Witam Was bardzo serdecznie... Dziś króciutko będzie i bez wchodzenia do kuchni ;) Na parę dni znikam. Wszyscy gdzieś wypoczywają, więc i ja postanowiłam podreperować swoje ostatnio troszkę nie będące w najlepszej formie zdrowie. Jadę nad nasze morze i mam nadzieję, że pogoda choć troszke dopisze... Pozdrawiam Was i obiecuję posklejać się szybko do kupy. Pa pa :)
Strony
▼
24 lipca 2011
23 lipca 2011
Drożdżowe bułeczki z kruszonką migdałową
Uwielbiam drożdżówki i słodkie bułeczki. Moje dzieci też... albo może to ja sobie tak wmawiam za każdym razem by mieć pretekst do ich upieczenia ;) Dziś skusiłam się na bułeczki z bloga Liski. Robi sie je bardzo łatwo w zasadzie tak... przy okazji ;) Świetnie zdadzą egzamin przy podaniu na drugie śniadanie lub podwieczorek. Z masełkiem... i dżemem malinowym.... pycha...
Z przepisu wyszło mi 9 sporych bułeczek które upiekłam w tortownicy o średnicy 30 cm. Lepiej jednak by było, gdybym rozmieściła je inaczej (np. 8 a nie 9 i tylko jedna w środku) wtedy wyszły by równiótkie :) Nie ma co jednak narzekać bo już i tak nie ma nad czym...bułeczki zniknęły gdzieś... i nikt nie wie gdzie ;) Polecam :)
Składniki:
- 600g mąki pszennej
- 1 łyżeczka drożdzy suszonych lub 20g świeżych
- 40g cukru
- 50g masła (rozpuszczone)
- 1 jajko
- 240ml mleka (letnie)
- 1 łyżeczka esencji waniliowej
- szczypta soli
Składniki na kruszonkę:
- 50g masła
- 50g mąki
- 50g cukru
- 2 łyżki posiekanych drobno migdałów
- ja dodatkowo dałam odrobinę cynamonu
do posmarowania:
- 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką wody
W przypadku drożdzy świeżych zrobić zaczyn (drożdże wymieszać z małą ilością cukru i mleka) i zostawić na chwile do wyrośnięcia.
W ciepłym mleku rozpuścić masło, cukier i sól. Gdy lekko przestygnie dodać roztrzepane jajko. Wymieszać z mąką i zaczynem. Wyrobić gładkie ciasto (jest dośc zwarte).
Przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia na ok. 1,5 godz (do podwojenia objętości).
Z wyrośniętego ciasta formować bułeczki o średnicy 3-4 cm i układać je w okrągłej formie wyłożonej papierem do pieczenia z zachowaniem ok. 2 cm odstępów. Zostawić do napuszenia ok 30-40 minut.
Składniki na kruszonkę szybko zagnieść palcami.
Napuszone bułeczki posmarować jajkiem i posypać kruszonką.
Piekarnik rozgrzać do temp. ok. 200 stopni i piec ok 20-25 minut (do zezłocenia).
Smacznego :)
22 lipca 2011
Kiszenie żuru
Oj pyszności :) Nie wiem jak wcześniej mogłam kupować gotowy butelkowy żurek... Ten jest o niebo lepszy!!! Wspaniały zapach i smak :) Honorciu wielkie dzięki :*
Składniki:
- 8 czubatych łyżek mąki żytniej razowej (ja dałam 4 łyżki otrębów żytnich i 4 łyżki mąki żytniej typ 720)
- 2 złamane na pół liście laurowe
- 3 kulki ziela angielskiego (lekko zmiażdżone)
- 3 kulki pieprzu (lekko zmiażdżone)
- 3 ząbki czosnku (pokrojone w plasterki)
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka majeranku
- 900ml wody (letniej, przegotowanej)
Żur przygotowuję w glinianym naczyniu. W wodzie rozprowadzić mąkę tak by nie było grudek, a następnie dodajemy pozostałe składniki. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok. tydzień, mieszając co dwa dni. Można ten proces przyspieszyc dodając odrobinę skórki chleba, ja np. dodałam 1/2 łyżeczki zakwasu żytniego chlebowego i żur był gotowy po 3-4 dniach :)
Gotowy żur wlać np do 1,5-2 litrów wywaru z ugotowanych ziemniaków z kiełbaską. Zagotować i już :). Najlepiej smakuje następnego dnia :)
Smacznego
21 lipca 2011
Knedle ze śliwkami
Uwielbiam knedle ze śliwkami... Kojarzą mi się z dzieciństwem, latem i wakacjami spędzanymi u babci na wsi. Nie wiem dlaczego tak rzadko je robię... Ten przepis znalazłam na blogu u Liski. Moim zdaniem jest rewelacyjny! Knedle są mięciuteńkie i... takie jak trzeba ;) Z przepisu wychodzi ok 16 dużych knedli (takich z całą śliwką) lub 32 mniejsze knedelki (z połówką śliwki) Polecam bardzo :)
Składniki:
- ok.600g ugotowanych przeciśniętych przez praskę ziemniaków (najlepiej ugotowanych dzień wcześniej)
- ok. 300g mąki pszennej (dosypujemy ją stopniowo w zależności od tego jak wilgotne są ziemniaki)
- 2 jajka
- ok. 500-600g wydrylowanych śliwek
- cukier
Do przeciśniętych ziemniaków dodajemy jajka, następnie powoli dosypujemy mąkę i zagniatamy ciasto. Powinno być gęste i dobrze wyrobione. Ciasto dzielimy na kawałki (16 lub 32). Robimy placuszek na środku którego układamy śliwkę i posypujemy cukrem (w zależności od tego jak słodkie są śliwki : 1/2-1 łyżeczkę). Zlepiamy brzegi i toczymy kulkę. Wrzucamy do osolonego wrzątku i gotujemy pod przykryciem do wypłynięcia, a następnie zdejmujemy pokrywkę i gotujemy jeszcze 3-4 minuty.
Wyławiamy łyżką durszlakową na talerz i podajemy z podsmażoną na masełku bułką tartą posypane cukrem lub polane słodką śmietanką. A może wszystko na raz... ;)
Smacznego :)
20 lipca 2011
Naleśniki z serem, śmietaną i owocami leśnymi
Uwielbiam naleśniki. Najczęściej robię je właśnie na słodko z serem i cukrem pudrem. Koniecznie po przełożeniu ponownie zapieczone :) Pycha :)
Składniki:
- ok. 2 szkl. mąki pszennej
- szczypta soli
- 1 jajko
- 3/4 szkl wody (dałam gazowaną ale może być też zwykła)
- 1-1,5 szkl. mleka
- 2 łyżki oleju + olej do smażenia
Generalnie zasada jest taka, że im więcej wody tym naleśniki sa bardziej kruche, a te z przewagą mleka - bardziej miękkie.
Wszystkie składniki bardzo dobrze zmiksować. Smażyć z obydwu stron na rozgrzanej patelni (minimalnie natłuszczonej. Moja babcia używała do tego kawałka słoninki, którym zawsze smarowała rozgrzaną patelnię)
Składniki na nadzienie:
- 500g sera białego
- 1 jajko (dokładnie umyte i sparzone wrzątkiem)
- 1 cukier waniliowy
- cukier puder (do smaku)
Wszystkie składniki bardzo dobrze wyrobić.
Smarować naleśniki. Składać je na pół i jeszcze raz ;) Przed podaniem ponownie zapiec na patelni z dwóch strom. Podawać polane słodką śmietanką lub kleksem bitej śmietany i posypane dowolnymi owocami (ja użyłam borówek i malin).
Smacznego :)
15 lipca 2011
Zupa krem ze świeżych ogórków
Sezon ogórkowy w pełni :) Kolejna propozycja na ich wykorzystanie po prezentowanych wcześniej ogórkach małosolnych . Zupa jest przepszna i bardzo lubiana przez moje dzieci. Podaję ją najczęściej z grzankami czosnkowymi lub gdy jest gęściejsza - z prażonym słonecznikiem
Polecam bardzo :)
Składniki:
- ok. 500-600g ogórków gruntowych
- 1 marchewka
- 3 ząbki czosnku
- koperek
- 100g serka topionego
- 2-3 łyżki śmietany 12%
- ok. 1,5 l. bulionu drobiowego
- sól, pieprz
Ogórki i marchewkę umyć i obrać. Pokroić w grubsze plastry. Czosnek wycisnąć. Wszystko gotować w bulionie ok 15-20 minut. Następnie dodać serek topiony i śmietanę. Całość zmiksować i doprawić. Na koniec dodać świeży koper. Zwolennicy zaprawiania zup mąką mogą ją dodać - wtedy będzie dużo bardziej gęsta i wówczas można wierzch posypać uprażonym słonecznkiem.
Smacznego :)
14 lipca 2011
Lody malinowe
Ku ogromnej radości moich dzieci staliśmy się szczęśliwymi posiadaczami maszyny do lodów :)
Na pierwszy ogień poszły malinowe, jako że to ukochany owoc mojej córeczki :)
I chociaż ja jestem z tego gatunku, co to bardziej kawowe i kokosowe lubi, to muszę przyznać że bardzo mi smakowały :)
Składniki:
- 1/2 litra śmietany 30%
- 150g cukru
- 2 jajka
- 2 żółtka
- zapach waniliowy lub śmietankowy
- 1 szklanka malin
Jajka bardzo dokładnie umyć i sparzyć wrzątkiem. Natępnie żółtka, jajka i cukier ubić na parze na gęstą masę. Wystudzić. Śmietanę ubić do sztywności. Dodać zapach i bardzo mocno zmiażdżone maliny (w przepisie miały być przetarte przez sitko. Ja początkowo tak zrobiłam ale potem zdecydowałam się jednak na dodanie tych pesteczek z malin. Moim zdaniem tak smakują o niebo lepiej :) Wszystko dokładnie wymieszać i schłodzić w lodówce przez noc. Rano masę wlać do maszyny do lodów i postępować wg. instrukcji :)
Smacznego :)
13 lipca 2011
Grzanki czosnkowe na maśle
Och jak zapachniało ;) Moje ulubione grzaneczki do kremowych zup. Błyskawiczne w wykonaniu i takie pyszne ...
Składniki:
- 4 kromki pieczywa tostowego
- 1,5 łyżki masła
- 2 ząbki czosnku (lub czosnek granulowany)
Masło rozgrzać na patelni. Przecisnąć czosnek i chwilkę podsmażyć. Wrzucić pokrojone w kosteczkę pieczywo tostowe. Dobrze wymieszać w maśle i czosnku. Przyrumienić i już :D
Smacznego :)
Drożdżowe cynamonowe bułeczki lub ciasto
Odkąd znalazłam ten przpis na blogu Moje wypieki robiłam je już wielokrotnie. Moim zdaniem są doskonałe, mięciuteńkie, pachnące i jak na drożdżowe ciasto zachowują nadzwyczaj długo świeżość :)
Ostatnio robiłam je w większej blaszcze (30x42) i powstało mi w ten sposób ciasto które następnie pokroiłam w kwadraty :) Polecam zarówno wersję ciasta jak i bułeczek :)
Składniki na 20 bułeczek:
- 600g mąki pszennej (ja dałam 650g)
- 100g cukru (ja daję 85g)
- 1/2 łyżeczki soli
- 21g suchych drożdży lub 45g świeżych
- 100g masła
- 400 ml mleka
- 2 jajka
Składniki na nadzienie:
- 150g miękkiego masła
- 150g cukru (ja dałam 120g)
- 1,5 łyżeczki cynamonu
W dużym naczyniu wymiesać mąkę,sól, cukier i drożdże. Masło rozpuścić i wymieszać z mlekiem i roztrzepanymi jajkami. Połączyć z mąką. Wymieszać i dobrze zagnieść. Ciasto powinno być miękkie i sprężyste. Jeśli się klei to dodać odrobinę mąki. Przykryć i odstawić do wyrośnięcia na 25 minut
Po tym czasie ująć z ciasta 1/3 i rozwałkować na wymiar formy czyli 33x24 (uprzednio wyłożonej papierem). To będzie spód bułeczek.
