Pasja jest przewodnikiem do największych tajemnic...Poczuj ze mną jej smak...


28 czerwca 2015

Czekoladowo-orzechowy tort jasieński


Przepis na ten tort jest w moim zeszycie od ponad dwudziestu lat :) Dostałam go od cioci mojej koleżanki podczas spędzanych u niej wakacji. Nie robię go często - tylko na wyjątkowe okazje.
Tort jest mocno czekoladowy z całym mnóstwem orzechów. Masa na bazie masła - to nie wróży dobrze biodrom, ale od czasu do czasu zdecydowanie można sobie na niego pozwolić :) Bardzo, ale to bardzo Wam polecam :)


 Składniki na biszkopt orzechowy:
10 dużych jajek
10 łyżek cukru
szczypta soli
1 szkl bułki tartej
3 łyżki mąki tortowej
200g zmielonych orzechów
na końcu noża proszek do pieczenia

Dno tortownicy (26cm) wyłożyć papierem do pieczenia, a boki natłuścić.
Białka ubić na sztywno z solą. Pod koniec powoli wsypywać cukier. Następnie kolejno dodawać żółtka. Bułkę wymieszać z mąką, orzechami i proszkiem. Dodać do nich ubite białka i wymieszać.
Ciasto przełożyć do tortownicy.
Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec w temp 170 stopni ok 60 minut.
Wystudzić, wyrównać ścinając wierzch a następnie przekroić wzdłuż na dwa blaty. Ścięte skrawki dokładnie pokruszyć i odłożyć.

Składniki na biszkopt jasny:
5 jajek - zważyć w skorupce, a od wyniku zważyć odpowiednio:
o 30g mniej cukru
o 50g mniej mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli


Dno tortownicy (26cm) wyłożyć papierem do pieczenia, a boki natłuścić.
Białka ubić na sztywno z solą. Następnie powoli wsypywać cukier i ubić na sztywną lśniącą pianę.  Następnie kolejno dodawać żółtka. Mąkę przesiać i wymieszać z proszkiem do pieczenia. Wmieszać bardzo dokładnie do ubitych białek.
Ciasto przełożyć do tortownicy.
Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec w temp 180 stopni ok 35 minut.
Wystudzić a następnie przekroić wzdłuż na dwa blaty. (jeden zostawić a drugi np zamrozić i wykorzystać w innym terminie do kolejnego wypieku)

Składniki na poncz:
250ml słodkiej herbaty
2-3 łyżki wódki

Do wystudzonej słodkiej herbaty dodać alkohol. Wymieszać.
Dokładnie naponczować blaty zarówno orzechowe jak i jasny biszkopt.

Składniki na krem czekoladowy:
500g masła 82%
4 duże jajka
200g cukru
5 łyżek kakao
2-3 łyżki spirytusu

Jajka ubić razem z cukrem na parze. Masa powinna być bardzo gęsta i puszysta (zajmie to ok 8-10 minut). Po tym czasie jajka zdjąć z gazu i ubijać nadal do wystudzenia.
Masło utrzeć do białości. Dodać kakao i ucierać. Następnie dodać ubite jajka i spirytus. Dokładnie utrzeć. Z masy odłożyć 3-4 łyżki (do posmarowania boków i wierzchu). Resztę masy podzielić na dwie części.

Na pierwszy naponczowany blat orzechowy wyłożyć połowę masy. Wyrównać i przykryć jasnym biszkoptem. Następnie druga połowa masy i znów biszkopt orzechowy. Boki i wierzch posmarować kremem. Wyrównać. Boki dokładnie obsypać wcześnie pokruszonym biszkoptem orzechowym. Docisnąć. Wstawić do lodówki na 2-3 godziny.

Ponadto:
100g czekolady gorzkiej
orzechy do dekoracji
praliny orzechowe do dekoracji


Czekoladę rozpuścić i dokładnie cieniutko rozsmarować na folii aluminiowej (robić to partiami). Folie wstawić na chwile do zamrażarki. Wyjąć i zdejmować płaty czekolady którymi dekorować tort. Jeśli nie chcemy mieć dużych kawałków czekolady po prostu zetrzyjmy ją w wiórki. Wierzch udekorować orzechami i połówkami pralin. Można polać również stróżkami rozpuszczonej czekolady lub polewy czekoladowej (klik). Schłodzić dokładnie. Smacznego :)





 







26 czerwca 2015

Sałatkowe ciasto



Jeśli znudziły się Wam klasyczne sałatki na imprezowym stole to można poszaleć z wariacjami na temat sałatek ;) Dzisiejsza propozycja zaskakująco przypomina ciasto jednak przy drugim spojrzeniu zauważyć można, że skoro szczypiorek to raczej nie na słodko :)  W tej formie można przygotować nie tylko rybne farsze, ale także np z wędzonym kurczakiem lub szynką. Przepis znaleziony na blogu "Gotuj z cukiereczkiem" z moimi drobnymi zmianami proporcji ;) Polecam Wam baaardzo :)


Składniki:
36 krakersów solonych
300g szprotek w pomidorach
6 jajek ugotowanych na twardo
130g żółtego sera
spora szczypta słodkiej papryki
pieprz
szczypiorek
9 łyżek majonezu

Ser zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Dodać 5 łyżek majonezu i wymieszać.
Szprotki dokładnie zgnieść widelcem. Doprawić pieprzem i papryką.
Białka oddzielić od żółtek. Każde osobno zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Do białek dodać 4 łyżki majonezu.
W małej blaszce ułożyć na dnie w trzech rzędach po 6 krakersów (razem 12 szt)
Na nich wyłożyć masę serową i przykryć kolejną warstwą krakersów.
Na nie wyłożyć szprotki i znów przykryć krakersami. Następnie wykładamy białka z majonezem a wierzch posypujemy żółtkami. Wstawiamy do lodówki na całą noc.
Następnego dnia kroimy na kwadraty (9-12szt) wierzch dekorujemy kleksem majonezu i posypujemy drobno posiekanym szczypiorkiem. Smacznego :)

*masa szprotkowa może wydawać się rzadka, ale krakersy powinny ładnie wchłonąć nadmiar wilgoci.
*szprotki można zastąpić tuńczykiem lub makrela w pomidorach.







25 czerwca 2015

Ciasto kokosowo-kajmakowo-orzechowe / kokos i toffi



To ciacho pierwszy raz jadłam u mojej cioci. Robiła go jednak minimalnie inaczej... Jeden z blatów biszkoptowych był bowiem klasyczny - jasny. Ciasto dzieliła na dwie części i kakao dodawała tylko do jednej z nich. Każdy z blatów piekła osobno a potem całość składała już w blaszce przy przekładaniu kremem. Dzisiaj postanowiłam sobie przypomnieć ten smak, a przepis na obydwa czekoladowe blaty zobaczyłam u Asi na blogu "Śladami słodkiej babeczki" już jakiś czas temu ;) Cudowny smak... Fanów kokosowych smaków nie będę musiała chyba długo przekonywać :) Cudowny delikatny wilgotny biszkopt nie wymagający już ponczowania, warstwa kokosu i masa kajmakowa :) Bardzo polecam :)


Składniki na biszkopt:
6 dużych jajek
szczypta soli
1 i 1/3 szkl cukru
10 łyżek oleju
10 łyżek wody
1,5 szkl mąki tortowej
3 łyżki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Białka ubić na sztywno ze szczypta soli. Pod koniec ubijania stopniowo dodawać cukier. 
Następnie dodawać kolejno żółtka a następnie olej i wodę. Miksować cały czas.
Mąkę przesiać i wymieszać z kakao i proszkiem do pieczenia. Wmieszać dokładnie szpatułką.
Ciasto przełożyć do wyłożonej papierem do pieczenia blaszki (23x33). Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok. 35 minut w temp. 180 stopni. Wystudzić i przekroić wzdłuż na dwa blaty.

