Pasja jest przewodnikiem do największych tajemnic...Poczuj ze mną jej smak...


31 sierpnia 2011

Tarta jeżynowa



Przyniósł tata z działki jeżyny... i tak troche nie miałam na nie pomysłu, dopóki nie wpadł mi w oko przepis  Kasi.
Kruche ciasto a na nim delikatny owocowy mus :)
Polecam baaardzo :)

Składniki na spód:
270g mąki
150g masła
120g cukru pudru
2 żółtka

Składniki na mus:
300g jeżyn + kilka do dekoracji
90g cukru
130g serka homogenizowanego
500ml smietany kremówki
2 śmietan fixy
2 czubate łyżeczki żelatyny

Składniki na spód dobrze wyrobić. Forme na tartę o średnicy ok 25-27 cm wyłożyć ciastem, nakłuć widelcem i piec w temp. 200 stopni do złotego koloru (najpierw pod obciążeniem np z wysypanych na nią fasolek, a potem już bez ). Uważać by się nie spiekł za mocno - ja się troszkę zagapiłam ;) Wystudzić
Żelatyne rozpuścić w 100 ml wrzątku i od czasu do czasu mieszać, nie dopuszczając do utworzenia się grudek.
Kremówkę ubić na sztywno. W połowie ubijania dodać śmietan-fixy. Jeżyny wymieszać z cukrem i serkiem i bardzo dokładnie zmiksować blenderem. Dodać żelatynę. Masę owocową powoli wlewać do ubitej kremówki i delikatnie wymieszać. Krótko wystudzić by zgęstniało, ponieważ  masa lekko będzie wystaała ponad kruchy spód. Wylać na ciasto. Udekorować i odstawić do stężenia najlepiej na całą noc.
Smacznego :)






30 sierpnia 2011

Nalewka truskawkowo- cytrynowa



Oj pyszniutka jest... pyszniutka.... Zdecydowanie bardziej cytrynowa od publikowanej wcześniej nalewki truskawkowej. Wg przepisu z książeczki " Najlepsze sprawdzone nalewki - praca zbiorowa" Właśnie ją zlałam do buteleczek i cieszę się jej smakiem:) Wam też polecam :)


Składniki:

1 kg dojrzałych truskawek
250g cukru
1/2 l spirytusu (70%)
2 cytryny


Dojrzałe truskawki opłukać i odszypułkować.Włożyć do słoja i zasypać cukrem. Odstawić na 2 godz. aby puściły sok. Następnie zalać spirytusem, potrząsnąć do wymieszania i zakręcić słój. Odstawić w zimne i ciemne miejsce na 2 miesiące.
Po dwóch miesiącach odcedzić. Cytryny wyszorować szczoteczką i sparzyć wrzątkiem. Z jednego owocu ściąć cieniuteńko skórkę (bez albedo czyli bez tej białej gorzkiej skórki). Z obydwu cytryn wycisnąć sok. Skórki i sok dodać do nalewki. Wymieszać i zlać do butelek. Zakorkowć i odstawić do sklarowania w ciemne i chłodne miejsce na 6 miesięcy.






29 sierpnia 2011

Chleb rosyjski z ziarnami na zakwasie

 


Wypatrzyłam ten chleb już dawno u Tatter i jak to zwykle bywa... wydrukowałam sobie, wpięłam w segregatorek i... zapomniałam :) Całe szczęście że piekła go niedawno Asiek i skutecznie mi o nim przypomniała :)
Chleb jest przepyszny. Ma idealną chrupiącą skórkę i mięcutki środek. I do tego słonecznik z dynią - u mnie dodatkowo uprażone - pyyyycha!

Polecam gorąco :)

Składniki na zaczyn:
50g zakwasu żytniego razowego
150g mąki żytniej razowej
300g wody

Wieczorem przed pójściem spać wymieszac dokładnie wszystkie składniki na zaczyn i odstawić na 12-24 godz.

