Strony

31 grudnia 2011

Życzenia Noworoczne



To juz ostatni wpis w tym Roku... pierwszym Roku mojego blogowania....

Kochani... życzę Wam, aby kolejny Rok 2012 przyniósł Wam wszystko to co w życiu najpiękniejsze

Eliza





Cycuszki murzynki - pijak



Szczerze mówiąc nie wiem czy jest drugie ciasto o równie idiotycznych nazwach jak to... ale równie mocno się zastanawiam czy istnieje lepsze ;) Chcę Wam dzisiaj zaproponować moją wersję, która powstała jako zlepek kilku przepisów :). Do niedwna korzystałam z tego przepisu, jednak przeglądając internet w większości propozycji pojawiał się na jego spodzie biszkopt więc postanowiłam i ja spróbować... Zdecydowałam się na biszkopt rzucany Dorotus, dołączyłam do niego lekko zmodyfikowaną górę, a całość przełożyłam dżemem z czarnej porzeczki dla przełamania smaku ;) Polecam baardzo :)


Składniki na biszkopt:

3 jajka
100g cukru
60g mąki tortowej
25g mąki ziemniaczanej

W tym przepisie na biszkopt nie ma proszku do pieczenia i nie jest to błąd ;) Mimo to, biszkopt wychodzi mega puchaty i mięciuteńki i długo utrzymuje świeżość.

Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę a pod koniec ubijania dodawać stopniowo cukier. Następnie kolejno wrzucamy po jednym żółtku. Na koniec dodajemy przesiane i wymieszane obydwie mąki. Delikatnie ale dobrze wymieszać (np. mikserem na wolnych obrotach).
Ciasto przełożyć do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia, wstawić do nagrzanego piekarnika i piec w temp ok 160-170 stopni przez ok 35-40 minut (do suchego patyczka)
Po upieczeniu gorące ciasto wyjmujemy z piekarnika i razem z blaszką upuszczamy na podłogę z wysokości ok. 60 cm na podłogę. Następnie wstawiamy ponownie do piekarnika, wyłączamy go i uchylamy drzwiczki. Biszkopt pozostaje tam do wystudzenia.
Wiem że upuszczanie ciasta zwłaszcza biszkoptowego jest conajmniej szokujące - ale wierzcie mi efekt końcowy jest super :) 


Składniki na ciasto makowo-kokosowe:

7 białek (żółtka zostawić do masy)
1 szkl. cukru
1 szkl. suchego maku
1 szkl. wiórków kokosowych
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia


Białka ubić na sztywną pianę, stopniowo dodawać cukier nadal ubijając. Na koniec dodać mak i kokos wymieszane z proszkiem do pieczenia. Delikatnie wymieszać. Ciasto przełożyć na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę (22x33). Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok 15 min w temp 200 stopni do zezłocenia. Wystudzić


Składniki na masę:

7 żółtek
16 g cukru waniliowego
3 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
2 szkl. mleka
3/4 szkl. cukru
250g masła
ok. 2 łyżki advocata (opcjonalnie)

ponadto:

1-2 opakowania okrągłych biszkoptów
ok 150ml. wódki
rodzynki lub żurawina
kilka łyżek dżemu z czarnej porzeczki


Mleko zagotować z cukrem waniliowym (można użyć zamiennie ziarenek z ok 2 lasek wanilii+1 łyżka cukru). Żółtka utrzeć w garnku z cukrem i mąką ziemniaczaną. Wrzące mleko wlewać do żółtek, dokładnie mieszać nie przypalić. Ugotować. Wystudzić.
Masło dokładnie utrzeć na puszystą masę. Do utartego stopniowo dodawać wystudzony budyń. Na koniec ewentualnie dodać likier jajeczny advocat

Teraz przystępujemy do składania tego wszystkiego w jedą wielką całość:
Do blaszki wsadzamy biszkopt. Smarujemy go cieńką warstwą dżemu. Na to układamy placek makowo-kokosowy. Na niego wykładamy masę. Biszkopty maczamy kolejno w wódce i układamy ciasno jeden obok drugiego na masie. Na każdym biszkopcie kładziemy po jednym rodzynku lub żurawinie. Całość polewamy polewą i odstawiamy do wystudzenia.


