Pasja jest przewodnikiem do największych tajemnic...Poczuj ze mną jej smak...


30 kwietnia 2017

Ciasto czekoladowo-advocatowe



Bardzo klasyczne smaki. Wszystkie ulubione :) Kajmak, czekolada i nieśmiertelna masa karpatkowa.  Ich połączenie smakuje równie dobrze :) Ciasto szybkie, proste. Doskonałe zarówno do niedzielnej kawki jak i na imprezę :) Jeden biszkopt przekrojony na trzy cieniuteńkie blaty to jedyna trudność w jego przygotowaniu. Krem karpatkowy nie powinien nikomu sprawić kłopotu, podobnie jak ten kajmakowo-czekoladowy. Skuście się a nie pożałujecie :)  Bardzo Wam polecam :)


Składniki na biszkopt:
8 jajek

szczypta soli
200g cukru
1/4 szkl kakao 
180g mąki pszennej tortowej
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Białka ubić na sztywno ze szczyptą soli. Następnie powoli partiami dodawać cukier nie przerywając miksowania. Następnie dodawać kolejno żółtka. Mąkę wymieszać z kakao i proszkiem do pieczenia. Dodawać powolutku mieszając bardzo delikatnie. Blaszkę (23x33) natłuścić i wyłożyć papierem do pieczenia. Wlać ciasto i wyrównać. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec w temp 180 stopni przez 35 minut. Upieczony biszkopt lekko przestudzić a następnie przełożyć na kratkę i zdjąć papier. Wystudzony wyrównać (delikatnie ściąć ewentualną "górkę". Przekroić wzdłuż na trzy blaty (wyjdą cieniutkie więc robić to powoli i delikatnie by ich nie poszarpać).


Składniki na krem:
500 ml mleka
3 żółtka
150g cukru (3/4 szkl)
3 łyżki mąki pszennej (płaskie)
3 łyżki mąki ziemniaczanej (płaskie)
1-2 łyżki likieru advocat
300g masła
Z mleka odlać 1 szkl, a resztę zagotować z cukrem. W osobnym naczyniu zmiksować wcześniej odlaną 1 szkl mleka z żółtkami i mąkami. Dobrze zmiksowane wlać na gotujące się mleko i ugotować gęsty budyń. Przykryć woreczkiem foliowym i odstawić do wystygnięcia.
Masło dokładnie utrzeć i dodawać do niego powoli wystudzony budyń i likier. Całość zmiksować na gładki krem, a następnie podzielić na dwie części.

Składniki na krem czekoladowy:
1 puszka masy kajmakowej o smaku advocat (400g)

3 łyżki kakao
100g masła

ponadto:
100g tartej czekolady gorzkiej

Masło zmiksować. Dodawać powoli masę kajmakową. (Jeśli nie macie masy o smaku advocata - użyjcie klasycznej a dodajcie 2-3 łyżki likieru). Następnie dodać kakao i dokładnie zmiksować.

Blaszkę w której piekł się biszkopt wyłożyć świeżym papierem.
Ułożyć pierwszy blat i rozsmarować na nim połowę masy karpatkowej. Następnie przykrywamy drugim blatem i wykładamy druga połowę masy. Wyrównać i przykryć ostatnim trzecim blatem.
Na wierzchu rozsmarować masę kajmakowo-czekoladową i posypać tartą gorzką czekoladą. Wstawić do lodówki i schłodzić. Smacznego :)









29 kwietnia 2017

Ciasto tortowe "Lucynka"


Cudowne delikatne, orzeźwiające ciasto. Proste choć pracochłonne. Wymaga bowiem osobnego przygotowania i upieczenia poszczególnych blatów. Orzechy, mak, kokos przełożone delikatnym śmietanowym kremem. Idealna propozycja na wykwintne ciasto lub tort. Przepis znalazłam na stronie Tysiąc smaków. Bardzo Wam polecam :)


Składniki na 1 biszkopt:
3 jajka

szczypta soli
1/2 szkl cukru
4 łyżki wody
3/4 szkl mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia

1/2 szkl posiekanych orzechów
1/2 szkl maku
1/2 szkl wiórek kokosowych

Będziemy potrzebować trzy blaty. Jeden orzechowy, drugi makowy a trzeci kokosowy. Składniki na biszkopt potrzebujemy więc w ilości x3. Podana ilość składników dotyczy przygotowania jednego blatu. Do każdego dodajemy inny dodatek w postaci maku, orzechów i kokosu.