Masa kokosowa:
750ml mleka
350g wiórków kokosowych
3/4 szkl cukru
250g masła
2 kopiate łyżki mąki ziemniaczanej

2,5 szkl mleka zagotować. Do odlanej połowy szklanki dodać mąkę ziemniaczaną. Do gotującego dodać masło, cukier i kokos, a gdy się rozpuści wszystko dodać mąkę z odlanym mlekiem. Gotować i mieszać cały czas aż do zgęstnienia. Gorąca masę wyłożyć na blat czekoladowy i od razu przykryć i docisnąć drugim z nich. Wystudzić.

Składniki na krem kajmakowy:
400g masy kajmakowej
230g masła
2-3 garście orzechów włoskich

Orzechy posiekać. Masło dokładnie utrzeć a następnie partiami dodawać do niego masę kajmakową. Dokładnie wymieszać. Masę wyłożyć na wierzch ciasta. Całość dokładnie obsypać siekanymi orzechami włoskimi. Schłodzić w lodówce przez noc. Smacznego :)



  






24 czerwca 2015

Ciasto z budyniowym kremem kokosowym na biszkopcie



O tym że kocham kokos i wszystko co z nim związane Ci co znają mnie osobiście wiedzą dobrze :) Pamiętam jak lata temu miałam nawet w swojej szafce perfumy kokosowe :) Uwielbiam.... smak... zapach... kojarzy mi się z egzotyką z wakacjami z odpoczynkiem i relaksem :)  To właśnie dlatego wobec tego przepisu znalezionego u Asi na blogu "Kulinarne Szaleństwa Margarytki" nie mogłam przejść obojętnie :) Delikatny biszkopt przełożony budyniem o leciutki posmaku kokosa. Polecam  :)


Składniki na biszkopt:
4 duże jajka
szczypta soli
130g cukru
115 g mąki pszennej tortowej
50g maki ziemniaczanej
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia 
1 łyżeczka octu

Białka ubić na sztywno z solą. Pod koniec ubijania stopniowo dosypywać cukier. Masa powinna być gęsta i lśniąca. Mąki przesiać i wymieszać. Do żółtek dodać proszek do pieczenia oraz ocet. Szybko i energicznie wymieszać - powinny się ładnie napuszyć i zmienić kolor na jaśniejszy. Dodać do ubitych białek i zmiksować. Na koniec bardzo delikatnie wmieszać mąki. Wymieszać łopatką.
Ciasto przelać do wyłożonej papierem do pieczenia blaszki (23x33). Wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec ok. 35 minut w temp 180 stopni. Wystudzić a następnie przekroić wzdłuż na dwa blaty.

Składniki na krem:
800ml mleka kokosowego (2 puszki)
200ml mleka zwykłego krowiego
160g mąki pszennej
2 kopiate łyżki maki ziemniaczanej
1 szkl. cukru
kilka kropli esencji waniliowej
ziarenka z 1 laski wanilii (opcjonalnie)
200g masła 82%

Mąki wymieszać z mlekiem zwykłym. Cukier, mleko kokosowe i esencję zagotować. Na gotujące się wlać mleko krowie z mąką. Ugotować gęsty budyń. Gotować dobrą chwilę. Wystudzić.
Masło utrzeć do białości. Dodawać partiami budyń cały czas miksując. Utrzeć gładki krem.

Składniki na poncz:
1/2 szkl gorącej wody
1 łyżka cukru
1 łyżka soku z cytryny

Wszystko dokładnie wymieszać i wystudzić.

Składniki na warstwę kokosową:
150g wiórków kokosowych
1,5 łyżki masła
1,5 łyżki cukru

Na patelni rozgrzać masło. Wrzucić cukier i podsmażać. Następnie dodać kokos i zezłocić go (uważać by się nie przypalił). Zdjąć z ognia.

