Przepyszny delikatny chleb pszenno-żytni na zakwasie. Kolejny, który dopisujemy do naszych ulubionych. Niekłopotliwy w przygotowaniu. Nie wymaga długiego czasu na wyrastanie. Z ciastem doskonale się pracuje. Przepis znaleziony na blogu Śladami Słodkiej Babeczki. Polecam Wam baaardzo :)
Składniki:
230g aktywnego zakwasu żytniego
70g letniej wody
150g letniego mleka (jeśli ciasto wyjdzie zbyt suche można dodać trochę więcej)
25g oleju
140g mąki żytniej
400g maki pszennej
2 płaskie łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka suchych drożdży lub 10g świeżych (opcjonalnie jeśli chcemy by ciasto szybciej rosło)
Drożdże rozetrzeć z cukrem i odrobiną mleka (jeśli korzystamy z drożdży). Odstawiamy je na ok 15 minut. Po tym czasie wszystkie składniki łączymy i wyrabiamy gładkie ciasto. Odstawiamy do naoliwionej miski i przykrywamy ściereczką. Ciasto powinno podwoić swoja objętość. Po tym czasie wyjmujemy na stolnicę i krótko wyrabiamy. Przekładamy do obsypanego mąką kosza do wyrastania i ponownie odstawiamy do wyrośnięcia. Piec nagrzewamy do 240 stopni wraz z blachą do pieczenia. Gdy się nagrzeje wyjmujemy blachę i obsypujemy ja mąką. Chleb błyskawicznie przekładamy z kosza na blachę, a wnętrze piekarnika spryskujemy wodą. Blachę z chlebem wkładamy do piekarnika i pieczemy 10 minut. Po tym czasie zmniejszamy temp. do 200 stopni i pieczemy kolejne 25 minut. Chleb jest upieczony gdy postukany od spodu wydaje głuchy dźwięk.
Smacznego :)
Piękny bochenek. Z takim wypiekiem każdy posiłek staje się czymś wyjątkowym;)
OdpowiedzUsuńCudowny chlebek, taki wyrośnięty i wypieczony :-)
OdpowiedzUsuńMistrzowski!
Pozdrawiam serdecznie!
Muszę kiedyś upiec własny chlebek. Napewno najlepszy!;)
OdpowiedzUsuńPrzepiękny chlebek :)
OdpowiedzUsuńJa tylko czekam aż mój zakwas będzie gotowy i biorę się do dzieła ;)
Elizko, to jest już profesjonalny wypiek! Robi wielkie wrażenie. Pajda takiego chlebka, opieczona, z oliwą, pomidorami... i nic więcej do życia nie potrzeba :)
OdpowiedzUsuńTwój chlebuś wygląda smakowicie i bardzo profesjonalnie :]
OdpowiedzUsuńWygląda jak prosto z piekarni, ale smakuje na pewno lepiej:) Muszę w końcu zrobić taki wypiek sama !
OdpowiedzUsuńWyglada cudownie, a do tego ta popekana skorka...
OdpowiedzUsuńŚwietny przepis, chleb jest pyszny, delikatny i mięciutki. Tylko troszkę mi odchodzi skórka na górze po upieczeniu, co może być przyczyną?
OdpowiedzUsuńmoże troszkę zbyt długo rósł... Cieszę się że smakował :) Pozdrawiam :)
UsuńRobię go już pewnie ze trzydziesty raz, obok kilku chlebów Tatter to nasz ulubiony wypiek, do którego bardzo często wracamy :) Często kombinuję z dodatkami albo proporcjami mąk i jeszcze się nie zdarzyło, żeby nie wyszedł.
OdpowiedzUsuń