Białka ubić na sztywno ze szczyptą soli. Pod koniec ubijania partiami dodawać cukier. Gdy masa już będzie sztywna i lśniąca dodawać kolejno po jednym żółtku. Następnie dodać wodę i zmiksować.
Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i powoli dodawać miksując na najniższych obrotach miksera. Na koniec dodać orzechy i delikatnie wymieszać.
Blachę (23x33) lekko natłuścić i wyłożyć papierem do pieczenia. Przelać ciasto.
Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec w temp 180 stopni przez ok 35minut. Po upieczeniu chwilę odczekać, a gdy przestygnie przełożyć na kratkę i delikatnie zdjąć papier.
W podobny sposób upiec blat makowy i kokosowy. Wystudzić.

Składniki na poncz:
sok z 1 cytryny
1 szkl ciepłej wody
1,5 łyżeczki cukru

Wszystkie składniki bardzo dokładnie wymieszać. Przestudzić.

Składniki na krem:
2x 500ml śmietany kremówki 30 lub 36%
2 galaretki w dwóch różnych kolorach ( u mnie agrest i malina)
2 szkl wrzątku

ponadto:
kokos do posypania


Galaretki rozpuścić (każdą w szklance wrzątku). Wymieszać wystudzić.
500 ml śmietany ubić na sztywno. Gdy jest już gotowa wlać powoli zimną ale jeszcze płynną galaretkę i wymieszać, a następnie delikatnie zmiksować tylko do połączenia składników. Odłożyć dwie łyżki kremu.

Blaszkę w której piekły się biszkopty wyłożyć świeżym papierem. Ułożyć orzechowy blat i naponczować go 1/3 szkl ponczu. Na niego wyłożyć masę i wyrównać. Wstawić na chwilę do lodówki. Następnie wyłożyć naponczowany blat makowy i znów umieścić w lodówce.

Przygotować drugą porcję kremu z drugiego koloru galaretki i śmietany. Z niego również odłożyć dwie łyżki i wmieszać do wcześniej odłożonego.

Ciasto wyjąc z lodówki. Wyłożyć przygotowany krem. Przykryć trzecim naponczowanym kokosowym blatem. Wierzch posmarować wcześniej odłożonym kremem. Wierzch posypać wiórkami kokosowymi. Schłodzić. Smacznego :)



 


28 kwietnia 2017

Kotlety jajeczne



Kolejny przepis wygrzebany z czeluści starego zeszytu ;) Takie kotlety moja mama robiła dosyć często.  Nie wiem czemu, ale zupełnie o nim zapomniałam.
Szybki, bezmięsny, nieskomplikowany obiad. Z podanych proporcji wyjdzie Wam ok. 10 małych kotlecików. Bardzo Wam polecam :)


Składniki:
10 jajek ugotowanych na twardo
2 jajka surowe
1 łyżka posiekanego koperku
1 łyżka posiekanego szczypiorku
3 łyżki bułki tartej
1 cebula posiekana
1 cebula posiekana i podsmażona na złoto
sól, pieprz

ponadto:
bułka tarta do obtoczenia
olej do smażenia


Wszystkie składniki dokładnie zmiksować. Doprawić. Ja robię to thermomixem, ale może być każdy malakser.
Wilgotnymi rękami formować małe kotleciki i obtaczać w bułce tartej. Smażyć na rozgrzanym oleju z obydwu stron. Podawać od razu np. z ziemniakami i buraczkami :) Smacznego :)


 



20 kwietnia 2017

Mazurek kajmakowo-czekoladowy z kandyzowanymi owocami


Jeden z lepszych mazurków :) Cudownie kruchy, delikatny, mocno czekoladowy z całym mnóstwem przepysznych bakalii :) Idealne połączenie smaków nie tylko na Wielkanoc :) Bardzo, ale to bardzo Wam polecam :)

Składniki na spód:
250g mąki pszennej
100g mąki krupczatki
50g cukru
200g zimnego masła
1 łyżka śmietany 18%
2 żółtka

Wszystkie składniki bardzo dokładnie wyrobić. Ulepić kulę i wstawić na min. godzinę do lodówki.
Blaszkę (23x33) lekko natłuścić i wyłożyć papierem do pieczenia . Spód blaszki dokładnie wylepić ciastem i ponakłuwać widelcem. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok 25-30 minut w temp 180 stopni do zezłocenia. Wystudzić.