Na pierwszy naponczowany blat wyłożyć 2/3  masy. Przykryć drugim naponczowanym blatem i wyłożyć resztę masy. Wierzch dokładnie obsypać wiórkami. Schłodzić w lodówce przez noc.
Smacznego :)



 


20 czerwca 2015

Bagietki francuskie

  


Obłędne!!! Tak - jest przy nich sporo pracy i wymagają troszkę czasu, ale zapewniam Was, że warto :) Bagietki wychodzą idealne. Cudownie chrupiące, następnego dnia skórka lekko mięknie, ale tak jak powinna czyli jest delikatniejsza, ale nie gumowata ;) Przepis znaleziony w gazetce "Moje smaki życia". Polecam baaardzo :)


Składniki na zaczyn 1 (poolisch):
1g drożdży
200g letniej wody
200g mąki pszennej typ 750

Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i odstawić na ok. 12-15 godzin.

Składniki na zaczyn 2:
9g drożdży
50ml letniej wody 
2 łyżki mąki 

Wszystko dokładnie wymieszać i odstawić na 15 minut.

Składniki na ciasto właściwe:
całość zaczynu nr 1 i nr 2
15g soli
1 łyżeczka świeżego rozmarynu lub 1/2 łyżeczki suszonego
150ml letniej wody
400g mąki pszennej typ 750

Wszystko bardzo dokładnie wymieszać. Ciasto wyrabiać ok. 5 minut, Po tym czasie przykryć i odstawić na ok 2 godziny. Po godzinie wyłożyć na blat i odgazować składając ciasto na kilka części.
Po tym czasie wyjąć na blat, wyrobić i podzielić na trzy części. Ulepić kule i odstawić na 30 minut pod przykryciem.
Po tym czasie z kul uformować bagietki i ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia lub w specjalnej formie do pieczenia bagietek. Znów odstawić na 75 minut pod przykryciem.
Po tym czasie nagrzać piekarnik do temp.240 stopni. Na dnie ułożyć małe naczynie z wodą .
Wstawić bagietki i piec 20 minut. Po tym czasie zmniejszyć temp. do 220 stopni i piec kolejne 10 minut. Wyjąć wystudzić. Smacznego :)

 

19 czerwca 2015

Rolada indycza ze szpnakiem, fetą, kolendrą i sosem serowym



Przepyszne nieskomplikowane danie idealne do podania na co dzień i od święta. Jego przygotowanie nie zajmie Wam wiele czasu, a z pewnością oczaruje nie jedno podniebienie. Szpinak pokochałam dobrych kilka lat temu miłością absolutną i od tej pory często gości na moim stole. Spróbujcie, może i Was oczaruje w takiej wersji. Polecam Wam baaaardzo :)


Składniki na roladę:
400g piersi z indyka (sznycle indycze)
450g szpinaku mrożonego
270g sera feta
1-2 ząbki czosnku
masło czosnkowe
4 plastry szynki
sól
pieprz
kolendra

Sznycle indycze bardzo cieniuteńko rozbić. Każdy oprószyć solą, pieprzem i kolendrą.
Folię aluminiową spryskać dokładnie masłem czosnkowym w sprayu (lub posmarować olejem).
Na folii ułożyć dokładnie rozbite kotlety indycze w taki sposób by utworzyły zgrabny prostokąt.
Ułożyć na nich plastry szynki.
Na patelni rozgrzać masło czosnkowe, dodać przeciśnięty przez praskę  czosnek i chwilę podsmażać. Dodać szpinak, przykryć i dusić. Gdy będzie już miękki zdjąć z ognia i dodać startą fetę. W razie potrzeby doprawić solą i pieprzem.
Szpinak wyłożyć na szynkę. Dokładnie rozsmarować. Zawinąć roladę przy pomocy folii i ścisnąć dokładnie jak cukierka. Wyłożyć na blaszkę. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 40 minut w temp. 200 stopni. Po tym czasie zdjąć folię od góry, włączyć opiekanie i zrumienić przez 10 minut na złoto. W tym czasie przygotować sos.


Składniki na sos:
200g sera z błękitną pleśnią typu lazur
kilka łyżek śmietany kremówki

Ser pokruszyć na patelni. Podgrzewać ze śmietanką do rozpuszczenia i zgęstnienia.W razie potrzeby doprawić pieprzem

Roladę wyjąć i pokroić w plastry. Podawać z pieczonymi ziemniakami sosem serowym. Smacznego.







15 czerwca 2015

Makaron kolorowy strascinati z sosem oliwkowym, pomidorami i mozarellą

 


Dzisiaj dzielę się z Wami przepisem na przepyszny makaron w sosie oliwkowym z pomidorkami i mozzarellą. Błyskawiczny w przygotowaniu. Kawałek słonecznej Italii i Wy możecie mieć w swojej kuchni :) Wszystkie produkty dostępne są bowiem w Lidlu w ramach obchodzonego tam Tygodnia Włoskiego :) Najwyższej jakości oliwa z oliwek, pyszne (choć bardzo ostre) pasty i oliwy peperoncino, oliwki zielone, makarony, ryż do risotto i wiele innych produktów marki Italiamo.
Bardzo, bardzo Wam polecam :)



Składniki: 
500g makaronu kolorowego typu strascinati (użyłam Arcobaleno)
150g oliwek zielonych obranych z pestekBella di Cerignola
40g orzeszków ziemnych solonych
4 łyżki oliwy z oliwek
1 psiknięcie oliwy peperoncino z atomizera
1-2 ząbki czosnku
70g pomidorów podsuszanych w zalewie z oleju
1 łyżka zalewy olejowej spod pomidorów suszonych
ok. 1/2 łyżeczki pasty peperoncino
sól
2 łyżki śmietany kremówki 30%

Ponadto:
125g sera mozzarella do posypania
kilka zielonych oliwek do dekoracji
sałata roszponka lub listki bazylii do dekoracji
orzeszki ziemne do posypania
kolorowe pomidorki koktajlowe do dekoracji


Czosnek obrać, dodać oliwki, olej z zalewy, oliwę z oliwek, pomidory podsuszane obrane ze skóry, orzeszki, pastę i oliwę pepperoncino razem dokładnie zmiksować blenderem lub malakserem na gładko. Dodać śmietanę wymieszać i doprawić ewentualnie solą.
Makaron ugotować al dente. Wymieszać go z pastą oliwkową. Na talerzach układać makaron. Udekorować orzechami ziemnymi, pokrojoną w kosteczkę mozzarellą, pomidorkami koktajlowymi, roszponką i oliwkami. Smacznego :)







 





*wpis zawiera lokowanie produktu


12 czerwca 2015

Pierogi ze szpinakiem




Kolejna "pierogowa" propozycja tym razem cudownie zielona. Powiem Wam że dzieci początkowo nie były zachwycone jak rano usłyszały jakiego koloru będzie obiad :)  Zdanie zmieniły jednak błyskawicznie już po pierwszym kęsie. Możecie nadać im charakter za każdym razem zmieniając dodatki. Doskonale będą smakowały ze skwarkami, duszoną cebulką, suszonymi pomidorami w oleju lub np z sosem czosnkowym. Bardzo, bardzo wam polecam :)


Składniki na ciasto:
250g świeżych liści szpinaku
1 jajko
2 łyżki oleju
250ml ciepłej wody
szczypta soli
640g mąki pszennej

Szpinak wrzucić do malaksera i zmiksować. Dodać jajko i olej i miksować jeszcze chwilę. Dodać mąkę. Wyrobić gładkie i elastyczne ciasto (w razie konieczności podsypać mąką mocniej na stolnicy). Odstawić pod przykryciem na 10-15 minut by odpoczęło.

