Strony

27 września 2016

Sałatka meksykańska - Meksykański król imprezy



Na imprezowym stole u nas w rodzince od dawna już króluje warstwowa sałatka gyros. Przez wszystkie te lata nie udało mi się wprowadzić sałatki którą rodzinka pokochałaby równie mocno. Aż do dziś. Dziś śmiało mogę powiedzieć, że pojawił się jej godny konkurent. Sałatka warstwowa, kolorowa zastąpiła grecki styl meksykańskim. Przepis, który znalazłam na stronie Gotuję bo lubię - bardzo Wam polecam :)


Składniki:
500g mięsa mielonego wieprzowo-wołowego
3 łyżki koncentratu pomidorowego
1/2 łyżeczki ziół prowansalskich
1/3 łyżeczki granulowanego czosnku
1 kg pieczarek
2 czerwone cebule
3-4 pomidory
1/2 główki sałaty lodowej
1 puszka kukurydzy
1 puszka czerwonej fasoli
400-450g jogurtu naturalnego
5 kopiatych łyżek majonezu
1 duży ząbek czosnku
ok. 200g żółtego sera
sól, pieprz
olej rzepakowy
1 opakowanie chipsów Tortilla / Nachos


Pieczarki umyć i pokroić w plasterki. Podsmażyć na oleju. Doprawić solą i pieprzem.

Jedną cebulę pokroić drobno. Podsmażyć na oleju.
Dodać mięso i smażyć ok 10 minut. Następnie dodać przecier pomidorowy. Smażyć jeszcze 4-5 minut (Jeśli mięso jest chude i zbyt suche można dodać kilka łyżek przegotowanej wody. Doprawić solą, pieprzem, ziołami prowansalskimi i granulowanym czosnkiem. Wystudzić.

Jogurt mieszamy z przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku.

W szklanej przeźroczystej misie układać kolejno:
posiekana sałata lodowa
pokrojona w cienkie półplasterki czerwona cebula
pokrojone w drobną kostkę i odcedzone z soku pomidory
pieczarki
mięso
odsączona kukurydza
odsączona i przepłukana czerwona fasola
sos jogurtowy
ser starty na drobnych oczkach


Sałatkę wstawiamy do lodówki celem schłodzenia na co najmniej kilka godzin lub całą noc.
Odłożyć kilkanaście najładniejszych nachosów do dekoracji boków sałatki
Bezpośrednio przed podaniem wierzch posypać pokruszonymi nachosami, a dookoła miski powtykać najładniejsze z nich. Smacznego :)






25 września 2016

Szakszuka z papryką i kiełbasą - jajka na warzywach



Idealna propozycja na przepyszne i zdrowe śniadanie lub leciutki obiad. Jeśli chcecie sobie ułatwić i przyspieszyć jego przygotowanie z powodzeniem dzień wcześniej możecie podsmażyć warzywa a rano tylko podgrzać i wbić jajka. Szkoda że dopiero teraz sięgnęłam po ten przepis który już jakiś czas temu znalazłam na stronie Kwestia smaku. Polecam Wam baaardzo :)

Składniki:
2-3 pomidory
100g papryki (najlepiej różne kolory)
100g kiełbasy wiejskiej
 3 jajka
1/2 łyżki masła
1 mały ząbek czosnku
sól, pieprz
odrobina ziół prowansalskich
świeża bazylia, szczypiorek lub cebulka dymka do posypania

Pomidory sparzyć i obrać ze skórki. Pokroić w kostkę.
Na patelni rozgrzać masło. Podsmażyć przeciśnięty czosnek, dodać pokrojoną w plastry kiełbasę i podsmażać. Dodać pokrojone pomidory i pokrojoną w kostkę paprykę. Smażyć ok 5 minut. Doprawić. Na koniec wbić delikatnie jajka i przykryć. Smażyć ok 3-4 minuty. Białka powinny być ścięte a żółtka płynne. Zdjąć z ognia, posypać posiekaną świeżą bazylią, cebulką dymką lub szczypiorkiem i podawać od razu. Smacznego :)








14 września 2016

Krupnik





Pyszna tradycyjna zupa kuchni polskiej przygotowywana na wywarze najczęściej drobiowym z dodatkiem kaszy, ziemniaków i marchewki. Jedna z ulubionych zup moich dzieci :) Bardzo Wam polecam :)


