkiem mięty. Smacznego :)