Składniki :
320g zaczynu zakwasowego żytniego razowego (resztę przygotowanego wylać lub zostawić na następny chleb)
280g wody
480g mąki żytniej (typ 720)
10g soli
50g pestek dyni
50g pestek słonecznika

Rano do zaczynu dodać wodę i wymieszać. Następnie dodać sól, mąkę i ziarna. Wymieszać dokładnie. Ciasto wychodzi raczej lepkie i luźne. Forme keksówke natłuścić olejem i wysypać lekko otrębami np. żytnimi. Ciasto wyłożyć do formy i odstawić do wyrośnięcia. Powinno podwoić swoją objętość i wystawać ok 1/2 cm ponad foremkę. Po wyrośnięciu spryskać olejem i posypać ziarnami. Wstawic do nagrzanego  do 210 stopni piekarnika i piec 15 minut, a następnie zmniejszyć do 190 stopni i piec kolejne 45 minut. Wystudzić na kratce.
Smacznego :)




Deser z owoców leśnych typu panna cotta

 


Nieskomplikowany a jaki pyszny :) Takie lubię najbardziej :) Można go robić z malin, jeżyn, truskawek, borówek lub... ze wszystkich tych owoców na raz :) Ja nie mogłam się zdecydować które wybrać i tak też zrobiłam - po prosty je wymieszałam. Deser smakuje podobnie do panna cotty. Można uznać ze to taka jej owocowa wariacja :) Przepis znaleziony w "Kuchnia i kropka" i nieco zmodyfikowany ;) Polecam baaardzo :)

Składniki na 6 szt:
1 owocowa galaretka
2 szkl. owoców leśnych
1,5 szkl. mleka
1/2 szkl kremówki 30 lub 36%
1/3 szkl. cukru
3 łyżeczki żelatyny
1-2 laski wanilii

Owoce zmiksować. Mleko, śmietankę, ziarenka z wanilii i cukier podgrzać w rondelku (nie dopuścić do zagotowania). Zdjąć z ognia i wsypać żelatynę. Dobrze ją wymieszać i rozpuścić. Dodać zmiksowane owoce. Ewentualnie jeszcze raz zmiksować blenderem. Rozlać do pucharków. Ostudzić i odstawić do lodówki do stężenia.
Galaretkę rozpuścić w 400 ml wrzątku. Wymieszać i ostudzić. Wlać na wierzch stężałego deseru i ponownie wstawić do lodówki. Podawać wyłożone do góry dnem na talerzyk (galaretką do spodu). Udekorować kleksem bitej śmietany i owocami
Smacznego :)




27 sierpnia 2011

Bułeczki jednogodzinne



Błyskawiczne bułki. Powstają w niespełna godzinę. Na takie tylko miałam czas. Właśnie wróciliśmy z cudnego wypadu do Wrocławia i po powrocie do domu okazało się że... zapomnieliśmy kupić chleb... Przepis wyszperany u Arabeski Polecam :)

Składniki:

670 g mąki pszennej
2 i 1/4 łyżeczki drożdży suszonych
250 ml letniego mleka
125 ciepłej ml wody
55g masła
1 jajko roztrzepane
1,5 łyżeczki soli
1 łyżeczka miodu (w oryginale była 1 łyżka)
ziarna do posypania
kilka łyżek mleka do posmarowania lub roztrzepane jajko


Drożdże rozpuścić w wodzie i odstawić na 10 minut. Do garnuszka wlać mleko dodać miód i masło. Podgrzewać do momentu az masło się rozpuści. Zdjąc z ognia - wystudzić. Do dużej miski wsypac mąkę i zawartość garnuszka, oraz pozostałe składniki dobrze wyrobić (będzie elastyczne i lekko klejące). Ciasto podzielic na ok. 12-16 części. Z każdej ulepić kulkę, którą lekko spłaszczyć. Układać na blaszce wyłożonej papierem lub lepiej matą do pieczenia i zostawic na ok. 30-40 min do wyrośnięcia. Przed pieczeniem posmarować mlekiem lub jajkiem i posypac ziarnami. Piec w temp. 200 stopni przez ok. 15 minut (w zależności od ich wielkości)

Smacznego:)





25 sierpnia 2011

Kanapki z tuńczykiem i sosem czosnkowym




Zastanawiałam się czy umieszczać ten wpis, bo nie jest to nic skomplikowanego i nowatorskiego i raczej nie wymaga specjalnego przepisu, ale ponieważ kanapki te są pyszne i baaaaardzo przez nas lubiane postanowiłam podzielić się z Wami pomysłem na pyszną kolację :)
Najlepiej smakują z domowego chleba (w tym przypadku robiłam  żytnio-pszenny na zakwasie )


Składniki:

5 kromek chleba
masło
1 puszka tuńczyka w sosie własnym
1-2 pomidorki
szczypiorek
3 łyżki majonezu
2 łyżki jogurtu
czosnek granulowany lub 3-4 ząbki przetartego
kapary (niekoniecznie)
sól, pieprz

Chleb posmarować lekko masłem. Tuńczyka odcedzić z zalewy i rozgnieść widelcem. Ułożyć na kanapce. Na każdej kromce położyc plaster pomidora. Jogurt wymieszać z majonezem. Dodać czosnek (ja lubię jak jest ostry). Doprawić solą i pieprzem. Powstałym sosem czosnkowym polać kanapki,  posypać szczypiorkiem i kaparami.

Smacznego :)



22 sierpnia 2011

Masło orzechowe z miodem i cynamonem




Uwielbiam masło orzechowe. Słodko słone jest baaaardzo w moim guście ;)  Ostatnio pojawiło sie kilka wpisów na blogach z przepisami na tą wysokokaloryczną poprawę nastroju. Mnie szczególnie uwiódł ten z dodatkiem miodu i cynamonu od Liski Polecam Wam baaaardzo :)


Składniki na 1 słoiczek ok 220 ml:

180 g orzeszków ziemnych niesolonych
3/4 łyżeczki soli morskiej
6-10 łyżek oleju roślinnego
2 łyżeczki jasnego miodu
1/4 łyżeczki cynamonu
1 łyżeczka soku z cytryny

Piekarnik rozgrzac do temp. 180 stopni. Orzechy wymieszać z solą i 1 łyżką oleju. Wysypać na blaszkę do pieczenia i równomiernie rozłożyć. Piec ok 12 minut (po ok 5-6 minutach przemieszać by równomiernie się uprażyły). Wyjąc z piekarnika i ostudzić.
Połączyć z pozostałymi składnikami i bardzo dokładnie zmiksować do gładkości (olej wlewać powoli i stopniowo).
Przełożyć do słoika i przechowywać w lodówce
Smacznego:)


 


20 sierpnia 2011

Waniliowa panna cotta z twarożkiem

 


Idealna. Delikatna w smaku. Moja ulubiona. Podaję ją obowiązkowo z sosem owocowym i różnymi owocami w zależności od tego co mam ;) Z przepisu znalezionego u Dorotus korzystam już od ponad dwóch lat i bardzo go Wam polecam :)

Składniki:

200 ml śmietany kremówki
50 ml mleka
250 g serka homogenizowanego
3 łyżeczki żelatyny
1-2 laski wanilii
80 g cukru
dowolne owoce lub sos owocowy do polania


Kremówkę, mleko, cukier i ziarenka z wanilii podgrzać do momentu zagotowania. Żelatynę rozpuścić w 1/4 szkl gorącej wody. Wszystko razem zmiksować bardzo dokładnie z serkiem homogenizowanym do uzyskania kremowej masy. Wlać do foremek i odstawić do stężenia. Podawać z dowolnymi owocami i polane odrobiną sosu owocowego (jak nie mam w danym momencie świeżych owoców to kilka łyżeczek dobrego dżemu lub konfitury rozcieńczam odrobiną wody i sos gotowy ;)
Udekorować dowolnie np. karmelem.
Smacznego :)



19 sierpnia 2011

Żeberka pieczone w miodzie

 

Uwielbiam je :) Są przepyszne... choć raczej nie należą do posiłku z grupy "lekkostrawne" ;) Ale co tam... Zapraszam na żeberka pieczone z miodem :)

Składniki:

ok. 1,5 - 1,7 kg  żeberek
3/4 szkl keczupu pikantnego
3/4 szkl oleju
6 ząbków czosnku
2 łyżki sosu jasnego sojowego
2 cebule
2-3 łyżki miodu
chili
1 płaska łyżeczka soli


Żeberka dokładnie umyć i pokroić na kawałki. Wszystkie składniki marynaty dokładnie zmiksować blenderem. Żeberka moczyć w marynacie 6-8 godzin (ja zawsze zostawiam je na noc). Wyłożyć całość na głęboką blaszkę i piec w temperaturze 200 stopni przynajmniej 1,5 godz.
Podawać z pieczonymi ziemniaczkami i np. surówką colesław
Smacznego:)







18 sierpnia 2011

Surówka colesław



Jedna z naszych ulubionych surówek. Doskonale pasuje do większości mięs oraz chińszczyzny. Szybko się ją zarówno robi jak i zjada :) Polecam bardzo :)


Składniki:

1 mała kapusta lub 1/2 główki większej (tak ok. 700g)
2 marchewki
1 duża cebula
świeży koperek
sól
pieprz
ok 3-4 łyżki cukru pudru (czasem słodzę miodem)
ok. 2 łyżki majonezu
ok. 2 łyżki śmietany

Kapustę poszatkować. Marchewkę obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Cebulę i koperek pokroić drobno. Majonez wymieszać w stosunku 1:1 ze śmietaną. Powinien on ładnie połączyć składniki, ale nie może być go za dużo :) Doprawić solą, pieprzem i cukrem (cukier dodawać stopniowo zaczynając od mniejszej ilości. Wszystko zależy od smaku danej kapusty i naszych indywidualnych smaków ;) Czasem daję 2 łyżki a czasem nawet 4 :) Wymieszać całość. Surówkę można też modyfikować dodając np. starte jabłko i odrobinę octu balsamicznego. Smacznego :)


 


17 sierpnia 2011

Ucierane ciasto z owocami i kruszonką

 


Jedno z najłatwiejszych i najszybszych ciast jakie znam. Przepis jest bardzo uniwersalny. Z powodzeniem można wykorzystywać tutaj dowolne owoce: śliwki, brzoskwinie, truskawki, borówki, maliny i co tam kto jeszcze lubi ;) Ciasto jest miękuteńkie i idealne słodkie :) W wersji proponowanej dzisiaj - ze śliwkami  :)


Składniki:
4 jajka
1 szkl. cukru
2 szkl. mąki
250g margaryny lub masła
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
owoce (dowolne: śliwki, brzoskwinie, truskawki, borówki, maliny...)

Składniki na kruszonkę:
120g miękkiego masła
100g mąki pszennej
100g maki krupczatki
80g cukru


Żółtka utrzeć z cukrem. Białka ubić z solą na sztywno. Do żółtek dodać mąkę, proszek do pieczenia i roztopioną wystudzoną margarynę. Na koniec dodać pianę z białek i lekko wymieszać. Blaszkę natłuścić i wysypać lekko kaszą manną. Wylać ciasto. Poukładać na wierzchu ciasno owoce.
Składniki kruszonki szybko wyrobić i wysypać na owocach. Piec ok 40-45 minut w temp 180 stopni.
Smacznego.





16 sierpnia 2011

Pierogi z jabłkami cynamonem i słodką śmietanką



Dziś drugi dzień pierogowego szaleństwa :) Zapraszam na pierogi z jabłkami i cynamonową słodką śmietanką :)

Składniki na ciasto:
400g mąki pszennej
2 łyżki oleju
1 żółtko
1 szczypta soli
1/2 szkl. ciepłej wody

dodatkowo:
kilka jabłek
200 ml śmietanki
cukier do smaku
cynamon do posypania


Składniki na ciasto dobrze wyrobić. Rozwałkować i szklanką wykrawać kółka. Jabłka obrać i pokroić na ćwiartki.  Na ciasto nałożyć kawałek jabłka i dobrze skleić. Uważać by kanty jabłka nie poprzecinały ciasta. Pierogi wrzucić na osolony wrzątek z dodatkiem odrobiny oliwy i gotować od wypłynięcia ok 3-4 minuty.
Śmietankę posłodzić do smaku i polać nią pierogi. Całośc posypać cynamonem
Smacznego :)




15 sierpnia 2011

Ruskie pierogi




W Krakowie w ten piątek zaczął się coroczny Festiwal Pierogów. Nie udało mi się na niego niestety dotrzeć, ale postanowiłam zaznaczyć ten fakt i u siebie w kuchni ;) Zauważyli to wszyscy,  jako że nie często zabieram się za lepienie pierogów ;) Od razu mówię, że z tej porcji wychodzi góra pierogów (u mnie coś ok. 80 szt z których część lekko tylko podgotowałam odcedziłam polałam oliwą, wystudziłam i zamroziłam - będą na jakiś leniwy dzień kiedy to nie bedę miała czasu i ochoty na ich lepienie).  Dziś podaje pierogi ruskie :) Zapraszam :)


Składniki na ciasto:
800g mąki pszennej
4 łyżki oleju
2 żółtka
2 szczypty soli
1 szkl. ciepłej wody


Składniki na farsz:
ok.600g ugotowanych ziemniaków
250g sera białego
sól, pieprz
1 cebula
skwareczki z ok. 200 g boczku

  
Ziemniaki przecisnąć przez praskę, podobnie jak ser. Cebule pokroić i podsmażyć. Ją również dodać razem ze smażonym boczkiem. Wymieszać i doprawić.
Składniki na ciasto dobrze wyrobić. Rozwałkować i szklanką wykrawać kółka. Na każdym kółku układać łyżeczką od herbaty farsz. Skleić pierogi. Wrzucić na osolony wrzątek z dodatkiem oliwy. Gotować od wypłynięcia ok 3-4 minuty. Odcedzić. Podawać polane skwareczkami
Smacznego :)





13 sierpnia 2011

Lody słodko-słone z chrupiącym złocistym karmelem



Gdy zobaczyłam te lody na blogu Kucharnia to zwariowałam na ich punkcie. Tym bardziej, że było to zaraz po tym jak zostałam szczęśliwą posiadaczką maszyny do lodów. Już wtedy jasne było dla mnie, że wcześniej czy później zrobie je i czułam że będą to jedne z najlepszych lodów jakie jadłam... Nie pomyliłam się... Idealnie słodko - słone a do tego ten chrupiący bursztynowy karmel... bajka... Jeśli ktoś jest amatorem typowych smaków - zwłaszcza owocowych smak może mu nie podejść ;) Mój mąż i córka średnio się nimi zachwycili, ale dzięki temu więcej jest dla mnie i synka ;) Narobiłam Wam smaka? To zapraszam :)

Składniki na karmelowa pralinę:

100 g cukru
3/4 łyżeczki soli morskiej

Składniki na masę lodową:

500 ml mleka
300 g cukru
60 g solonego masła
1/2 łyżeczki soli morskiej
250 ml śmietany kremówki
5 dużych żółtek
3/4 łyżeczki ekstraktu waniliowego


Najpierw wykonujemy chrupiącą pralinę. Do rondla o grubym dnie wsypujemy równomiernie cukier i na małym ogniu podgrzewamy do rozpuszczenia. Nie mieszamy by nie potworzyły sie grudki i pilnujemy by się nie spalił. Zdejmujemy z ognia i do roztopionego złocistego karmelu wsypujemy sól energicznie mieszając. Gorący karmel błyskawicznie przelać na wcześniej przygotowaną blache wyłożoną np. matą do wielokrotnego wypieku (myślę że zwykły papier tez może być). Przechylać blachą szybko by karmel rozlał się po jak największej powierzchni. Dzięki temu będzie cieniutki i chrupiący. Wystudzić.

Teraz bierzemy się za masę lodową. Zaczynamy także od karmelu. Do rondla wsypujemy 300g cukru i rozpuszczamy na wolnym ogniu. Roztopiny zdjąć z gazu i dodac do niego solone masło i sól morską. Mieszać do momentu roztopienia się masła. Następnie powoli wlewać kremówkę (może się zdarzyć że na tym etapie cukier zacznie twardnieć i robić się grudkowaty... Jeśli coś może się zdarzyć to... raczej zawsze się zdarzy zgodnie z prawem ironii losu ;) Nie przejmujcie się tym, grudki rozpuszczą sie przy późniejszym podgrzewaniu :). Natepnie umieścić na gazie i lekko podgrzewać. Dodać mleko.
W osobnej misce ubić żółtka. Wlac do nich ostrożnie trochę gorącej masy i wymieszać. Uważając by się nie zważyły wlać do pozostałej masy i podgrzewać do zgęstnienia (ok. 5-6 minut). Na koniec dodac ekstrakt waniliowy. Wystudzić, a następnie wstawić do lodówki. W oryginalnym przepisie podane jest 8 godzin. Ja studziłam początkowo w temp. pokojowej, a nastepnie jak juz się nadawało do wsadzeniado lodówki tam tez wylądowało na 6 godzin. Po tym czasie masę przelać do maszyny do lodów i miesać 35-45 minut. Pod sam koniec kręcenia lodów dodać pokruszoną pralinę i wymieszać. Przełożyć do pojemnika i wsadzic do zamrażalki.
Smacznego :)