Składniki na farsz:
300g świeżych liści szpinaku
2-3 łyżki wody
250g twarogu tłustego
270g sera feta
sól, pieprz
masło czosnkowe

ponadto:
skwarki do polania (klik)
lub duszona cebulka
lub rozpuszczone masło czosnkowe 
lub sos czosnkowy

Szpinak umyć i odsączyć. Posiekać niezbyt drobno. Masło rozgrzać na patelni i wrzucić szpinak . Chwilę podsmażać a następnie dodać 2-3 łyżki wody, przykryć i dusić 5 minut. Po tym czasie odlać nadmiar wody a szpinak wystudzić.
Ser biały oraz fetę przecisnąć przez praskę, dodać do nich szpinak i doprawić pieprzem i jeśli jest taka potrzeba to solą. Dokładnie wymieszać.

Ciasto rozwałkować na grubość ok. 3-4mm Szklanką wycinać kółka i nakładać łyżeczką farsz. Skleić dokładnie pierogi. Powinno ich wyjść ok 52 sztuki. Wrzucać na lekko osolony wrzątek. Gotować 3 minuty od wypłynięcia. Odcedzić. Podawać z dowolnymi dodatkami. Smacznego :)









10 czerwca 2015

Babeczki orzechowe z konfiturą porzeczkową



Dzisiaj dzielę się z Wami przepisem na fantastyczne babeczki orzechowe. Zniknęły tak błyskawicznie, że nie zdążyłam nawet zrobić zdjęć. Pewnie lada dzień je wymienię bo babeczki znów zawitają na naszym stole :) Jeśli nie macie cierpliwości i czasu by piec samodzielnie kruche korpusy z powodzeniem możecie sobie pomóc zastępując je gotowymi (wiem że można takie nabyć w wersjach słodkiej i wytrawnej). Dla mających czas i ochotę polecam w pełni domową wersję :) Orzechowych bezików wyjdzie Wam więcej niż potrzeba ale zapewniam że nie stanowi to problemu - znikają w podobnym tempie co same babeczki. Skuście się na nie koniecznie. Polecam Wam baaardzo :)


Składniki na ok.16 szt:
200g mąki krupczatki
100 g masła
2 żółtka
szczypta soli
2 łyżki lodowatej wody
4 łyżki cukru


Wszystkie składniki bardzo dokładnie posiekać na gładkie ciasto. Ulepić kulę, zawinąć w folię i wstawić do lodówki na min. 1 godz.
Foremki babeczkowe (ø70)  natłuścić i wysypać kaszą manną. Ciasto rozwałkować na podsypanej mąką krupczatką stolnicy na grubość ok. 5mm. Powycinać foremkami, delikatnie podnieść i wylepić nim foremki. Wstawić (układając na blaszce) do nagrzanego piekarnika i piec ok 25-30 minut na złoto w temp. 180 stopni. Wystudzić.
 
Składniki na krem:
125g serka mascarpone
2 płaskie łyżki cukru pudru
1 płaska łyżeczka miodu
140g orzechów włoskich

ponadto:
kilka łyżek konfitury z czarnej porzeczki

Orzechy zmielić średnio drobno. Wymieszać je z cukrem, miodem i mascarpone. Dokładnie rozetrzeć.

Składniki na bezowe czapeczki:
3 białka
240g cukru pudru

szczypta soli
130g orzechów włoskich

Orzechy włoskie zmielić (można to zrobić np z 1/3 cukru pudru). Białka ubić z solą na sztywną pianę. Następnie stopniowo dodawać resztę cukru cały czas ubijając. Piana powinna być lśniąca i sztywna. Na koniec wmieszać delikatnie orzechy. Workiem cukierniczym wyciskać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia lub matą makaronikową ciasto.Odstawić na ok 30 minut by leciutko podeschło. Po tym czasie wstawić do nagrzanego piekarnika i piec w temp 150 stopni przez ok. 13-15 minut. Wystudzić a następnie zdjąć z papieru.

Do każdej z babeczek nałożyć po ok.1/2 łyżeczki konfitury porzeczkowej. Na nią wyłożyć krem orzechowy. Całość przykryć orzechowym makaronikiem. Schłodzić. Smacznego :)