Pasja jest przewodnikiem do największych tajemnic...Poczuj ze mną jej smak...


13 czerwca 2011

Sushi maki

Sushi należy do tego rodzaju potraw, które się kocha lub nie ( podobnie jak wcześniej publikowany tatar ;) Robi się go ze specjalnego ryżu japońskiego, który ma małe okrągłe ziarna i po ugotowaniu mocno się klei a poza tym zupełnie inaczej smakuje ;) Najlżejszą odmianą sushi są sushi maki (ryż z dodatkami zawijany w liście nori) i sushi nigiri (górka ryżu z ułożonymi na wierzchu np. płatami łososia i przewiązana cieniutkimi nigiri).
Zainteresowanym polecam tę stronkę Sporo się z niej można dowiedzieć o sushi :) w przyszłym miesiącu będę też na kursie przygotowywania sushi, to może coś się więcej dowiem ;)

Dziś zajmę się sushi maki. Najpopularniejsze maki to:
- CALIFORNIA (paluszki krabowe, avocado, majonez)
- TUNA SALAD (z pastą z tuńczyka). Tuńczyka odsączyć na sitku. Cebule pokroić w piórka, posolic i odstawić na 30 minut. Po tym czasie przelać wrzatkiem. Wymieszać z tuńczykiem i majonezem)
- KAPPA (z ogórkiem pozbawionym nasionek)
- AVOCADO ( z pokrojonym avocado)
- TEKKA (z tuńczykiem)
- IBODAI (z rybą maślaną)
- REVERS (z łososiem, avocado, kawiorem)
- VEGETARIAN (z warzywami)

Przygotowanie ryżu:
  • 1 szklanka ryżu do sushi
  • 2 szkl wody
  • 3 łyżki octu ryżowego
  • 1/2 łyżki cukru
  • 1 łyżeczka soli

Ryż wsypać do naczynia i przepłukać dokłądnie 4-5 razy wodą (woda musi stracić mleczny kolor). Do garnka wlać 2 szkl. wody (2 razy tyle co ryżu). Zagotować ryż z wodą, gotować 2 minuty. Następnie przykryć garnek i gotować kolejne 17-20 minut na minimalnym ogniu.
W tym czasie wymieszać ocet ryżowy z solą i cukrem i podgrzać do momentu rozpuszczenia się składników.
Po 20 minutach ryż powinien całkowicie wchłonąć wodę. Wyłączyć gaz. Wypuścić parę i trzymać pod przykryciem kolejne 10 minut. Przełożyć ryż do dużej miski i wymieszać z zaprawą octową (1 łyżka na 1 szkl. ugotowanego ryżu). Wymieszac dokładnie drewnianą łopatką. W tym momencie japończycy przystępują do chłodzenia ryżu przy pomocy wachlarza, ja jednak studzę go normalnie ;) Po kilkunastu minutach ryż jest gotowy do robienia sushi.

Zwijanie sushi maki:

Do sushi maki potrzebne nam będą płaty nori (jest to trawa morska w którą zawijane są mięso z ryb i ryż. Pozyskiwana jest z morskiego warzywa o nazwie nori. Kupuje się ją w gotowych prostokątnych płatach).

Na macie bambusowej do zwijania sushi położyć płat nori (szerszą stroną do siebie a błyszczącą do maty). Garść ryżu rozprowadzić na całej powierzchni zostawiając jednak 3 cm wolnego glonu na górze.
Na ryżu ok. 3 cm od siebie ułożyć w poprzek płatu dodatki. (nie powinny przekraczać w przekroku 2-2,5 cm). Zwinąć dokładnie posługując się matą cały rulon. (zakończenie liścia powinno znajdować się na spodzie). o zwinięciu jeszcze lekko ścisnąć. Odstawić na ok. 1 minutę do nawilgnięcia nori. Po tym czasie przekroić bardzo ostrym nożem na pół, a następnie każdą z połówek jeszcze na pół i jeszcze raz (ma wyjść 8 kawałków sushi)
Sushi podawane jest z sosem sojowym, wasabi oraz słodkim konserwowym imbirem. (wasabi to japoński bardzo ostry chrzan o przyjemnym zapachu i zielonkawym kolorze.

Smacznego :)


  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz