Strony

11 października 2013

Drożdżowe rogaliki na bazie dyni z bajaderkowym nadzieniem



Dzisiaj chciałabym Was zaprosić na cudownie pyszne rogaliki na bazie dyni. Są obłędne i mówię to z pełną świadomością. Nie będziecie się mogli od nich oderwać. Jestem z nich baaaardzo dumna tym bardziej, że sama je wykombinowałam :) Cudny żółciutki kolorek, mięciuteńkie, sprężyste ciasto i mocno czekoladowe wnętrze. Już tęsknię za ich smakiem! Z podanych proporcji wyjdzie Wam 16szt rogali. Musicie je zrobić!  :)


Składniki na nadzienie:
300g ciasta czekoladowego (kawałki ciasta, murzynka, biszkoptu)
25g migdałów
1 łyżka masła orzechowego
1 kopiata łyżka nutelli
2 łyżki puree z dyni (klik)
2 łyżeczki ekstraktu waniliowego


wykonanie thermomix:Wszystkie składniki umieścić w naczyniu. Miksować 30 sek./obr.7 Nadzienie podzielić na pół, a potem każdą połowę na 8 części. Z każdego kawałeczka utoczyć wałeczek.

wykonanie tradycyjne:
Wszystkie składniki bardzo dokładnie zmiksować w malakserze. Nadzienie podzielić na pół, a potem każdą połowę na 8 części. Z każdego kawałeczka utoczyć wałeczek.


Składniki na ciasto:
250g puree z dyni (klik)
1 jajko
70g rozpuszczonego letniego masła
szczypta soli
470g maki pszennej tortowej
50g świeżych drożdży
6 łyżek cukru
1/2 szkl letniego mleka

ponadto:
1 roztrzepane jajko do posmarowania
płatki migdałów do posypania
cukier puder do oprószenia


wykonanie thermomix:
W naczyniu umieścić wszystkie składniki w podanej kolejności. Drożdże rozkruszyć na wierzch, zasypać cukrem, mlekiem i podsypać mąką z boków. Odstawić na 10 minut aż wszystko ruszy. Po tym czasie wyrabiać 3 min/obr.interwał. Ciasto przełożyć do naoliwionej miski i odstawić pod przykryciem do podwojenia objętości. Po tym czasie wyjąć na stolnicy krótko wyrobić i podzielić na dwie części. Każdą z nich rozwałkować na okrąg o grubości ok 5mm i podzielić na 8 trójkątów tak jak pizzę. Trójkąt naciąć na ok 2 cm od szerszej części i ułożyć na nim wałeczek nadzienia. Zwinąć rogalik i układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Odstawić na 20 minut do napuszenia. Gdy rogaliki lekko podrosną smarujemy je roztrzepanym jajkiem i posypujemy płatkami migdałów. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok 25 minut na złoto (gdyby zbyt szybko łapały kolor pod koniec pieczenia przykryć folią). Studzić na kratce a następnie oprószyć cukrem pudrem.

wykonanie tradycyjne:
Drożdże rozetrzeć z odrobiną cukru, letniego mleka i mąki. Odstawić na 10 minut by zaczyn ruszył. Po tym czasie dodać pozostałą cześć składników i dokładnie wyrobić gładkie ciasto. Ciasto przełożyć do naoliwionej miski i odstawić pod przykryciem do podwojenia objętości. Po tym czasie wyjąć na stolnicy krótko wyrobić i podzielić na dwie części. Każdą z nich rozwałkować na okrąg o grubości ok 5mm i podzielić na 8 trójkątów tak jak pizzę. Trójkąt naciąć na ok 2 cm od szerszej części i ułożyć na nim wałeczek nadzienia. Zwinąć rogalik i układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Odstawić na 20 minut do napuszenia. Gdy rogaliki lekko podrosną smarujemy je roztrzepanym jajkiem i posypujemy płatkami migdałów. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok 25 minut na złoto (gdyby zbyt szybko łapały kolor pod koniec pieczenia przykryć folią). Studzić na kratce a następnie oprószyć cukrem pudrem.
Smacznego :)


 





4 komentarze:

  1. Alez maja piekny kolor! Dyniowe wypieki rzadza :)

    OdpowiedzUsuń
  2. mimo że jestem po obiedzie to i tak ślinka cieknie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Kolor mają cudny! Nie można się w nich nie zakochać :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Super rogaliki na pewno zrobię :)) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń