Pasja jest przewodnikiem do największych tajemnic...Poczuj ze mną jej smak...


30 czerwca 2014

Muffinki z cheddarem, ziarnami słonecznika, dyni i sezamu


Jakoś zdecydowanie częściej sięgamy po muffinki w słodkiej wersji. Szczerze mówiąc sama nie wiem dlaczego, bo przecież ich maleńka zgrabna forma doskonale się sprawdzi jako przekąska w podróży lub zdrowe drugie śniadanie. Dzisiaj więc postanowiłam właśnie sorzystać z wytrawnego przepisu zaczerpniętego z mojej ulubionej ksiązki "Kuchnia domowa - muffinki" -Le Cordon Bleu. 
Muffinki są przepyszne!  Fantastycznie smakują z masłem i kiszonym ogórkiem :) Cudowna zdrowa przekąska. Bardzo, bardzo Wam polecam :)

Składniki na 12 szt:
4 łyżki ziarna sezamu
4 łyżki ziarna słonecznika
50g pestek dyni
375g mąki pszennej tortowej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
60g cheddara (startego)
50g parmezanu (startego)
2 jajka
250 ml mleka
125g stopionego masła

ponadto:
1-2 łyżki ziaren sezamu do posypania


Piekarnik rozgrzać do 210 stopni. Blachę na muffinki natłuścić lub wyłożyć papilotkami. Sezam, słonecznik i dynię prażyć kilka minut na suchej teflonowej patelni do zezłocenia. Zdjąć z ognia i przełożyć do miski żeby wystygły.
Mąkę wymieszać z solą, proszkiem do pieczenia, startymi serami i ziarnami. Zrobić dołek, wlać jajka roztrzepane z mlekiem i stopione masło. Szybko, ale dobrze wymieszać.
Ciasto ponakładać do formy muffinkowej do 3/4 wysokości. Wierzch posypać ziarnami sezamu. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 20-23 minuty. Studzić na kratce. Smacznego :)

 
 

 


Taką cudowną deskę z kloszem możecie znaleźć w sklepie Kupszklo.pl

Idealne, starannie wykończone, z grubego hartowanego szkła najwyższej jakości. Podstawka wykonana z drewna bukowego. 

Świetnie sprawdzi się do podawania ciast, ciasteczek, muffinek lub na wytrawnie jako deska serów. Szkło doskonale zabezpiecza przed obsychaniem ukrytych pod nim pyszności. 
Pięknie wygląda na stole. 

Zerknijcie na stronę kupszklo.pl i zobaczcie jakie fajne rzeczy maja u siebie w sprzedaży :)





27 czerwca 2014

Deser a'la dakłas daktylowo-orzechowy



Cudownie pyszny deser inspirowany moim ukochanym tortem bezowym - dakłas.
Błyskawiczny w przygotowaniu, a przy tym bardzo efektowny. Bardzo pyszna porcja kalorii na którą można sobie czasem pozwolić :) Bardzo, bardzo Wam polecam :)


Składniki:
330ml śmietany kremówki 30-36%
130g masy kajmakowej
8 szt daktyli suszonych
garść orzechów włoskich
70g ciastek owsianych

ponadto:
4 szt bezików pokruszonych
4 szt daktyli do dekoracji
4 szt  orzechów do dekoracji
4 szt bezików do dekoracji 
4 szt ciasteczek owsianych do dekoracji


Ciasteczka owsiane rozgnieść i przełożyć na dno 4 pucharków lub kieliszków.
Kremówkę ubić na sztywno, dodać masę kajmakową i zmiksować. Dodać pokrojone daktyle i orzechy i wymieszać. Krem przełożyć do pucharków. Na wierzchu pokruszyć beziki. Dodatkowo udekorować daktylami i orzechami oraz bezami. Schłodzić. Smacznego :)

26 czerwca 2014

Pierogi drożdżowe ze szpinakiem i fetą



Cudownie mięciuteńki i delikatne ciasto a w środku tak lubiany przez nas szpinak :) Baaardzo smaczna propozycja. Jest całkiem prawdopodobne że część farszu Wam zostanie - można gowóczas wykorzystać na szybki obiad do makaronu.
Pierogi świetnie smakują zarówno na ciepło jak i na zimno jako przekąska lub jako dodatek obiadowy np do kurczaka. Jakkolwiek je wykorzystacie na pewno Wam posmakują. Bardzo, bardzo Wam polecam :)


