Pasja jest przewodnikiem do największych tajemnic...Poczuj ze mną jej smak...


1 października 2014

Śmietankowy serek kreolski


Przepyszny idealnie kremowy i delikatny serek przygotowany domowym sposobem. Jego zrobienie jest banalnie proste :) Fantastycznie smakuje zarówno na słodko z konfiturami jak i na wytrawnie np ze szczypiorkiem. Przepis Myriam Guidroz pochodzi z książki "Domowy wyrób serów". Bardzo Wam polecam :)


Składniki:
3,7 litra mleka 
1/2 szkl maślanki wzbogaconej kulturą bakterii
podpuszczka zgodnie z dawkowaniem (dostępna w serowar.pl)
tłusta śmietanka

Mleko powinno mieć temperaturę 21-26 stopni. Dodać maślankę i podpuszczkę. Mieszać energicznie przez minutę. Następnie odstawić na minimum 15 godzin w temperaturze pokojowej przy kaloryferze. Po tym czasie przelać do specjalnych foremek z dziurką. Najczęściej są to serduszka :)  (ja takich nie miałam więc przelałam na sitko wyłożone chustą serowarską. Odstawić do odcieknięcia na ok. 6 godzin. Po tym czasie serek wyjąć z foremek i polać tłustą śmietanką. Każdorazowo gdy wybieramy ser do jedzenia jego brak uzupełniamy śmietanką :) Bardzo polecam :)








Wspaniałą książkę "Domowy wyrób serów" z mnóstwem cudownych przepisów na jogurty, sery oraz potrawy z serów  znajdziecie na stronie Serowar.pl. Jest tam wszystko czego tylko będziecie  potrzebować do rozpoczęcia własnej produkcji serów miękkich, twardych, pleśniowych, maślanek, jogurtów, kefirów i czego tylko dusza zapragnie. Sklep ma też w swojej ofercie bogaty wybór nie tylko kultur bakteryjnych, ale także ogrom akcesoriów, przypraw i form. 

Serdecznie Was zachęcam do samodzielnego robienia jogurtów i serów. Mają wyjątkowy smak i przede wszystkim są naturalne bez zbędnej chemii. Wiemy co jemy :) 
Wszystkie niezbędne rzeczy do domowej produkcji serów znajdziecie na stronie serowar.pl
 

http://sklep.serowar.pl/ 
 
 
 

2 komentarze:

  1. Chciałabym zrobić zakupy w polecanym sklepie ale nie wiem co najlepiej kupić? Której podpuszczki używałaś?I co jeszcze warto nabyć-proszę o podpowiedź...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przede wszystkim termometr... warto mieć też chustę serowarską, foremki plastikowe-koszyczki do sera, podpuszczkę naturalną, chlorek wapnia oraz wybrane kultury bakterii - takie jak lubisz... jogurtowe, lub do serów pleśniowych albo śmietany :) Warto też zakupić książkę zawierającą mnóstwo przepisów i porad o tym jak zabrać się za domowa produkcję serów :)

      Usuń