Pozostałe ciasto rozwałkowac na prostokąt o wymiarach ok. 50x25
Skłądniki nadzienia bardzo dokładnie wymieszać i posmarować nimi ciasto. Zwinąć wzdłuż dłuższego boku na kształt długiej rolady. Ostrym nożem pokroić na 20 równych ok.2cm plastrów. Ułożyć je rozciętą stroną na wcześniej ułożonym spodzie casta. Nie martwić się jeśli się ze sobą nie stykają - zrobią to podczas pieczenia. Ważne by były symetrycznie rozłożone.
Pozostawić do napuszenia ok. 15 minut. Napuszone bułeczki można posmarować roztrzepanym jajkiem i piec 20-25 minut w temp. 230 stopni. Jeśli będą zbyt szybko łapały kolor - przykryć folią aluminiową :)
Smacznego :)
12 lipca 2011
Zupa meksykańska
Przepyszna i bardzo sycąca zupa. Można ją podawać solo lub z dodatkiem pieczywa jak ktoś lubi ;) Doskonale zdaje egzamin jako samodzielne jednogarnkowe danie. Przepis dostałam onegdaj od mojej znajomej. Madziu dziękuję :* Polecam bardzo :)
Składniki na spory garnek:
1 kg mięsa mielonego
2 marchewki
2 cebule
2-3 ząbki czosnku
2 papryki (zielona i czerwona)
1 puszka kukurydzy
1 puszka czerwonej fasoli
przecier pomidorowy (średni słoiczek)
zioła prowansalskie
2 liście laurowe
3 ziela angielskie
sól, pieprz, chili
1-1,5 łyżki mąki (opcjonalnie)
1-2 kostki drobiowe domowe (klik) (opcjonalnie)
Na rozgrzanym tłuszczu podsmażamy mięso do momentu zbicia w grudki (ja lubię b. mocno podsmażone). Mięso wrzucamy do dużego garnka.
Na patelni podsmażamy przeciśnięty czosnek, cebule pokrojone w kostkę oraz papryki - również wrzucamy do garnka.
Wszystko zalewamy rosołem (lub wodą z dodatkiem 1-2 kostek rosołowych). Dodajemy odsączone kukurydzę i fasolę oraz marchewki pokrojone w talarki. Dodajemy przecier i gotujemy ok. 30 minut.
Przyprawiamy do smaku. Można na koniec zagęścić mąką.
Smacznego :)
11 lipca 2011
Kurczak pieczony na piwie
Wypatrzyłam ostatnio takie naczynie do pieczenia kurczaków (chicken roaster) ;) Rany jak się cieszę :) Do tej pory piekłam kurczaki albo w całości w brytfannie albo na butelce piwa :) Dzisiejszy przepis dotyczy właśnie tej drugiej możliwości przy czym doskonale się sprawdza do chicken roastera ;)
Kurczak pieczony w ten sposób jest mięciuteńki i bardzo soczysty. Należy tylko pamiętać by rozkroic go dopiero po ok. 15-20 minutach od wyjęcia z piekarnika - wtedy soki nie wypłyną a zostaną w mięsku ;)
Składniki:
papryka słodka
przyprawa uniwersalna (klik)
2-3 przeciśnięte ząbki czosnku (lub czosnek suszony)
rozmaryn
Kurczaka najlepiej dzień wcześniej umyć, usunąć szyję, osuszyć i dobrze natrzeć wszystkimi przyprawami. Na koniec posypać rozmarynem (ja korzystałam z suszonego). Wstawić na noc do lodówki.