Składniki na ciasto:
600g mąki pszennej
50g drożdży
1 łyżeczka cukru
1/2 łyżeczki soli
2 średnie jajka
250ml śmietany kremówki (letniej)
50ml letniego mleka
60g rozpuszczonego masła
2 łyżki oliwy z oliwek lub z awokado)

Drożdże rozetrzeć z cukrem, odrobiną mąki i lekko podgrzaną śmietanką. Odstawić na 10 minut aż "ruszy". Wszystkie składniki bardzo dokładnie wymieszać, na koniec dodać rozpuszczone masło i oliwę i wyrobić raz jeszcze. Ciasto powinno być gładkie i elastyczne. Przełożyć je do naoliwionej miski, przykryć ściereczką i odstawić do podwojenia objętości.


Składniki na farsz:
900g mrożonego szpinaku
200g kremowego serka
270g sera feta
2 żółtka
1-2 ząbki czosnku
sól, pieprz
2-3 łyżki mąki (opcjonalnie)

ponadto:
1 roztrzepane jajko do posmarowania
sezam do posypania


Szpinak wrzucić na patelnię. Dusić pod przykryciem ok 10-15 minut. Dodać przeciśnięty czosnek i zdjąć przykrywkę. Odparować wodę. Zdjąć z ognia. Dodać żółtka, serek oraz startą na tartce fetę. Doprawić solą i pieprzem. Jeśli masa jest rzadka można zagęścić mąką i podgrzać raz jeszcze.

Wyroścnięte ciasto rozwałkować na grubość ok 0,5 cm. Wycinać kółka o średnicy ok. 13 cm (powinno wyjść ich ok 20 szt). Można również ciasto pdzielić na 20 części a każdą z nich rozwałkować na placuszek. Nakładać farsz i sklejać jak pierogi.
Układać na blaszkach wyłożonych papierem do pieczenia. Ostawić na 15 minut do napuszenia. W tym czasie rozgrzać piekarnik do 200 stopni.
Napuszone pierogi posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać sezamem. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok. 20-25 minut na złoto.
Smacznego :)





25 czerwca 2014

Tort czekoladowo-truskawkowy


Dzisiaj troszkę zaległy wpis.... Mam jeszcze kilka takich a czasu jak na lekarstwo....
Torcik urodzinowy mojego synka.... Dekoracja troszkę skromna, wspomogłam się opłatkiem ale Solenizantowi się podobał i co najważniejsze wszystkim bardzo smakował :)
Przepis wypatrzyłam u Margarytki, tylko proporcje zmieniłam do mojego rozmiaru blaszki :)
Bardzo, bardzo Wam polecam :)


Składniki na biszkopt:
6 dużych jajek
szczypta soli
1 szkl cukru
1/2 szkl mąki ziemniaczanej
1/2 szkl mąki pszennej
1/2 szkl ciemnego kakao
1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżeczki octu (zwykły spirytusowy 10%)

Mąki i kakao przesiać i wymieszać. Białka ubić na sztywno z solą. Następnie dodawać partiami cukier nie przerywając miksowania. Piana powinna być bardzo sztywna i błyszcząca.
Żółtka umieścić w większej miseczce, wsypać do nich proszek do pieczenia i ocet. Szybko i energicznie mieszać do momentu aż powstanie nam gęsta jasna puszysta masa. Dodać je do białek i zmiksować a następnie wsypać przesiane mąki z kakao i delikatnie wymieszać.
Ciasto przelać do natłuszconej i wysypanej kaszą manną tortownicy (26cm). Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok 35-40 minut w temp. 180 stopni.
Upieczony biszkopt rozpiąć z obręczy i wyjąć z tortownicy odkładając go "do góry dnem". Wystudzić na kratce. Najlepiej upiec go dzić wcześniej a dnia następnego pokroić go na trzy krążki (trzy blaty).

Składniki na poncz:
3/4 szkl gorącej wody
2 łyżeczki cukru
2 łyżeczki soku z cytryny
2-3 łyżki alkoholu 


Wszystkie składniki na poncz bardzo dokładnie wymieszać. Wystudzić.

Składniki na bazę kremu:
500g serka mascarpone
500ml śmietany kremówki 30-36%
2 łyżki cukru pudru

Kremówkę ubić z cukrem pudrem na sztywno. Serek mascarpone krótko zmiksować i wymieszać ze śmietaną. Z masy odłożyć 1/4.

krem czekoladowy:
3 łyżki śmietany kremówki
100g czekolady mlecznej
100g czekolady gorzkiej 70%
1 łyżeczka żelatyny+1 łyżka wody

Czekolady w kawałkach razem ze śmietanką rozpuścić w kąpieli wodnej. Żelatynę namoczyć w zimnej wodzie i odstawić na 10 minut. Po tym czasie podgrzać ją krótko w mikrofalówce lub w kąpieli wodnej.
Masę czekoladową wmieszać do większej części śmietany (bazy). Na koniec dodać żelatynę i zmiksować raz jeszcze. 
Masę podzielić na 3 części (jeśli nie obkładamy rurkami) lub na dwie jeśli z nich korzystamy. 




krem truskawkowy:
350g truskawek
3 łyżeczki żelatyny+4 łyżki wody
2 łyżki cukru pudru

ponadto:
kilka łyżek konfitury z czarnej porzeczki
2 opakowania (400g) rurek z kremem czekoladowym
truskawki do dekoracji

Truskawki obrać i zmiksować z cukrem pudrem. Żelatynę namoczyć w zimnej wodzie i odstawić na 10 minut. Po tym czasie podgrzać ją krótko w mikrofalówce lub w kąpieli wodnej. Dodać do truskawek i zmiksować. Na koniec dodać wcześniej odłożoną mniejszą (tą 1/4) część śmietany (bazy) i krótko zmiksować. Wstawić na chwilkę do lodówki by lekko (!) stężała.

Pierwszy z blatów położyć na podstawce. Zapiąć bok tortownicy w której piekł się biszkopt lub najlepiej zapiąć specjalną obręcz. Biszkopt naponczować i lekko posmarować konfitura porzeczkową. Wyłożyć na nią krem czekoladowy, przykryć naponczowanym drugim krążkiem i wstawić na chwilę do lodówki. Następnie wyłożyć masę truskawkową i przykryć ostatnim naponczowanym krążkiem biszkoptu. Wierzch posmarować kremem czekoladowym. Wstawić do lodówki na kilka godzin do stężenia.
Po tym czasie zdjąć obręcz tortownicy, posmarować boki tortu i przykleić rurki. Wierzch tortu udekorować pozostałym kremem i truskawkami. Można jeszcze na jakiś czas przypiąć plastikową  obręcz do ciast by rurki ładnie się przykleiły. Smacznego :)






 

24 czerwca 2014

Pizza na cienkim cieście z kurczakiem, olejem avocado i rukolą


Jedna z naszych ulubionych.... Prosta z niewielką ilością składników, na cieniutkim chrupiącym cieście.... Kurczak, por, oliwki, rukola... Cudownego smaku nadaje też oliwa z awokado, którą szczerze pokochałam i bardzo Wam polecam. Jest delikatna i pyszna w smaku. Bardzo, bardzo Wam polecam :)



Składniki:
600 g mąki
50 g drożdży
1 łyżeczka soli
70 ml oleju z awokado (użyłam Greencado - klik)
350 ml letniej wody
2 łyżeczki bazylii
3 łyżeczki oregano

ponadto:
sos pomidorowy (klik) 
400g żółtego sera
350g piersi kurczaka
szynka lub szynka parmeńska
1 ząbek czosnku 
przyprawa warzywna domowa (klik)
1 mały por
czarne oliwki
sól morska w kryształkach
rukola
olej z awocado (Greencado - klik)


Wodę, oliwę i drożdże wymieszać do momentu rozpuszczenia. Odstawić na 10 minut aż ruszą.
Mąkę wymieszać z solą, bazylią i oregano najlepiej w malakserze a następnie powoli dolewać wcześniej wymieszane składniki i bardzo dobrze wyrobić. Ulepić kule i wstawić do lodówki (tak, tak do lodówki!!!) na minimum godzinę. W tym czasie ciasto powinno mocno urosnąć.
Kurczaka pokroić w średnio cienkie paski. Ząbek czosnku przecisnąć przez praskę, dodać 2 łyżki oleju z awokado i odrobinę przyprawy warzywnej. Wrzucić do tego paski kurczaka i dobrze wymieszać. Szynkę poszarpać w kawałki.
Wyrośnięte ciasto wyjąć z lodówki i podzielić na dwie części. Blachę (tę z wyposażenia piekarnika natłuścić, wyłożyć ciasto, posmarować sosem pomidorowym i posypać tartym serem. Ułożyć pora pokrojonego w piórka, kurczaka, szynkę (jeśli jest wędzona zwykła, parmeńską dajemy już po upieczeniu) i oliwki. Piekarnik rozgrzać do 250 stopni (termoobieg). Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok 12-15 minut, aż będzie złocista i chrupiąca. Po upieczeniu posypać rukolą, delikatnie oprószyć solą morską i polać oliwą z awokado. Podobnie upiec drugą pizzę. Smacznego :)

 

23 czerwca 2014

Rolada śmietanowa z truskawkami



Pyszna delikatna, mięciuteńka przygotowana oczywiście z najpyszniejszymi owocami pod słońcem - z truskawkami :) Dzisiejszy wypiek jest efektem połączenia dwóch przepisów.... Masa to zmodyfikowany przepis z Moich Wypieków, a biszkopt to mój ulubiony przepis na roladę (klik). Całość wyszła bardzo pysznie, więc dziele się z Wami i baaardzo Wam polecam :)


Składniki:
3 jajka
5 łyżek wrzątku
szczypta soli
150g cukru
1 łyżeczka cukru waniliowgo (klik)
100g mąki tortowej
50g mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia


Białka ubić na sztywno z solą. Następnie kolejno dodawać żółtka i gorącą wodę. Mąki przesiać i wymieszać z proszkiem do pieczenia. Następnie nie przerywając dodać cukier waniliowy i zwykły oraz wsypać wymieszane mąki. Ubijać jeszcze przez chwilę. Blachę (34x36 tą z wyposażenia piekarnika) wyłożyć papierem do pieczenia. Wylać na nią ciasto i dokładnie równo rozprowadzić na całości. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok 12-15 minut w temp. 210 stopni.  Podczas gdy biszkopt się piecze przygotowujemy na blacie wilgotna ściereczkę, która równo rozkładamy . Posypujemy ją lekko cukrem pudrem. Gdy biszkopt się upiecze postępujemy szybko. Wykładamy go sprawnym ruchem odwracając blachę do góry nogami na ściereczkę, następnie zdejmujemy delikatnie i równo ciągnąc papier do pieczenia. Teraz zwijamy szybko roladę razem ze ściereczką (od siebie do góry). Zostawiamy w ściereczce do wystygnięcia.


Składniki na krem:
600g truskawek (300g pokrojonych w kawałki+300g zmiksowanych)
430g śmietany kremówki
4 łyżki cukru pudru (lub więcej w zależności od słodyczy truskawek)
3 łyżki żelatyny + 6 łyżek wody

ponadto:
kilka łyżek wiórek kokosowych do posypania 
2-3 truskawki do dekoracji

Żelatynę zalać 6 łyżkami wody i odstawić na 10 minut do napęcznienia. Śmietanę ubić na sztywno. Pod koniec ubijania dodać cukier puder. Żelatynę podgrzać w kąpieli wodnej lub chwilkę w mikrofalówce. Dodać ją do zmiksowanych truskawek i zmiksować raz jeszcze. Kilka łyżek musu truskawkowego przełożyć do śmietany i wymieszać, następnie dodać całość. Wymieszać. Odłożyć ok. 6 łyżek (ok 1 szkl. - to posłuży do posmarowania gotowej rolady z wierzchu), a do pozostałej części dodać pokrojone w kawałki truskawki. Wstawić do lodówki na chwilkę by lekko stężał.

Wystudzony biszkopt posmarować kremem truskawkowym i zwinąć roladę. Posmarować ją dokładnie wcześniej odłożonym kremem. Udekorować truskawkami pokrojonymi w plastry i posypać wiórkami. Zawinąć w folię aluminiową i wstawić do lodówki celem schłodzenia. Smacznego :)





21 czerwca 2014

Pianka truskawkowo-kokosowa z likierem malibu






Podobna pianka pojawiła się już na blogu jakiś czas temu (klik). Wówczas jednak była robiona z borówkami i na mniejszej blaszce. Dzisiaj postanowiłam wykorzystać ten przepis z użyciem truskawek i zwiększyć jego proporcje. Ta wersja smakuje mi chyba jeszcze bardziej :) Bardzo, bardzo Wam polecam :)

Składniki na spód:
440g ciasteczek oreo lub innych czekoladowych (w całości z kremem)
80g miękkiego masła


Ciasteczka zmiksować blenderem, dodać masło i zmiksować raz jeszcze. Blaszkę o wymiarach 23x33 wyłożyć papierem do pieczenia, a jej spód wykleić dokładnie masą ciasteczkową. Wyrównać i schłodzić w lodówce.