Składniki na polewę:

3 łyżki wrzącej wody lub mleka
3 łyżki cukru pudru
3 łyżki ciemnego kakao
100g margaryny lub masła


Do rondelka wlać wodę i rozpuścić w niej cukier (kolejność rozpuszczania poszczególnych składników jest ważna i gwarantuje nam to, iż polewa będzie miała śliczny połysk, a jej poszczególne składniki się nam nie zważą i nie "rozwarstwią".) Następnie dodajemy pokrojone na małe kawałeczki masło i rozpuszczamy. Zdejmujemy z ognia i wsypujemy przesiane kakao. Energicznie mieszamy, by powstała gładka, lśniąca polewa. Lekko studzimy i polewamy ciasto

Smacznego :)




30 grudnia 2011

Likier jajeczny - advocat



Fantastyczny likier jajeczny, który nie ma sobie równych :) I pomimo,powszechnie panującej opinii, że jest to raczej "damski trunek" znalazł amatorów i wśród panów, co mnie bardzo mile zaskoczyło ;)
Przepis pochodzi z książki "Dobre gotowanie termomix na każdy dzień" Polecam baaardzo :)


Składniki na 1 litr:

6 żółtek
200g cukru
1 cukier waniliowy
250 ml mleka skondensowanego niesłodzonego
250 ml czystej wódki

wykonanie thermomix:
Założyć motylek. Do naczynia wlać: żółtka, cukier i cukier waniliowy. Podgrzewać 5 min/70stopni/obr.3 Dodać wódkę i mleko. Podgrzewać 5 min/70stopni/obr3. Przelać do butelki wystudzić.

W sposób tradycyjny nie wykonywałam tego likieru, ale myślę, że z powodzeniem można go zrobić ubijając mikserem na parze żółtka z cukrami. Gdy zrobią się mocno gęste należy dodać mleko i wódkę i nadal ubijać.

Smacznego :)



29 grudnia 2011

Śledzie "pod pierzynką"



Fantastyczna sałatka bardzo przez nas lubiana. Jest to jedna z tych potraw , które robię tylko w Święta Bożego Narodzenia.... Czemu? - nie mam pojęcia bo z chęcią zjadłoby się ją w ciągu roku :) Jedynym problemem jest to że wychodzi sporej wielkości miseczka, której 4-osobowa rodzina mogłaby nie podołać ;) I to pewnie ten powód zadecydował o fakcie robienia jej tylko na większe przyjęcia. Sałatka najlepiej prezentuje się w przeźroczystej salaterce, gdzie ładnie widać poszczególne jej warstwy. Przepis z tej strony nieco przeze mnie zmodyfikowany. Polecam Wam bardzo :)


Składniki:
250g filetów śledziowych w oleju odcedzonych i pokrojonych na kawałki
3-4 ugotowane ziemniaczki pokrojone w kostkę
2 duże ugotowane buraki pokrojone w kostkę
2 cebulki drobno posiekane
1 jabłko pokrojone w kostkę
4-5 ogórków kiszonych pokrojonych w kostkę
1 puszka groszku konserwowego
1 duży słoik pieczarek marynowanych pokrojonych w kostkę
4-5 jajek ugotowanych na twardo pokrojonych w kostkę

Składniki na pierzynkę:
125 ml jogurtu naturalnego
125 ml majonezu
1 łyżeczka cukru
1 łyżka musztardy z pełną gorczycą
2 przeciśnięte ząbki czosnku
sól

Majonez, jogurt, cukier, czosnek i musztardę mieszamy. Doprawiamy.
W przeźroczystej wysokiej salaterce układać kolejno warstwami:

- buraki
- ziemniaki
- śledzie
- cebule
- jabłko
- ogórki
- groszek
- pieczarki
- jajka

Całość polać sosem majonezowo- jogurtowym.
Smacznego :)




28 grudnia 2011

Sałatka warstwowa z kurczakiem "gyros"



Jedna z naszych ulubionych sałatek :) Generalnie nie może jej zabraknąć na żadnym przyjęciu :) Gości na naszym stole od blisko 5 lat i jeszcze się nie znudziła :) Przepis daaawno temu znaleziony na tej stronie. Polecam Wam baaardzo :)


Składniki:
1 podwójna pierś z kurczaka
1 przyprawa do gyrosa* 
2 cebule drobno posiekane
ok 6 ogórków konserwowych (moga też byc kiszone) pokrojone w kosteczkę
1 puszka kukurydzy konserwowej
keczup
1 słoiczek majonezu
1/4 kapusty pekińskiej
koperek


Piersi umyc i pokroic na kawałeczki. Usmażyc na rozgrzanej oliwie z dodatkiem przyprawy. Wystudzić.
W przeźroczystej salaterce układać warstwami kolejno:

- kurczaka
- keczup
- cebula
- majonez
- ogórki
- sos keczupowo-majonezowy (wymieszane wcześniej w proporcjach 1:1)
- kukurydza
- majonez
- posypane lekko przyprawą tzatziki lub samym granulowanym czosnkiem
- posiekana drobno kapusta pekińska
- posypać odrobiną domowej przyprawy warzywnej 
- posypać drobno posiekanym koperkiem


*przyprawę można też zrobić samemu mieszając: sól, czosnek, kolendrę, cukier, chili, paprykę słodką, tymianek, oregano, rozmaryn, pieprz
W lżejszej wersji majonez może być niskotłuszczowy lub lekko zmieszany z jogurtem naturalnym.

Smacznego :)



Tort różowo - różany



Jeszcze tak na szybko chciałam Wam pokazać torcik jaki zrobiłam na 5 urodziny mojej córci :) Pomysł na dekoracje znalazłam na blogu Desperate Housewife. :) A środek to wczesniej już prezentowany rainbow cake - tort tęczowy :)






23 grudnia 2011

Świątecznie...




Magia Świąt, to dziecięca wiara w Świętego Mikołaja, spokojna rozmowa z bliskimi przy kominku, rozleniwiony telefon, zaspany budzik i śnieg, który nie jest utrapieniem.
Pięknie ustrojona choinka, wesołe dźwięki kolęd oraz radość przystrajająca ludzkie serca niech oznajmiają, że nadszedł czas odpoczynku i świętowania.
Życzę Wam abyście jak najdłużej doświadczali magii Świąt, a Nowy Rok 2012 niech przyniesie Wam wszystko czego zapragniecie.

Magicznych Świąt Bożego Narodzenia życzy
                                                                                        Eliza




Mini serniko - makowce z cytrynowym lukrem



Absolutnie pyszne, rozkosznie wyglądające mini sero-makowce pieczone w formie muffinkowej. Oczarowały mnie w pierwszej kolejności wyglądem, a zaraz potem smakiem. Idealnie lekko słodki mak i ser, przełamany kwaskowym lukrem. Pyszności... Przepis znaleziony na stronie Kwestia Smaku. Polecam baaardzo :)


Składniki na 12 szt:

masa makowa:
1,5 szkl masy makowej domowej lub gotowej
1/2 szkl drobno posiekanych migdałów
1/2 szkl. drobno posiekanych orzechów włoskich
1/2 szkl wiórków kokosowych
50g drobno posiekanej gorzkiej czekolady
1 jajko

masa serowa:
500g sera białego trzykrotnie zmielonego (lub gotowego wiaderkowego na serniki)
1/2 puszki (266g) mleka słodzonego skondensowanego
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1-2 białka
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego lub odrobina aromatu
1 łyżka cukru waniliowego

lukier cytrynowy:
1 szkl. cukru pudru
2-3 łyżki soku z cytryny
otarta skórka z 1 cytryny


Wszystkie składniki bardzo dokładnie wymieszać. Formę na muffinki wyłożyć papilotkami (takimi troszkę wyższymi. Jeśli są standardowo niżsże wyjdzie nam po prostu więcej serniczków). Masę makową ponakładać do papilotek do połowy wysokości lub ciut więcej. Wygładzić łyżeczka i docisnąć lekko. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 30 minut w temp. 175 stopni.

Wszystkie składniki na masę serową bardzo dokładnie wymieszać rózgą na gładko. Wyłożyć ser na podpieczone spody makowe i wstawić ponownie do piekarnika na 15 minut do tej samej temperatury.

Upieczone wyjąć z piekarnika i pozostawić w formie muffinkowej przez 15 minut. Po tym czasie wyjąć na kratkę i ostudzić. Ostudzone polać lukrem i ponownie schłodzić. Można dodatkowo udekorować orzechami lub pokrojoną skórką cytrynową

Smacznego :)


Drożdżowa rolada makowa



Jedna z najlepszych strucli drożdżowych jaką miałam okazję do tej pory jeść. Robię ją od kilku lat na każde Boże Narodzenie. Ciasto jest mięciuteńkie i delikatne. Bardzo długo utrzymuje świeżość. Można przygotować ją jeszcze na kilka dni przed Świętami i nic nie straci na smaku :) W tym roku wyjątkowo brzydko mi się zwinęła, ale co tam...i tak jest pyszna :) Z przepisu znalezionego na blogu Moje Wypieki wychodzą trzy strucle. Polecam baaaaardzo :)


Składniki na ciasto drożdżowe:
3 szkl. mąki pszennej (+ok. 1/2 szkl do podsypywania)
180ml letniego mleka
150g roztopionej margaryny lub masła (ostudzonej)
6 żółtek (białka odłożyć do masy)
45g świeżych drożdży lub 21g suchych
6 łyżek cukru
1,5 łyżki oleju
1/2 łyżeczki soli
1,5 łyżki spirytusu
16g cukru waniliowego


Drożdże rozpuścić z cukrem w mleku i odstawić na ok. 15 minut. Następnie dodać pozostałe składniki i wyrobić gładkie ciasto. Odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce


Składniki na masę makową:
500g maku
250g cukru
100g rodzynek
50g posiekanych orzechów włoskich
1 łyżka miodu
olejek migdałowy do smaku lub amaretto
cynamon do smaku
1 łyżka miękkiej margaryny
kandyzowana skórka pomarańczowa
6 białek ubitych na sztywno


ponadto:
lukier (cukier puder roztarty w odrobinie wrzątku lub w białku i wrzątku)
troszkę maku do dekoracji
pergamin (papier do pieczenia)
olej


Mak zaparzyć w 500 ml wrzącej wody i odstawić do wystygnięcia. Dwukrotnie zemleć. Dodać pozostałe składniki. i wymieszać. Na koniec dodajemy pianę z białek i delikatnie mieszamy.

Wyrośnięte ciasto dzielimy na 3 części. Rozwałkować prostokątne placki podsypując mąką.
Na każdym rozsmarować masę makową pozostawiając ok. 3cm dookoła każdego z brzegów. Zwinąć roladę niezbyt ciasno a końce skleić. Następnie kawałek pergaminu smarujemy olejem i zawijamy w niego struclę (zostawiamy ok 1 cm luzu w środku ale tak by papier się nie odwinął). Kładziemy na blaszce w odstępach od siebie. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy ok 35-40 minut w temp. 180-190 stopni. Gotowe rolady studzimy a następnie polewamy lukrem i posypujemy makiem.
Smacznego :)




22 grudnia 2011

Rolada czekoladowa z kremem orzechowo-kawowym




Przepis na tę roladę  wymyśliłam już jakiś czas temu... Brakowało tylko odwagi by ją w końcu zrobić... Moja mama od zawsze robiła taką roladę kokosową i jest to jej popisowy numer. Generalnie nie ma imprezy bez rolady kokosowej... Tym bardziej ryzykowałam zmienianie coś w jej koronnym przepisie... Dzisiaj się odważyłam i powiem Wam - warto było... oj warto...
Rolada wyszła genialna, rozpływająca się w ustach z orzechowo-kawowym kremem. Polecam wam i to baaaardzo :)




Składniki:

masa orzechowa:
150g orzechów ziemnych niesolonych*
150 g masła
150 g cukru pudru
1,5 łyżki spirytusu
1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej
50-70 ml wrzącego mleka


Orzechy drobniuteńko posiekać lub zmielić jeśli wolicie żeby mniej chrupało ;).Kawę zalać wrzącym mlekiem i wymieszać z orzechami. Masło utrzeć z cukrem. Dodać orzechy i spirytus. Dokładnie wymieszać. Podzielić na dwie części.


masa czekoladowa:
500g herbatników maślanych typu pettit beure**
1 szkl. gorącego mleka
100 g masła
4-5 łyżek kakao

Herbatniki zmielić i wymieszać na sucho z kakao. Dodać stopione masło, mleko i bardzo dobrze wyrobić na gładką masę. Podzielić na dwie części.
Na folii rozwałkować połowę ciemnej masy na duży prostokat o grubości ok 4mm (można sobie pomóc i wałkować również przez folię)  Na to rozsmarować połowę orzechowej masy. Zwinąć ciasno roladę. Posypać posiekanymi orzechami. Tak samo postąpić z dugą częścią masy. Wstawić do lodówki i mocno schłodzić . Kroić "piłując", aby warstwy były ładnie od siebie oddzielone.

*jeśli nie macie orzeszków ziemnych niesolonych można użyć solonych, ale należy je przepłukać woda na sitku i osuszyć bardzo dokładnie na ścierce. Można tez chwilkę uprażyć na suchej patelni.

**z tymi herbatnikami to jest tak, że najlepsze są z firmy Jutrzenka. Mają wówczas odpowiednią kruchość. Czasem się zdarza, że herbatniki innej firmy sprawiają że ciasto nie chce się zwijać ładnie tylko się łamie. Należy sobie wcześniej sprawdzić jego konsystencję. Jeśli tak się dzieje należy dodać troszkę rozpuszczonego masła i mleka.

Smacznego :)



Tu jest pokazane jak zwijać roladę (zdjęcie z wersją kokosową)



Kostka piernikowa Domino - Dominostein - z marcepanem i konfiturą morelową



Gdy zobaczyłam kostkę piernikową na blogu Moje Wypieki od razu wiedziałam, że muszę ją wypróbować. Powiem wam szczerze, że wcześniej nie znałam tego smakołyku... Nie wiem jak to możliwe ;) W tym samym dniu pojechałam też do Lidla, aby spróbować jak smakuje oryginał i powiem Wam szczerze, że te robione domowej roboty są o niebo lepsze!!! Idealnie mięciuteńkie z pyszną czekoladą i marcepanem. Mmmmmmm... pysznosci.... Polecam wam i to baaardzo. Warto jednak poczekać, aż czekolada zastygnie... Ja się po prostu doczekać nie mogłam :)


Składniki na warstwę piernikową ok. 80 kostek:
60g miodu
60g golden syrupu (może być domowy)
60g masła
1 łyżka cukru trzcinowego
1 jajko
150g mąki pszennej
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1,5 łyżeczki kakao
1,5 łyżeczki przyprawy do piernika


ponadto:
300g masy marcepanowej (może być domowa)
250g konfitury morelowej lub pomarańczowej najlepiej domowej nie za bardzo słodkiej*


polewa:
czekolada gorzka rozpuszczona w kapieli wodnej + olej rzepakowy w proporcjach 1 łyżka oleju na 120g czekolady lub glazura czekoladowa