Następnego dnia nabić go na czystą butelkę piwa (wypełnioną do połowy) i postawić na blaszce. Piec ok 1,5 godziny w temp. 180 stopni . Pozostałym piwem wcześniej odlanym polewamy kurczaka w trakcie pieczenia co 20-30 minut. Piwo znajdujące się w butelce cały czas parując nadaję kurczakowi miękkości.
Jeśli pieczemy w naczyniu typu chicken roaster, to częsć piwa wlewamy na spód naczynia, a pozostałym również polewamy :)
Smacznego :)
8 lipca 2011
Chleb żytnio - pszenny na zakwasie
Przepis znaleziony na blogu Pracownia Wypieków. Bardzo prosty w wykonaniu, pod warunkiem, że go nie ponaglamy ;) Pyszna chrupiąca skórka i sprężysty środek. Polecam :)
Składniki na zaczyn:
- 360g mąki żytniej chlebowej (typ 720)
- 300g wody
- 20g zakwasu żytniego
Składniki na ciasto właściwe:
- 230g mąki żytniej
- 300g mąki pszennej
- 400g wody
- 1 płaska łyżka soli morskiej (w przypadku zwykłej dać mniej)
- 1 łyżeczka (3g) suszonych drożdży
Wieczorem przed pójściem spać:
Składniki zaczynu mieszamy w misce do momentu połączenia składników. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 12-16godz.
Następnie:
Dodajemy do zaczynu wszystkie składniki ciasta właściwego. Mieszamy dokładnie np mikserem ok. 5 min. do momentu połączenia składników. Zostawiamy pod przykryciem na 30-60 minut.
Ciasto przekładamy do formy natłuszczonej olejem słonecznikowym i wysypanej otrębami żytnimi (nie smarować masłem ani oliwą bo przywiera). Delikatnie przełożyć ciasto. Spryskać wierzch olejem i zostawić do wyrośnięcia 50-60 minut.
Nagrzac piekarnić do temp. 230 stopni. Wyrośnięte ciasto posypujemy czym kto lubi (makiem, sezamem, kminkiem, mąką) i wstawiamy do piekarnika. Po 15 minutach zmniejszamy temp. do 220 stopni. Jeśli chcleb zbyt szybko się rumieni przykrywamy folią aluminiową. Dopiekamy 40-45 minut.
Po upieczeniu wyjmujemy od razu z blaszki i studzimy. Nie kroimy gorącego chleba.
Smacznego :)
7 lipca 2011
Zupa-krem brokułowa
Jest pyszna, bardzo przez nas lubiana i raczej nieskompliowana :) Polecam :)
Składniki:
- ok.1,5 litra bulionu drobiowego
- 1 duży brokuł
- 3-4 ząbki czosnku
- 100g serka topionego
- śmietana
- świeży koperek
- sól, pieprz, papryka słodka
Brokuł umyć i podzielić na różyczki. Dodać przeciśnięty czosnek. Gotować do miękkości na bulionie. Wyjąć kilka różyczek brokuła do dekoracji. Dodać serek topiony i śmietanę. Zmiksować bardzo dokładnie blenderem na jednolity krem. Doprawić. Posypać koperkiem.
Jeśli brokuł jest mały i zupa nie jest zbyt gęsta i treściwa można podczas gotowania dodać 1-2 ziemniaki. Można też zagęścić ją mąką, jednak tej ostatniej metody nie jestem osobiście zwolennikiem.