Składniki na piankę:
500ml śmietany kremówki 30-36%*
100ml likieru malibu (lub domowego klik)
7,5 łyżeczki żelatyny (kopiate)
1/3 szkl gorącej wody
1000g jogurtu greckiego 10%
6 łyżek cukru pudru


Śmietanę ubić na sztywno, dodać cukier, malibu i powoli dodawać jogurt. Na sam koniec dodać żelatynę rozpuszczoną w 1/3 szkl. wody. Zmiksować dokładnie nie dopuszczając do utworzenia się grudek. Masę wylać na ciasteczkowy spód. Wyrównać i odstawić do lodówki celem stężenia na kilka godzin.
*Zamiast śmietany kremówki można użyć śmietanki kokosowej. Wówczas pomijamy likier malibu a ilość żelatyny zmniejszamy do 7 łyżeczek.


ponadto:
2 galaretki truskawkowe
600g truskawek
kilka łyżek wiórek kokosowych


Galaretki rozpuścić w 800ml wrzątku. Dobrze rozmieszać i wystudzić.
Na wierzch pianki gęsto na zakładkę wyłożyć pokrojone w plastry truskawki. Zalać je tężejącą galaretką. Ponownie odstawić do lodówki. Gdy całość stężeje wierzch posypać wiórkami kokosowymi. Smacznego :)

 

  

19 czerwca 2014

Szaszłyki bałkańskie cevapcici - kebabczeta



Zajadałam się nimi wielokrotnie będąc w Bułgarii :) Najlepsze z baraniny jednak jeśli nie mamy do niej dostępu z powodzeniem możemy je przygotować z mięsa wieprzowo-wołowego. To taki bałkański sznycelek na patyku ;) Jeśli znudziły się Wam tradycyjne szaszłyki i macie ochotę na małą odmianę - ta propozycja jest dla Was :) Przepis choć z moimi zmianami znaleziony na blogu Gotuj z Cukiereczkiem.Polecam Wam baaardzo :)

Składniki:
500g mielonej baraniny (w zastępstwie może być wieprzowo-wołowe)
100g boczku wędzonego
1 cebula czerwona
1/4 czerwonej papryki
1 ząbek czosnku
1 łyżeczka kminku (mielony lub w ziarenkach)
1 łyżka oliwy
1 łyżka sosu sojowego
1 łyżka posiekanej natki pietruszki
1 łyżka posiekanej świeżej kolendry (lub 1 łyżeczka suszonej)
1,5 łyżeczki słodkiej papryki
szczypta chili
sól, pieprz

Boczek pokroić w drobną kosteczkę podobnie jak cebulę i paprykę. Czosnek przecisnąć przez praskę. Wszystkie składniki i przyprawy wymieszać bardzo dokładnie. Wstawić do lodówki najlepiej na całą noc.
Następnego dnia z masy mięsnej formować podłużne wałeczki które nabijać na patyczki szaszłykowe (jeśli będziemy je grillować na ogniu dobrze jest je wcześniej namoczyć  by się nie przypalały).
Gotowe kebabczety smażyć na grillu. Z powodzeniem możemy je także przygotować na patelni grillowej z minimalną ilością tłuszczu. Podawać z ulubionymi dodatkami. Świetnie komponują się z sosem czosnkowym. Smacznego :)




15 czerwca 2014

Pulpety duszone w młodej kapuście



Pyszne, proste danie :) Klopsiki te zobaczyłam pierwszy raz u Margarytki, która z kolei inspirowała się przepisem znalezionym na blogu Moje Walijskie pichcenie. Każda z nas trochę pozmieniała, ale ogólnie zasada jest podobna ;) Bardzo, bardzo Wam polecam :)


Składniki:
500g mięsa mielonego z łopatki
1 cebula
1 jajko
1/2 bułki kajzerki namoczonej w mleku
2 czubate łyżki kaszy manny
1 płaska łyżeczka soli
pieprz świeżo mielony
3/4 łyżki suszonego majeranku
1/4 szkl wody
bułka tarta do obtoczenia
olej lub klarowane masło do obsmażenia