Miód, cukier, golden syrup i masło podgrzać w rondelku do momentu rozpuszczenia sie składników. Zdjąc z ognia i lekko tylko przestudzić. Mąkę, kakao, sodę i przyprawę do pierników przesiać i wymieszać w misce. Dodać jajko (w całości) oraz ciepła mieszanke miodowo-maślana i wyrobić dokładnie jednolite ciasto. Można to zrobić mikserem.
Forme o wymiarach 23x30 natłuścić i wyłożyć papierem do pieczenia. Masę (będzie klejąca) przełożyć do blaszki i bardzo dokładnie i równomiernie rozsmarować. Warstwa będzie dosc cienka - tak ma być. Wstawić do nagrzanego piekarnika i pec w temp. 175 stopni przez 15-20 minut do tzw suchego patyczka. Wystudzić.

Ostudzony piernik przekroić wzdłuż na dwa placki (prościej jest najpierw podzielić go na 3 kawałki, a następnie każdy z nich dopiero w poprzek na pół. Przekrojone części spodu ułożuć w blaszce.
Piernik posmarować połową konfitury, na niej ułożyć rozwałkowany na wymiar blaszki marcepan, a na nim znów resztę konfitury. Na wierzch ułożyć górne blaty piernika. Przykryć papierem do pieczenia i dociążyć deseczką lub książką. Odstawić do schłodzenia na 24 godziny.

Po tym czasie wyjąć piernik z lodówki, pokroić w malutkie kosteczki. Każdą kosteczkę nabijać na patyczek szszłykowy, maczać w czekoladzie i odstawiać na kratkę do zastygnięcia.

*konfitury można dać więcej jako że zdecydowana jej większość i tak wsiąknie w piernik. Należy jednak pamiętać że im więcej konfitury tym większe prawdopodobieństwo że poszczególne małe kosteczki domina będą się rozwarstwiały przy nabijaniu na patyczek i zanurzaniu w glazurze. Jeśli chcemy by warstwa konfiturowa była sztywniejsza można też wymieszać ją z galaretką (ok 450g konfitury podgrzewamy chwilkę w rondelku, następnie zdejmujemy z ognia i dodajemy 1 galaretkę rozpuszczoną w 1 szkl wrzątku czyli w połowie zalecanej ilości). Dokładnie mieszamy i odstawiamy do zgęstnienia. Gęstą galaretkę rozprowadzamy na pierniku i przykrywamy marcepanem (uzyskujemy wówczas trzy warstwy, identyczne jak w oryginalnych kostkach Dominostein)

Smacznego:)






21 grudnia 2011

Polewa czekoladowa do ciast



Przepis mojej mamy, który towarzyszy mi od lat... Polewa jest idealna, doskonale tężeje nie będąc przy tym twardą. Błyskawiczna w wykonaniu. Polecam


Składniki:
3 łyżki wrzącej wody lub mleka
3 łyżki cukru pudru
3 łyżki ciemnego kakao
100g margaryny lub masła


Do rondelka wlać wodę i rozpuścić w niej cukier (kolejność rozpuszczania poszczególnych składników jest ważna i gwarantuje nam to, iż polewa będzie miała śliczny połysk, a jej poszczególne składniki się nam nie zważą i nie "rozwarstwią".) Następnie dodajemy pokrojone na małe kawałeczki masło i rozpuszczamy. Zdejmujemy z ognia i wsypujemy przesiane kakao. Energicznie mieszamy (najlepiej rózgą lub trzepaczką) by powstała gładka, lśniąca polewa. Lekko studzimy i polewamy ciasto

Smacznego :)