Smacznego :)
6 lipca 2011
Chleb wiejski z orzechami włoskimi
Jeden z najlepszych chlebów z automatu jaki jadłam. Błyskawiczny w wykonaniu, nieskomplikowany. Zawsze się udaje... a jak pachnie.... Polecam baaaaaaardzo zwłaszcza jeszcze ciepły z prawdziwym masełkiem :)
Składniki:
- 405 ml wody
- 2 płaskie łyżeczki soli
- 1 łyżka cukru
- 560g mąki pszennej
- 130g mąki żytniej
- 2 łyżeczki suszonych drożdży
- 150g orzechów włoskich
Wszystkie składniki (za wyjątkiem orzechów) wsypać do automatu w podanej kolejności. Ustawić program na chleb francuski. Po kilku minutach wyrabiania dodać orzechy. Zdarzyło mi sie kilka razy nie mieć pełnych 150 g orzechów i wtedy uzupełniałam słonecznikiem - tez jest pyszny ;)
Smacznego :)
5 lipca 2011
Sałatka z pieczonych buraczków z orzechami i serem lazur
Coś z kuchni francuskiej. Przepyszna sałatka z pieczonych buraczków, z orzechami włoskimi, serem typu lazur. Poezja... Przepis znaleziony na przepisy.pl Polecam baaardzo :)
Składniki:
Buraki umyć. Skropić oliwą i posypać solą. Zawinąć w folię i piec przez ok. 60 minut w temp. 170 stopni. Wystudzić.
Wodę , oliwę, miód i ocet balsamiczny wymieszać z sosem francuskim.
Buraki pokroić na cieniutkie słupki i wymieszac je z orzechami.
Na liściach cykorii układać kolejno: buraki wymieszane z orzechami, poszarpane liście sałaty, pokruszony ser lazur. Całość polać sosem.
Smacznego :)
4 lipca 2011
Ogórki małosolne
Uwielbiam ich smak. Doskonałe jako dodatek do publikowanego wcześniej chleba ze skwareczkami. Najpyszniejsze w wykonaniu mojego taty :) Ostatnio zdradził mi swój sekretny przepis :) Dziś dzielę się nim z Wami :)
Polecam baaaardzo :)
Składniki:
- 3 kg ogórków średniej wielkości
- 3 litry wody (nieprzegotowanej)
- 3 łyżki stołowe soli (zaokrąglone)
- 2 ząbki czosnku (pokroić w plasterki)
- 1 koszyczek dojrzałego kopru
- 1 mała laska chrzanu (wielkość małego palca)
Ogórki umyć, końce przyciąć. Na dnie dużego słoja (najlepiej glinianego) ułożyć: koper, chrzan i czosnek. Na to ogórki. Całość zalać wodą. Po 6-7 dniach ogórki są gotowe (można ten proces przyspieszyć o ok 2 dni dodając do słoja kawałeczek chleba na zakwasie).
*Zadbać o to, aby wszystkie ogórki były zanurzone. Dobre efekty daje położenie na ogórkach płaskiego talerza i naciśnięcie go tak aby nabrał wody. Słój przykryć ścierką.
Smacznego :)
Muffinki jagodowe z kruszonką
Borówki, borówki jagody :) Ciąg dalszy propozycji bo przecież sezon w pełni :)
Bardzo przez nas lubiane, najlepsze jeszcze ciepłe, mięciuteńkie w środku z chrupiącą kruszonką na wierzchu. Już się skończyły - a kuchnia jeszcze pachnie :) Polecam :)
Składniki na 12 muffinek:
- 450g mąki
- 2,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 115g brązowego cukru
- 150g jagód (świeże, ale poza sezonem mogą też być mrożone)
- 2 jajka
- 250 ml mleka
- 1 łyżeczka aromatu waniliowego
- 125g stopionego masła
składniki na kruszonkę:
- 50g mąki pszennej
- 30g schłodzonego masła
- 2 łyżki cukru
Piekarnik rozgrzać do 210 stopni. Forme do muffinek natłuścić lub wyłożyc papilotkami. Wszystkie suche składniki na muffinki wymieszać. Dodać owoce i lekko wymieszać. Zrobić dołek i wlać do niego mleko dokładnie wymieszane z roztrzepanymi jajkami, oraz roztopione masło. Szybko wymieszać i ponakładać do foremek.
Składniki na kruszonkę bardzo szybko wyrobić. Posypać wierzch muffinek. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 30 minut (do momentu, kiedy wkłuty patyczek będzie suchy). Po upieczeniu zostawić jeszcze 5 minut w formie a następnie wyjąc delikatnie i wystudzić na kratce.