Cebulę pokroić w kosteczkę. Wszystkie składniki wymieszać i doprawić. Z masy mięsnej formować pulpety, obtoczyć je w bułce tartej i obsmażyć lekko na rozgrzanym oleju lub klarowanym maśle. Odłożyć.

ponadto:
1 młoda kapusta
2 cebule
2 marchewki
1 liść laurowy
2-3 ziela angielskie
sól, pieprz
pęczek koperku
1-2 łyżki klarowanego masła
ok. 2 szkl  rosołu lub bulionu warzywnego

Na rozgrzanym maśle podsmażyć pokrojoną w kostkę cebulę. Pod koniec podsmażania dorzucić startą na grubej tarce marchewkę. Następnie dodajemy posiekaną kapustę, przyprawy i zalewany rosołem. Mieszamy, przykrywamy i dusimy ok. 10 minut. Po tym czasie zdejmujemy pokrywkę, dokładamy na dno pulpety, przykrywamy je kapustą, całość znów przykrywamy i dusimy pod przykryciem 20 minut. Po tym czasie zdejmujemy pokrywkę dodajemy posiekany koperek i delikatnie mieszamy. Chwilkę odparowujemy. Podajemy jako samodzielne danie lub ewentualnie z młodymi ziemniaczkami i koperkiem.
Smacznego :)






14 czerwca 2014

Koktajl owocowy trójkolorowy - kiwi, truskawka i mago


Cudowne kolory i fantastyczny smak :) Jeśli jesteście fanami owocowych koktajli ta propozycja powinna Wam posmakować :)
Inspirowałam się koktajlem znalezionym na stronie smaczny.pl Dokonałam jednak drobnych zmian i zamieniłam warstwę bananową na mango. Polecam taką bombę witaminową na dobry początek dnia :)
 
Składniki na 2 szt:
3 kiwi
ok. 15 szt truskawek
1 mango 
ewentualnie odrobina cukru pudru do dosłodzenia owoców (opcjonalnie)
truskawka i borówki do dekoracji

Wszystkie owoce umyć, obrać i zmiksować blenderem (każdy owoc w osobnym naczyniach. Jeśli tego wymagają delikatnie dosłodzić cukrem pudrem). Do wysokich szklanek delikatnie łyżka po łyżce przekładać kolejne warstwy w taki sposób by się nie zmieszały. Wierzch udekorować truskawką i borówkami.
Smacznego :)





13 czerwca 2014

Tarta z bitą śmietaną, truskawkami i galaretką


Ulubiona tarta mojego teścia :) Robię ją najczęściej wielokolorową z różnymi owocami (winogrona, mango, borówki, maliny, truskawki, jabłka) Dzisiaj maksymalnie prosto - z samymi tylko truskawkami :) Kruchy spód ze znanej Wam już tarty śliwkowej (klik). Wierzch bardzo klasycznie z bitą śmietaną :) Bardzo, bardzo Wam polecam :)


Składniki na kruchy spód:
180g zimnego masła pokrojonego na kawałki
3,5 łyżki cukru
3 żółtka (białka odłożyć na bezę)
300g mąki pszennej
1/2 łyżeczki soli
2-3  łyżki lodowatej wody

Wszystkie składniki bardzo dokładnie i szybko ze sobą posiekać na jednolite miękkie ciasto. Po wyrobieniu włożyć do lodówki na 30 minut.
Po tym czasie ciastem wyłożyć natłuszczoną formę do tarty o średnicy 30 cm (zarówno spód jak i brzegi), ponakłuwać, obciążyć np fasolką i piec  w rozgrzanym do 200 stopni piekarniku przez ok 20 min do jasnozłotego koloru. Wystudzić.

Składniki na warstwę śmietanową:
330ml śmietany kremówki
4 łyżeczki cukru pudru
1 galaretka truskawkowa + 400ml wrzątku
ok 300-400g truskawek
5-6 małych bezików

Śmietanę ubić na sztywno (dobrze jest usztywnić ją dodatkowo śmietan fixem). Pod koniec ubijania dodać cukier puder i jeszcze chwilkę miksować. Śmietanę wyłożyć na zimny spód i wyrównać.
Truskawki (umyte i obrane) wyłożyć na wierzch, a całość zalać tężejącą galaretką (rozpuszczoną w 400ml gorącej wody). Wstawić do lodówki. Gdy stężeje - na wierzch pokruszyć beziki i podawać.
Smacznego :)




10 czerwca 2014

Sernik z truskawkami i mleczkiem kokosowym


Pyszny, delikatny, idealnie kremowy, leciuteńko kokosowy z najpyszniejszymi owocami na świecie :) Błyskawiczny w przygotowaniu - w zasadzie robi się sam :)  Bardzo, bardzo Wam polecam :)


Składniki na spód:
250g owsianych ciasteczek kokosowych
70g masła

Wszystko dokładnie zmiksować. Dno tortownicy (24cm) wyłożyć papierem do pieczenia. Boki natłuścić. Masą ciasteczkową wylepić spód tortownicy, wyrównać i wstawić do lodówki na 30 minut.

Składniki na masę serową:
1 kg białego sera twarogowego zmielonego trzykrotnie lub wiaderkowego na serniki
400g mleczka kokosowego w puszce
40g budyniu waniliowego w proszku
3 jajka
100g białej czekolady
4 kopiate łyżki cukru (jak wolicie słodsze można dać 5)
1 cukier waniliowy
truskawki do poukładania na wierzch

Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej. Wszystkie składniki zmiksować i wylać na ciasteczkowy spód.  Na wierzchu delikatnie poukładać obrane i przekrojone na pół truskawki. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 60 minut w temp. 175 stopni. Po tym czasie wyłączyć piekarnik, a sernik wystudzić w  uchylonym piekarniku.
Smacznego :)







9 czerwca 2014

Rafaello - najlepsze ciasto kokosowe


Fenomenalne ciasto! To jest zdecydowanie najlepsze ciasto kokosowe jakie jadłam kiedykolwiek. Idealnie kremowa masa z chrupiącymi migdałami i kokosem. Pyszne po prostu pyszne! Koniecznie musicie go zrobić. Doskonale się sprawdzi również w formie tortu. Przygotowania najlepiej zacząć dzień wcześniej od namoczenia kokosu w likierze, upieczenia biszkoptu i podsuszenia biszkopcików.... Na drugi dzień już jest szybciutko ;)  Przepis znalazłam na blogu Moje kuchenne smaki. Bardzo, bardzo Wam polecam :)


Składniki na biszkopt:
6 jajek
6 łyżek cukru
6 łyżek mąki tortowej
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki ciepłej wody
szczypta soli

Białka ubijamy na sztywno ze szczypta soli, pod koniec ubijania dodajemy cukier i miksujemy na gęstą masę. Następnie do już gęstej i lśniącej piany dodajemy kolejno żółtka i wodę. Na koniec delikatnie wmieszać mąkę i proszek do pieczenia. Ciasto wylać do wyłożonej papierem do pieczenia lub natłuszczonej i wysypanej kaszą manną blaszki (24x35cm).
Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok. 35 minut w temp. 180 stopni. Wystudzić.

Składniki na masę kokosową:
200g wiórek kokosowych
1 szkl likieru jajecznego advocat (klik)
200g płatków migdałów
200g białej czekolady
500ml śmietany kremówki
180g biszkoptów

ponadto:
3/4 słoiczka dżemu z czarnej porzeczki (kilka łyżek)

Wiórki kokosowe zalać likierem jajecznym, wymieszać i odstawić na noc do lodówki. Biszkopty wyjąć z paczki i rozłożyć je na płasko tak by również przez noc lekko się podsuszyły.
Następnego dnia zmiksować je lub dokładnie pokruszyć.
Ze śmietany odlać 1/2 szklanki i podgrzać ją razem z czekoladami do momentu ich rozpuszczenia.
Pozostałą kremówkę ubić na sztywno.
Migdały wymieszać dokładnie z biszkoptami, wlać rozpuszczone czekolady i dodać namoczony kokos. Na koniec dodać ubita kremówkę i dokładnie wymieszać.

Biszkopt posmarować dżemem lub konfitura porzeczkową, na to wyłożyć masę kokosową i wyrównać. Wstawić do lodówki

Składniki na masę śmietanową:
500ml śmietany kremówki
2 śmietan fixy (opcjonalnie)
2 łyżki cukru pudru

Śmietanę ubić na sztywno z cukrem pudrem (można usztywnić ją dodatkowo śmietan fixem). Masę śmietanową wyłożyć na masę kokosową. Wyrównać i posypac obficie kokosem i płatkami migdałów.
Schłodzić w lodówce najlepiej przez całą noc.
Smacznego :)