Piernik z nutą kawową przekładany powidłami śliwkowymi



Wspaniały piernik. Idealnie mięciuteńki i wilgotny, a jednocześnie o zwartym środku. Przełożony powidłami śliwkowymi z delikatnym aromatem kawy i dodatkowo oblany pyszną polewą z mlecznej czekolady. Można chcieć czegoś więcej? Mój tata, który jest smakoszem wszelakich pierników, zatwierdzał go osobiście :)  Błyskawiczny w wykonaniu. Trzymany w szczelnie zamkniętym pojemniku pozostanie miękki jeszcze przez kilka dni.  Przepis znalazłam na stronie Kwestia Smaku. Polecam baaaardzo :) 

Składniki:
125 g masła
250 g (1 szklanka) brązowego cukru (lub białego)
2 łyżki miodu
2 łyżki powideł śliwkowych
4 łyżeczki przyprawy korzennej lub piernikowej
1 łyżeczka cynamonu
2 łyżeczki sody oczyszczonej
2 pełne łyżki kawy zbożowej (np. Inki)
250 ml (1 szklanka) mleka
2 jajka
300 g (2 szklanki) mąki pszennej (np. tortowej)

do przełożenia:
kilka łyżek powideł śliwkowych 
 
Polewa:
1/3 szklanki śmietanki kremówki 30% - 36%
1 łyżka kawy zbożowej np. Inki
100 g mlecznej czekolady (lub gorzkiej)


Piekarnik nagrzać do 175 stopni. Formę keksówkę (12x25) dokładnie natłuścić i wysypać boki i dno kaszą manną.
W szerokim rondlu rozgrzać : masło, cukier. Dokładnie wymieszać a następnie dodać: miód, powidła, przyprawy i wymieszać raz jeszcze. Uważać bo nagrzewa się bardzo mocno. Zdając z ognia odczekać minutkę i dodawać kolejno: sodę, mleko, kawę zbożową i roztrzepane jajka. Wszystko bardzo szybko wymieszać (uważać bo masa będzie się pieniła). Następnie szybko dodajemy przesianą mąkę i dokładnie mieszamy. Masę przelewamy do formy. Piec w nagrzanym piekarniku przez 45-50 minut do tzw. "suchego patyczka".

Następnie wyjąc i ostudzić. Zimny piernik przekroić wzdłuż 1 lub 2x i posmarować powidłami śliwkowymi. Całość polać polewą.

W rondelku zagotować śmietanę. Zając z ognia, dodać kawę oraz połamana w kawałeczki czekoladę. Dobrze wymieszać na gładko. Przestudzić i polać piernik.

Smacznego :)






Domowa biała czekolada z pistacjami



Pyszna delikatna, rozpływająca się w ustach... Może nie słychać charakterystycznego trzasku przy łamaniu kostek, ale i tak nie przeszkodziło to jej w nader szybkim zniknięciu :) Przepis znaleziony na blogu Smaczne Inspiracje. Polecam baaardzo :)


Składniki:

200g masła
1 szkl. cukru
1 szkl. śmietany 30%
400g mleka w proszku (pełne 26,5% tłuszczu)
ziarenka z 1/2 laski wanilii
2 garście grubo posiekanych pistacji*


Na małym ogniu rozpuszczamy masło, śmietanę, cukier i wanilię. Chwilę podgrzewamy do zagotowania cały czas mieszając. Zdejmujemy z ognia i powoli nie przerywając mieszania wsypujemy przesiane (!) mleko w proszku. Masa powinna być jednolita i bez grudek. Gdyby jednak takowe powstały należy całość przetrzeć przez sito. Następnie dodac posiekane pistacje i dokładnie wymieszać. Masę przelac do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia, dokładnie i równo rozsmarować i odstawic do stężenia. Kroić w kwadraty dowolnej wielkości i pakować np w ozdobne paczuszki z celofanu :)

*czekoladę można zrobić z dowolnymi dodatkami takimi jak: wiórki kokosowe, orzechy ziemne, laskowe, żurawina itp.