Składniki:

ok. 2 litry wody

2 duże nogi kurczaka (ćwiartki)

1 gałązka liści selera

4-5 ziemniaków

1 suszony grzybek

2 marchewki

1 pietruszka

1 cebula

1 ząbek czosnku

2 liście laurowe

2-3 ziela angielskie

1 łyżka natki pietruszki

3-4 łyżki kaszy jęczmiennej (dobrze przepłukanej)

sól

pieprz

przyprawa warzywna (klik)


Do garnka wlać wodę. Dodać liście laurowe, ziela angielskie, kaszę, ćwiartki kurczaka, liście selera, obrany korzeń pietruszki, obraną cebulę (w całości), marchewki obrane i starte na grubej tarce. Dosypać odrobinę przyprawy warzywnej i gotować ok 40-50 minut.
Po tym czasie wyjąć mięso, liście selera, cebulę i korzeń pietruszki. Dodać suszonego grzybka, przeciśnięty ząbek czosnku i ziemniaki obrane i pokrojone w kostkę. Gotować kolejne 15-20 minut do miękkości ziemniaków. Mięso dokładne obrać i wrzucić do garnka. Całość doprawić. Przed podaniem posypać posiekaną zieloną pietruszką. Smacznego :)






13 września 2016

Piersi z kurczaka w sosie z żółtych pomidorów datterino



Obłędnie pyszny, cudownie kremowy lekko pikantny sos z kurczakiem i żółtych pomidorków datterino. Idealnie komponuje się z czarnym ryżem lub jeśli wolicie makaronem pappardelle. Szybkie i pyszne danie, którym zachwycicie nie tylko rodzinkę, ale także niespodziewanych gości. Bardzo, ale to bardzo Wam polecam :)

Składniki:
1 duża podwójna pierś z kurczaka
masło klarowane
250-300g cukinii
1 słoiczek datterino z żółtych pomidorów i papryki (dostępne w smakipoludnia24.pl)
1 cebula
sól
250ml  śmietany kremówki 36%
zioła prowansalskie 
czarny ryż lub makaron pappardelle (dostępne w smakipoludnia24.pl)
orzeszki nerkowca do posypania
bazylia do dekoracji


Kurczaka pokroić w cieniutkie paseczki. Na patelni rozgrzać łyżkę klarowanego masła. Kurczaka dokładnie obsmażyć na złoto. Zdjąć z ognia. Na tym samym tłuszczu podsmażyć posiekaną drobno cebulkę, następnie dodać cukinię pokrojoną w półplasterki i jeszcze chwilę smażyć. Wrzucić kurczaka, zalać datterino, dodać śmietanę i dokładnie wymieszać. Gotować ok 5 minut do zgęstnienia. Doprawić solą i odrobiną ziół prowansalskich. Podawać z czarnym ryżem lub makaronem pappardelle. Smacznego :)



 



 

Czarny ryż Gallo, Makarom Belli Pappardelle oraz Gran Gusto sos z żółtych pomidorów datterino i papryki możecie zakupić w sklepie Smaki Południa 

Polecam :)





http://smakipoludnia24.pl/





12 września 2016

Koktajl / sok jarmużowy z jabłkiem i limonką




Idealny sok na upały o cudownym lekko kwaskowym smaku. Doskonale smakuje również w wersji koktajlu. Pożywny, gęsty pięknie zielony za sprawą jarmużu. Przepis na tą cudowną bombę witaminową znalazłam w książce "Retrowarzywa" autorstwa Pawła Łukasika i Grzegorza Targosza.
O książce słów kilka później - teraz przepis, który bardzo, ale to bardzo Wam polecam :)

Składniki:
2 jabłka
1 gruszka
1 kiwi
1/2 limonki
50g jarmużu

Jabłka i gruszki obrać i pokroić w ćwiartki. Kiwi obrać. Wycisnąć sok z limonki. Jarmuż umyć i osuszyć. Drobno posiekać
Jeśli robimy sok to wszystkie składniki włożyć do sokowirówki i wycisnąć. Jeśli robimy gęsty pożywny koktajl to miksujemy wszystko bardzo dokładnie. Odstawiamy do schłodzenia. 
Smacznego :)













A teraz słów kilka o najnowszej propozycji rynku wydawniczego "Retrowarzywa" autorstwa Pawła Łukasika i Grzegorza Targosza.  
To ich druga wspólna książka. Wcześniejsza "Kipi kasza" była bestsellerem, a i ta moim zdaniem ma spore szanse na uzyskanie takiego tytułu.
Autorzy to według mnie duet idealny. Pasjonat gotowania i fotograf kulinarny - laureat Ogólnopolskiego Konkursu dla Profesjonalnych Fotografów Kulinarnych. 

