Pasja jest przewodnikiem do największych tajemnic...Poczuj ze mną jej smak...


20 czerwca 2013

Torcik z musem truskawkowym




Sezon na truskawki w pełni... Koniecznie trzeba z nich korzystać zanim się skończą...  Dzisiaj zapraszam Was na przepyszny, cudownie delikatny torcik z truskawkowym musem. Biszkopt klasyczny rzucany, krem to luźna interpretacja przepisu z Kwestii Smaku. Polecam baaardzo :)


Składniki na biszkopt: 
5 jajek
szczypta soli
3/4 szkl (160g) cukru
3/4 szkl (100g) mąki pszennej tortowej
1/4 szkl (35g) mąki ziemniaczanej


Białka oddzielić od żółtek i ubić na sztywną pianę ze szczypta soli. Pod koniec ubijania stopniowo dodawać cukier a następnie kolejno żółtka i obydwie przesiane i wymieszane mąki. Dno tortownicy (24cm) wyłożyć papierem do pieczenia i wylać ciasto. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec w temp. 175-180 stopni przez ok. 30-40 minut (do momentu suchego patyczka).
Gorący biszkopt wyjąć z piekarnika i z wysokości ok. 60 cm opuścić je w formie na podłogę. Wyłączyć piekarnik, wstawić tam ponownie biszkopt i pozostawić do wystudzenia przy otwartych drzwiczkach piekarnika. Wyjmować z formy po całkowitym wystudzeniu. Przekroić na 3 blaty. 
Każdy naponczować leciuteńko osłodzoną wodą z dodatkiem aromatu cytrynowego lub ekstraktu waniliowego.
 
Składniki na krem:
1 kg truskawek
2 łyżki soku z cytryny
10-12 łyżek cukru pudru (w zależności od słodyczy truskawek)
2 łyżki cukru z wanilią (klik)
2 kopiate łyżki stołowe żelatyny
900ml śmietany kremówki 36%

ponadto:
płatki białej czekolady do posypania
kilka truskawek do dekoracji
12 makaroników, bezików lub ciasteczek amaretto do dekoracji 


Truskawki obrać i umyć. Dokładnie zmiksować sokiem cytrynowym, cukrem waniliowym i z połową cukru pudru. Żelatynę namoczyć w ok. 8 łyżkach zimnej wody i odstawić na 10minut. Po tym czasie rozpuścić ją dokładnie w kąpieli wodnej (nie zagotować!).
Rozpuszczoną żelatynę dodać do musu truskawkowego. Śmietanę ubić na sztywno i dodać do musu. Delikatnie ale dobrze wymieszać. Odstawić na chwilę do stężenia.

W tortownicy (najlepiej większej od biszkoptu czyli takiej ok. 26cm) ułożyć pierwszy blat i wyłożyć 1/3 kremu (tortownica powinna być bardzo wysoka. Jeśli korzystamy ze standardowej konieczne będzie "wydłużenie jej" za pomocą dodatkowej obręczy).  Odstawić do stężenia. Położyć drugi blat i wylać drugą część kremu ponownie odstawiając do stężenia. Wierzch przykryć trzecim blatem i wylać ostatnią warstwę kremu. Wstawić na całą noc do lodówki.
Następnego dnia tort powinien już stężeć. Delikatnie zdejmujemy obydwie obręcze. Nożem wygładzamy brzegi. Wierzch posypujemy płatkami białej czekolady i dekorujemy truskawkami, ciasteczkami i listkami mięty. Smacznego :)


 
 
 


8 komentarzy:

  1. doskonały czerwcowy torcik :)

    OdpowiedzUsuń
  2. A pieczemy biszkopt na termoobiegu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nie nigdy. Biszkopt zawsze na grzałce góra-dół :) Pozdrawiam

      Usuń
  3. rewelacja, ślinka cieknie:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. czy tort nadaje się, aby obłozyc go masą cukrową? nie smarowałabym tortu masą truskawkowa na wierzchu, jedynie umiescilabym ją między biszkoptami np, a na wierzch masę z masła i na nią cukrową.

    czy mogłaby Pani doradzić, które z Pani tortów nadawałyby się, żeby przykryć je cukrową?:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Każdy z tortów nadaje się do obłożenia masą cukrową pod warunkiem że wysmarowany jest z wierzchu masą maślaną. Wewnątrz może mieć dowolne nadzienie i masy ale bezpośrednio pod lukrem plastycznym powinien być krem na bazie masła. Nie rozpuści on masy plastycznej tak jak śmietana. Pozdrawiam

      Usuń