Smacznego :)



 



20 grudnia 2011

Kruche maślano-marcepanowe choineczki



"Hu hu ha, hu hu ha nasza zima zła..." :) W tym roku póki co tylko w piosence bo za oknem raczej jej nie widać ;) Poniewaz tęskno mi troszke za białymi czapami sniegu na choinkach, skrzypiącym połyskującym śniegu i mrozie postanowiłam zrobić świąteczne kruche choineczki ubrane w białe czapy śniegowe z lukru i opruszone kokosem niczym płatkami śniegu... Do zrobienia choineczek skorzystałam z przepisu na wcześniej publikowane marcepanowe kruche ciasteczka. Tym razem dodałam jednak nieco barwnika i skorzystałam z innych foremek :) Tęsknicie za zimą?...


Składniki:
150g masła
50g cukru
16g cukru waniliowego
100g marcepanu najlepiej domowego
250g mąki tortowej
1 żółtko
odrobina zielonego barwnika w żelu

ponadto:
kokos do obsypania
lukier (1białko+1 szkl cukru pudru dobrze roztarte)

Masło, cukry i żółtko utrzeć na gładko. Dodać marcepan, mąkę i odrobinę zielonego barwnika (ja pomieszałam niebieski i żółty). Wyrobić gładziutkie elastyczne ciasto.  Ulepić kulę i wstawić do lodówki na minimum 30 minut. Po tym czasie ciasto rozwałkowac na grubośc 3-4 mm i foremkami do choinki 3D wykrawać ciasteczka. Piec na blaszce wyłożonej matą do pieczenia w temp 170-180 stopni przez 12-15 minut. Po wyjęciu chwilkę jeszcze pozostawić na blaszce a nastepnie studzić na kratce. Gotowe choineczki poskładać, oblać lukrem i obsypać kokosem.
Smacznego :)


Glazura czekoladowa i lukier do pierniczków i nie tylko



Idealna i niezastapiona przy dekoracji pierniczków i nie tylko ;) Myślę że może się przydać przed Świętami. Przepis znaleziony na blogu u Dorotus. Polecam baaaaardzo :)


Składniki na glazurę czekoladową:
28g gorzkiej czekolady
3 i 1/4 szkl. cukru pudru
2,5 łyżki ciemnego kakao
2 łyżeczki golden syrupu (może być domowy) lub miodu
1/3 szkl. wody
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

Czekoladę pokruszyć na drobne kawałeczki i rozpuścić w kąpieli wodnej. Cukier puder przesiać razem z kakao i dobrze wymieszać. Golden syrup zagotować razem z wodą. Wymieszać i wlać do miski z cukrem. Cały czas mieszając dodać rozpuszczoną czekoladę i ekstrakt waniliowy. Skorygować konsystencję kroplami wody lub cukru pudru.
Pierniczki nabijać na patyczek szaszłykowy i maczać w glazurze. Odstawiać na kratce do zastygnięcia.


Składniki na glazurę lukrową:
1 szkl. cukru pudru
2-3 łyzki gorącej wody

Cukier bardzo dokładnie rozetrzeć w gorącej wodzie. Można dodawać barwniki lub dodatki typu: kawa, sok z cytryny i aromaty.


Składniki na lukier do dekoracji pierniczków:
1 białko
1 szkl. cukru pudru

Najlepszy przepis na lukier do precyzyjnej dekoracji. Idealnie biały i gęsty. Można go farbować na dowolne kolory najlepiej barwinkami tymi w paście bądź żelu. Jeśli decydujemy się na barwnik w płynie należy zwiększyć odpowiednio ilość cukru pudru do właściwej konsystencji.
Przesiany cukier bardzo dokładnie rozetrzeć w białku. Pierniczki dekorować cienką szprycą lub papierową tutką.

Smacznego :)