Książka zawiera ponad 100 prostych przepisów na wykorzystanie warzyw, które kiedyś popularne - dziś odeszły nieco w zapomnienie.

Jarmuż, skorzonera, topinambur, brukiew,  pasternak, rabarbar, burak... Autorzy książki w sposób dosłowny wracają do korzeni i próbują nas w nich rozkochać. O ile burak i rabarbar nie brzmi bardzo egzotycznie to topinambur i skorzonera już bardziej ;) 

Każdy z siedmiu rozdziałów poświęcony jest osobnym warzywom. Książka zawiera propozycje na zupy, desery, dania główne i przekąski. Całość opatrzona cudownymi zdjęciami do każdego z przepisów - je się przecież w pierwszej kolejności oczami...


Pomysły na potrawy zaskakują i intrygują.  Pierogi z botwinką, białym serem i wiśniami,  makaron buraczany z jeżynami oraz smażonymi kurkami, lody z pieczonych buraków, jajecznica z jarmużem i kurkami albo chleb z topinamburu z czarnuszką i masłem koperkowym. Wszystkiego się ma ochotę spróbować. Problem tylko jeszcze polega na dostępności niektórych produktów. Chleb chciałam zrobić w pierwszej kolejności ale nie udało mi się zdobyć topinamburu... Może źle szukałam - nadal jednak będę bo bardzo, ale to bardzo chciałabym go spróbować.
Zdecydowana większość z przepisów to propozycje na dania czysto warzywne, ale wielbiciele mięs też znajda tu coś dla siebie.

"Retrowarzywa" to pozycja obowiązkowa na półce u każdego pasjonata zdrowego gotowania i świadomego odżywiania.

Wydawnictwo: Samo sedno
Ilość stron: 233
Oprawa: twarda

Cena: 59,90














7 września 2016

Schab z ziemniaczanym puree, sosem porowym i orzechami nerkowca



Kolejna pyszna propozycja na błyskawiczny obiad. Cudownie kremowy sos porowy, idealny zarówno na ciepło do obiadu jak i na zimno do kanapek. Bardzo bardzo Wam polecam :)


Składniki:
6 plastrów schabu cieniutko pokrojonych
1 duży por
4 łyżki wody
500ml śmietany 36%
sól
pieprz
masło klarowane
2-3 łyżki orzeszków nerkowca
cebulka dymka do dekoracji
1 esencja sosu pieczeniowego Knorr (klik)
250ml wrzątku
1 kg ziemniaków
150-200 ml gorącego mleka
1 łyżka masła


Schab rozbić. Delikatnie doprawić solą i pieprzem z obydwu stron. Na patelni rozgrzać 1-2 łyżki masła klarowanego. Obsmażyć. zdjąć z ognia. Pora umyć, przekroić wzdłuż, a następnie pokroić w średniej grubości piórka. Wrzucić na tłuszcz, który pozostał po smażeniu schabu. Dokładnie wymieszać i chwilę podsmażać. Wlać 4 łyżki wody, wymieszać, przykryć i dusić ok 10 minut. Następnie zdjąć pokrywkę, wlać kremówkę, wymieszać i gotować do zgęstnienia ok 5 minut. Doprawić sola i pieprzem.
Esencję pieczeniową rozpuścić w 250ml wrzątku. Wlać do rondla i gotować ok 1 minutę. Wrzucić podsmażony wcześniej schab i dusić pod przykryciem ok 7 minut.
Ziemniaki ugotować w osolonym wrzątku. Odcedzić i dokładnie ubić. Dodać łyżkę masła i gorące mleko. Ubić raz jeszcze.
Na środku talerza układać najpierw ciemny sos. Na nim wyłożyć ziemniaczane puree i polać sosem porowym. na wierzchu. Na górze układać plastry schabu. Całość posypać orzeszkami nerkowca i udekorować pokrojona cebulką dymką. Smacznego :)



 








4 września 2016

Polędwiczki z kurczaka w śmietanowo-grzybowym sosie


Zapraszam Was na błyskawiczne w przygotowaniu polędwiczki w śmietanie. Danie wysokokaloryczne - nie ma co ukrywać, ale powiem Wam, że dawno już nie podjadałam z garnka ;) Polędwiczki, jak polędwiczki.... ale ten sos "wart jest każdych pieniędzy" jak to mawia mój teść :) Baaardzo Wam polecam :)


Składniki:
800g polędwiczek z kurczaka
250g boczniaków
3 średnie cebule
masło
olej
sól
pieprz
500ml śmietany kremówki 36%

Boczniaki pokroić i usmażyć na maśle. Cebule również drobniutko pokroić i podsmażyć na złoto na oleju.
Zdjąć z ognia. Polędwiczki wrzucić na rozgrzany olej i podsmażać. Oprószyć solą i pieprzem. Gdy się podrumienią dodać boczniaki i cebulę. Całość zalać śmietaną, wymieszać, przykryć i dusić 10-15 minut. Gdy sos zgęstnieje zdjąć pokrywkę, doprawić solą i pieprzem raz jeszcze, Można dodać szczyptę (!) ziół prowansalskich. Podawać z ryżem, kaszą jaglaną lub leniwymi kluskami (klik). Smacznego :)

 

 

3 września 2016

Malinowy grysikowiec bez pieczenia

 

Jedno z najlepszych ciast malinowych :) Pyszne, leciuteńkie nie za słodkie. Idealne na upały, proste w przygotowaniu choć nieco czasochłonne (każda warstwa musi zastygnąć, by można było wlewać kolejną). Przepis znaleziony na blogu Gotuję bo lubię. Polecam Wam baaardzo :)


Składniki na masę:
110g kaszy manny (9łyżek)
1 litr mleka
250g miękkiego masła
1 szkl. cukru pudru

Kaszę wsypujemy na zimne mleko i cały czas mieszając doprowadzamy do wrzenia. Kiedy zgęstnieje (a trwa to ok. 1 minuty) zdejmujemy ją z ognia i studzimy.
Masło ucieramy z cukrem na jasną puszystą masę. Do utartego dodajemy stopniowo wystudzoną kaszę cały czas miksując.

Składniki na warstwę malinową:
900g malin
50ml zimnej wody
150g cukru
100ml wrzątku
4,5 łyżeczki żelatyny (jeśli musu jest mniej tzn ok 500ml to 3 łyżeczki)

Maliny, zimną wodę (te 50ml) oraz cukier umieszczamy w rondelku z grubym dnem. Maliny dobrze jest rozgnieść np ubijakiem do ziemniaków. Doprowadzamy do wrzenia a następnie gotujemy ok 7 minut. Całość przecieramy przez sitko. 
Dobrze jest zmierzyć ilość musu. U mnie było go ok 750 ml. więc zwiększyłam ilość żelatyny do 4,5 łyżeczki. Oryginalny przepis mówił o 3 łyżeczkach ale to pewnie w zależności od malin i od tego ile wyjdzie z nich musu. 
Żelatynę rozpuścić we wrzątku i dokładnie wmieszać do musu. Odstawić do schłodzenia.

Ponadto:
ok. 350g herbatników maślanych typu pettit beure
600g malin
2 galaretki malinowe
700ml wrzątku

Blaszkę (20x28) wyłożyć papierem do pieczenia. Ułożyć pierwszą warstwę herbatników a na nich delikatnie wyłożyć połowę masy grysikowej. Wstawić do lodówki na 30 minut celem zastygnięcia (lub na chwilkę do zamrażarki). Na zastygniętą masę wyłożyć połowę malinowego musu i znów wstawić do lodówki. Na zastygnięty mus wyłożyć herbatniki i drugą połowę masy grysikowej. Po zastygnięciu wykładamy mus malinowy i kolejną warstwę herbatników. 
Galaretki mieszamy we wrzątku i studzimy. Na wierzch ciasta wykładamy maliny i zalewamy tężejącą galaretką. Wstawiamy na noc do lodówki. Ciasto dobrze jest wyjąć na 20 minut przed podaniem na stół, by "złapało" temperaturę.  Smacznego :)