Pasja jest przewodnikiem do największych tajemnic...Poczuj ze mną jej smak...


18 listopada 2014

Ciasto francuskie klasyczne wg Pierre HermeAbsolutnie fenomenalne !!!! Cudownie delikatne i maślane. Idealnie się listkujące ciasto francuskie klasyczne. Wymaga sporo czasu ale nie jest absolutnie trudne :) W porównaniu ze smakiem sklepowego to przepaść.... Jest przepyszne i bardzo ale to bardzo zachęcam Was do jego zrobienia.
Przepis autorstwa Pierre Herme znaleziony na blogu Gotuj z Wojciechem. Bardzo Wam polecam :)


Składniki:
200ml zimnej wody
10g soli
70g rozpuszczonego masła
430g miękkiego masła
150g mąki krupczatki
250g mąki pszennej


Wodę, sól oraz rozpuszczone przestudzone masło (70g) wlać do malaksera. Zmiksować. Dodać przesiane mąki i wyrobić gładkie ciasto. Ulepić kulę, zawinąć w folię i wstawić do lodówki na 2 godziny.

Miękkie masło (430g) zmiksować, przełożyć na papier do pieczenia i uformować go pomiędzy dwiema jego warstwami w kwadrat o bokach ok. 17x17 cm oraz grubości 2 cm. Zawinąć w papier do pieczenia i również wstawić do lodówki na 2 godziny

Po tym czasie wyjąć ciasto. Przełożyć na oprószoną krupczatką stolnicę i rozwałkować na kwadrat o boku ok. 25x25cm
Masło wyjąc z lodówki i ułożyć na cieście "po skosie" tzn tak by rogi masła były w połowie długości boku ciasta (patrz zdjęcie). Rogi ciasta założyć na masło jak kopertę i skleić.
Rozwałkować na prostokąt o wymiarach ok. 25x40 cm. Zawinąć krótszy bok do środka, a następnie drugi krótszy bok na niego. Powinny nam powstać 3 warstwy ciasta (patrz zdjęcie). Zawinąć w papier do pieczenia i wstawić do lodówki na 2 godziny.

Po tym czasie wyjąć ciasto, odwrócić o 90 stopni, rozwałkować i znów zawinąć jak poprzednio. Wstawić do lodówki. Proces wałkowania i zawijania z przekręcaniem o 90 stopni powtarzać w sumie 6x każdorazowo schładzając ciasto.

Po tym czasie ciasto jest gotowe do użycia. Cudownie się listkuje i fantastycznie smakuje.
Nadziewać dowolnymi farszami na słodko lub wytrawnie i piec ok 20 minut na złoto w temp. 220 stopni. Smacznego :)

3 komentarze:

  1. Wygląda znakomicie! *.*
    Te warstwy..
    Musiałaś się napracować by osiągnąć tak fantastyczny efekt! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Moje ciasto na etapie produkcji - wałkowań nie jest takie jednolite, mocno widać podział pomiędzy ciastem a masłem. Czasami tez robią się takie jakby pęcherzyki z powietrzem...dobrze? Źle?

    OdpowiedzUsuń