Składniki na masę:
400g gotowej masy kajmakowej 
100g czekolady gorzkiej
4 łyżki śmietany kremówki 30%

ponadto:
whisky, brandy lub w wersji bezalkoholowej herbata
suszone śliwki
suszone morele
kandyzowane owoce (np z mieszanki studenckiej)
płatki migdałów do dekoracji


Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej razem z kremówką. Dodać masę kajmakową i dokładnie zmiksować.
Gotową masę przełożyć na wcześniej upieczony spód.
Śliwki, morele i owoce kandyzowane namoczyć w alkoholu lub herbacie. Dekorować nimi dowolnie wierzch mazurka. Można dodać płatki migdałów. Schłodzić. Smacznego :)

















19 kwietnia 2017

Mazurek cytrynowy


Co prawda już jest po Świętach Wielkanocnych, ale kto powiedział, że tego ciasta nie można przygotować o każdej innej porze roku? Kruchuteńki spód upieczony z dodatkiem gotowanych żółtek, wraz z leciutkim orzeźwiającym kremem na bazie lemon curd. Bardzo, ale to bardzo Wam polecam :)


Składniki na spód:
300g mąki pszennej
200g masła
4 żółtka na twardo
2 łyżki śmietany 18%
100g cukru

Wszystkie składniki bardzo dokładnie i szybko wyrobić (ja robię to malakserem). Ulepić kulę i wstawić do lodówki na minimum godzinę.
Po tym czasie blaszkę (23x33) leciutko natłuścić, wyłożyć papierem do pieczenia. Spód wylepić dokładnie ciastem i ponakłuwać.
Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec w temp. 180 stopni ok 25-30 minut do zarumienienia. Wystudzić.

Składniki na krem:
2 duże jajka
2 żółtka
skórka otarta z 2 cytryn
sok wyciśnięty z 2 cytryn
160g cukru
80g masła 
 
ponadto:
250g serka mascarpone100g białej czekolady
80g migdałów w płatkach

Jajka i żółtka dokładnie roztrzepać dodać cukier i wymieszać. Całość umieścić w rondelku. Dodać sok wyciśnięty z cytryn i drobniuteńko otartą skórkę cytrynową (tylko żółta cześć!). Praktycznie od razu można dodać również masło. Na niewielkim ogniu podgrzewać cały czas mieszając rózgą. Gdy zgęstnieje wyłączyć i dokładnie całość przetrzeć przez sitko. Skórkę cytrynową która osiądzie na sitku dodać do całości. Wystudzić.

Serek mascarpone lekko zmiksować. Dodać do niego lemon curd i zmiksować krótko raz jeszcze.
Krem przełożyć na wcześniej upieczony kruchy spód. Rozsmarować dokładnie. Wierzch polać roztopiona w kąpieli wodnej białą czekoladą i posypać płatkami migdałów. Schłodzić w lodówce. Smacznego :)










13 kwietnia 2017

Pasta z wędzonej makreli

 


Pyszna pasta rybna tym razem przygotowana z wędzonej makreli, jajek i sera. Doskonale smakuje nie tylko w piątki :) Bardzo polecam :)


Składniki:
1 wędzona makrela

4 jajka
2 łyżki majonezu
270g białego sera
1 łyżka świeżej posiekanej kolendry
1 cebula 
kilka rzodkiewek (opcjonalnie)
sól, pieprz


Jajka ugotować na twardo, wystudzić i obrać. Cebulkę i rzodkiewki pokroić w drobną kosteczkę, Kolendrę posiekać. Makrelę bardzo dokładnie obrać z ości i ze skóry.
Wszystkie składniki bardzo dokładnie zmiksować. Doprawić. Podawać z rzodkiewką i świeżym pieczywem. Smacznego :)








12 kwietnia 2017

Carpaccio z buraków w miodowo-octowym dresingu


Carpaccio to danie z kuchni włoskiej. Cieniuteńkie plasterki mięsa ułożone na półmisku i polane głównie oliwą lub skropione sokiem z cytryny. Do tej pory miałam okazję jeść tylko jego mięsną lub rybną odmianę. Warzywna wersja z buraczków, to dla mnie miłe zaskoczenie. Ta przekąska znika w ostatnim czasie jako pierwsza ze stołu.  Robi się w zasadzie sama, więc nie powinna Wam zająć wiele czasu. Może skusicie się na nią i w tym roku zagości na Waszym wielkanocnym stole ?
Za przepis dziękuję mojej koleżance :) Martuś wielki całus :) A Wam bardzo, ale to bardzo polecam :)

Składniki:
2 buraki czerwone
1 opakowanie roszponki
kilka łyżek ziaren słonecznika
kilka plastrów sera koziego
2 łyżki oleju rzepakowego
1/2 łyżeczki miodu płynnego
szczypta soli
kilka kropli octu balsamicznego
sos balsamico (gęsty)


Buraki umyć, zawinąć w folię aluminiową, ułożyć na blaszce i wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok 60 minut w temp. 200 stopni (do miękkości). Wystudzić a następnie obrać.

Oliwę, ocet, sól i miód bardzo dokładnie roztrzepać przy pomocy rogalki. 
Słonecznik wysypać na rozgrzaną suchą patelnie i chwilę uprażyć.

Na talerzu lub półmisku wyłożyć rukolę. Na niej ułożyć cieniutko pokrojone plasterki buraków. (doskonale sprawdzi się do tego szatkownica). Buraki polać dresingiem, a na wierzch pokruszyć ser kozi i posypać uprażony słonecznik. Ostatnim elementem jest sos balsamico, którym polewamy delikatnie całość tworząc cieniutkie esy-floresy. Podajemy od razu. Smacznego :)

 

 

7 kwietnia 2017

Pasta rybna z tuńczyka, sardynek i filecików anchois



Pasty na chleb to zdecydowanie smak mojego dzieciństwa. Jajeczne, serowe, rybne... Nie wiem dlaczego ostatnio tak rzadko je przygotowuję.  Robi sie je przecież błyskawicznie, a smakują doskonale. To idealna propozycja na pyszne i pożywne śniadanie. Dzisiaj zapraszam na pastę rybną. Bardzo Wam polecam :)


Składniki:
50g filecików anchois wraz z olejem
135g tuńczyka w oleju (odcedzonego)
120g wędzonych sardynek w oleju (odcedzonych)
80g serka ricotta
1 łyżka majonezu
1 ząbek czosnku (przeciśnięty)
pieprz


Wszystkie składniki bardzo dokładnie zmiksować. Doprawić pieprzem. Podawać ze śweżym pieczywem. Smacznego :)







3 kwietnia 2017

Kruchuteńkie ciasto z malinami i budyniową pianką



Zapraszam Was dzisiaj na cudownie kruchuteńkie i delikatne ciasto z malinami i pianką waniliową.
Ciasto robi się błyskawicznie i praktycznie nie ma możliwości, by się nie udało. Ciasto idealne do niedzielnej kawki. Przepis dostałam od mojej koleżanki, która znalazła go na stronie Moje Wypieki. Dziękuję Ci Martuś :)  A Wam bardzo, bardzo polecam :)


Składniki:
2,5 szkl mąki pszennej lub krupczatki
250g masła lub margaryny
2 łyżeczki proszku do pieczenia
3 łyżki cukru pudru
5 żółtek

Kruche ciasto można z powodzeniem przygotować sobie dzień wcześniej. Wszystkie składniki bardzo dokładnie i szybko posiekać. Można to zrobić za pomocą malaksera. Podzielić na dwie części 60% i 40% Wstawić do zamrażalnika na minimum godzinę a najlepiej na całą noc.
Blaszkę 33x20 wyłożyć papierem do pieczenia. Większą część ciasta zetrzeć na tarce o grubych oczkach i dokładnie wysypać na dnie blaszki. Lekko docisnąć. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok. 20 minut w temp. 190 stopni. Wystudzić


Składniki na budyniową piankę:
5 białek
szczypta soli
1 szkl cukru
1 opakowanie (16g) cukru waniliowego
2 opakowania (2x40g) budyniu waniliowego lub śmietankowego
1/2 szkl oleju słonecznikowego lub rzepakowego

ponadto:
500g malin (jeśli są mrożone to nie rozmrażać)



Białka ubić na sztywno ze szczyptą soli. Do ubitych dodawać stopniowo cukier i cukier waniliowy.
Następnie, gdy piana będzie sztywna i lśniąca dodać proszek budyniowy, a na koniec olej. Zmiksować dokładnie.
Na wystudzony spód wyłożyć piane budyniową. Na jej wierzchu delikatnie poukładać maliny otworkami do góry. Lekko docisnąć. Na koniec zetrzeć drugą część ciasta na tarce o grubych oczkach.
Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec w temp. 190 stopni ok 40 minut. Upieczone ciasto wyjąć i wystudzić. A na koniec oprószyć cukrem pudrem. Smacznego :)